Connect with Us

Luli Basha si “dhunues” i grave

Politikë

Luli Basha si “dhunues” i grave

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Megjithëse shumë media raportojnë se Lulzim Basha është një “ushtar i bindur” i grave. Pra, më shumë sesa një respektues ndaj gjinisë tjetër, është i “rrahur” nga ajo, e ndien veten të dobët përballë tyre.

Kujtojmë këtu gjatë fushatës, kur gatuante vezët me piper dhe rolin e Aurelës, bashkëshortës së tij, për të cilën thuhet se është ajo  “ekzekutorja” kryesore e Sali Berishës.

Nga ana tjetër është një “dhunues publik” i tyre.

Dje ka kaluar në parlament pa bërë një analizë thelbësore dhe pa një qasje, akti i Lulzim Bashës ndaj Lindita Nikollës.

Jo ndaj fletëve të votimit, ku dukej si një “rrugaç” që hidhte plehrat në rrugë. Në asnjë rast nuk mund të sulmohet kur zgjedh të jetë i tillë. Është zgjedhja e tij, ka vendosur që t’i grisë fletët nga frika se mos i dalin më shumë vota pro Linditës.

Por, akti më fyes dhe dhunues ndaj grave, ishte detyrimi i tyre për të goditur tavolinat dhe për të bërtitur ndërkohë që një zonjë si Lindita Nikolla, pavarësisht se kujt partie i përkiste, merrte detyrën si Kryetare e Kuvendit.

Nuk mund të kalohet, pa u denoncuar ky akt.

Ndoshta Edi Rama ka zgjedhur ta lërë të qetë Lulzim Bashën përballë të tilla skandaleve fyese dhe dhunuese ndaj grave.

Por, Lulzim Basha duhet të ndalet në të tilla veprime  dhe qasje që tregojnë kompleksitetin e tij ndaj grave.

Ndoshta “dhunën” në familje nga gratë e ka problem të madh dhe e shfaq në publik.

Dje turpësisht zonjat e PD-së trokisnin tavolinat kundër Lindita Nikollës, në mënyrë vulgare, ndërsa kjo e fundit fliste.

Mund të gjenin një akt tjetër.

Pas aktit të votimit, PD-ja mund të dilte jashtë, mund ta kontestonte. Krejt normale.

Lulzim Basha ishte në hall, duhej të tërhiqte vëmendjen nga përjashtimi i Sali Berishës, për të mos u dukur si një ortak i Ramës derisa të bëhet gati për të hyrë në qeveri, e kështu me radhë.

Ajo që u pa dje në ekran ishte një shfaqje e dhunës, që ushtrohej publikisht nga gratë, me komandën e një burri si Luli, që zor se është një burrë me dy r.

LEXO EDHE:  Qarqet që pritet të bëjnë diferencën në zgjedhjet e ardhshme parlamentare

Dje nuk të çudiste Grida Duma, në rolin e saj apo Albana Vokshi. Por, ajo “shenjtorja” në krah të Lulzim Bashës, që partinë e trajton ndryshe, që dikur shfaqej si një “Berishiste”, si një zonjë e nderuar e politikës, që kurrë nuk përplaset, dje kërciste duart mbi tavolinë, Jorida Tabaku, saqë ishte gati të thyente krahun, vetëm se në tribunë po fliste Lindita Nikolla.

Ilir Meta sulmon Jozefina Topallin, në një seancë të vitit 2009

Në atë parlament kanë ndodhur çudira dhe çmendurira ndaj grave, siç ka qënë rasti i Ilir Metës, që hodhi karrigen ndaj grave të qeverisë. Që shkoi të dhunonte Jozefina Topallin.

Janë “çmendur” njerëzit brenda. Ndoshta dje u “u çmend” edhe grupi parlamentar i PD-së, pas “shkallimit” që ka pasur Lulzim Basha.

Por, cila është shija që të lë një grup zonjash, që përfaqësojnë Partinë Demokrarike, të cilar kërcasin duart gati në shembjen e kockave të tyre thjeshtë dhe vetëm të bëjnë zhurmë, kur një zonjë tjetër flet atje përballë.

Thjeshtë sepse duhej tërhequr vëmendja. Dhe kjo me urdhërin e Lulzim Bashës. “Të dhunuarin” nga gratë, i cili shfaqet dhunshëm duke urdhëruar të tilla akte publike, që në finale janë mesazhet më të papërgjegjshme, më të pakuptimta. Mesazhet më fyese dhe të neveritshme, që i bëhen opinionit publik dhe grave në veçanti.

Publikisht Lulzim Basha shfaqi dje dhunën ndaj grave, dhe kompleksin që ka.

Dhe për këtë përdori gratë e grupit parlamentar, që nga Jorida Tabaku, e deri tek Grida Duma &Co.

Çeta e zonjave që pretendon se do na bëjë opozitë në parlament. Ndoshta edhe me sms si dikur, sepse ne na ka marrë shumë malli për mesazhet e Gridës, ndaj të cilës në fakt nuk u kërcitën tavolinat nga burrat e PS-së, dhe as të PD-së, kur ndodhi një skandal publik.

Gjithësesi le të presim dhe të shohim sesa dhunshëm do shfaqet Lulzim Basha, duke i keqpërdorur gratë në seancat parlamentare./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Qeveria nuk rrit çmimet”/ Deputeti socialist për krizën ekonomike: Do paraqesim paketë masash

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Deputeti socialist Petro Koçi ka folur rritjen e çmimeve  që u paralajmëruar pak ditë më parë nga kryeministri Rama.

I ftuar në studion e “Fax News”  ai tha se rritja e çmimeve vjen si pasojë e tregut të lirë, ndërsa theksoi se qeveria do të paraqesë një paketë masash për të lehtësuar pasojat e kësaj krize ndaj familjeve dhe shtresave në nevojë në Shqipëri.

“Qeveria ka anonçuar dhe do të paraqesë një paketë masash për situatën që është në vijim e sipër. Kemi parë situatën në Britani, kemi reduktim të furnizimit me gaz të Rusisë drejt Europës që ka rritur çmimet dhe do të ketë pasoja edhe në tregun tonë.Përplasjet parlamentare janë normale ajo që ra në sy ishte përpjekja e opozitës për ta paraqitur situatën si një produkt politik, edhe PD të ishte në pushtet nuk do kishte interes të rriteshin çmimet. Ne jemi në një ekonomi tregu dhe nuk mund të krijojmë një impakt subjektiv për çmimet.

LEXO EDHE:  “Për zotin nuk luftoj më, me askënd”/ Revoltohet ish-ministri i Ramës

LEXO EDHE:  “Mazhoranca është diskretituar”/ LSI kërkon zgjedhje të reja

Nuk është qeveria që ngre çmimet, nuk ka përcaktime për rritje çmimesh, qeveria nuk shet naftë apo ushqime. Qeveria nuk ka lidhje me shitjen është rregulli i tregut që po ndodh. Reshjet e shiut të krijojnë një rezervë të mirë ujore në Shqipëri në mënyrë që të kemi mundësi për ta balancuar me prodhimin vendas. Energjia nga era dhe diellore është duke u punuar, shumë subjekte private janë duke përdorur energjinë diellore kanë marrëveshje me OSHEE që mos paguajnë. Këto biznese kanë lehtësinë për të mos harxhuar nga energjia që blihet.”, tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Mban në gojë gratë e botës si “k”, kur ke plot “ k” brenda familjes”/ Deklarata e fortë e Murrizit

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Kryetar i Lëvizjes Demokratike Shqiptare, Myslim Murrizi ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale, lidhur me deklaratat e Agron  Gjekmarkaj sot në Kuvend.

Ky i fundit i bëri thirrje qeverisë dhe kryeministrit që të largojë nga administrata dhe Akademia e Shkencave punonjësit që kanë qenë pjesë e Sigurimit të Shtetit.

Murrizi shkruan se një kërkesë të tillë Gjekmarkaj duhet ta bënte në Grupin Parlamentar të PD. Sipas tij nëse 140 deputetëve do i kërkohej të shkojnë të marin çertifikatën e pastërtisë së figurës, 30 prej tyre nuk do kishin këllqe.

Ky shtet prej 31 vitesh postkomunizëm është drejtuar vetëm nga ish komunistë, bijtë e tyre dhe ish spiunë të sigurimit. 234 janë në policinë e Shtetit, 73 në SHISH, të tjerë në ushtri e ministri shton Murrizi.

“E pershendes deklaraten e deputetit Gjekmarkaj sot ne Kuvend ku i kerkoi Rames te largoj ish sigurimsat dhe spiunet e tyre nga akademia e shkencave dhe nga administrata e Shteterore

Por do ishte mire qe nje kerkese te tille ta bente ne grupin parlamentar te PD, kerkese te cilen une e kam bere disa here ne vitin 2017 e qe Basha heshte sepse shihte fytyra te nxira e te verdha ne salle

Kembengul Agron dhe do te shohesh qe pothuajse ne çdo qark ke deputet qe kane perveç emrit qe Ti ju therret, edhe emra me iniciale nga ata qe ka botuar dje gazeta afer qeverise

Te rrekomandoj ti hedhesh nje sy librit te Aleksander Meksit “ DHJETOR 90” dhe do shikosh se ish funksionare te ppsh, te rinise komuniste, te frontit demokratik, etj i ke aty ne krahun Tend ne salle e rrotull Teje ne çdo institucion te ketij Vendi

Kerkojua te 140 deputeteve te shkojne te marin çertifikaten e pastertise se figures Agron dhe do shohesh qe rreth 30 “ cope” deputet nuk kane kellqe te shkojne

Kerkoja Bashes Agron qe tua kerkoj Deputeteve te PD dhe do te shohesh qe mbi 17 “ cope” nuk kane kellqeLEXO EDHE:  “Për zotin nuk luftoj më, me askënd”/ Revoltohet ish-ministri i Ramës

LEXO EDHE:  Berisha-Metës: Ke vjedhur nga mëngjesi në darkë, interesi vetëm për karrigen

Do te thote ndonje mender demutkrat ne komente qe pse thua qe ka spiune ne PD e jo ne PS

Ne PS e kane per nder kush ka qene sigurims e spiune sigurimi se nostalgjia per rregjimin dhe origjina nga vijne, i ben krenare pse kane qene sigurimsa e ish spiune sigurimi

Po ne PD pse duhet te kete akoma sigurimsa, ish spiune sigurimi, ish komuniste dhe ish funksionare te ppsh e te rinise, frontit, bashkimeve profesionale etj , sot 31 vite neokomunizem????

Sa per ne Shtet ke plot Agron se ky Shtet prej 31 vitesh postkomunizem eshte drejtuar vetem nga ish komuniste, bijte e tyre dhe ish spiune te sigurimit

Ke plot 234 ne policine e Shtetit, ke 73 ne shish, ke ne ushtri, ke tek dsik, ke ne çdo ministri

Madje edhe ai qe leshon çertifikaten e sigurise per Ty Agron apo per çdo Deputet, Minister, President etj, per te gjithe pushtetin gjygjesor per trupin diplomatik Shqiptare e per çdo funksionare te ketij shteti eshte nje ish sigurims nga nahia Jote Agron dhe quhet Mark Ndreca

Prandaj qe te jesh korrekt ne kerkesen tende sot ndaj Rames, duhet qe mese pari te luftosh qe ti largosh nga PD, nga kryesia e PD nga keshilli kombetar, nga grupi yt parlamentare, nga drejtues te degeve te PD e pastaj te gjithe se bashku te luftojme qe te kemi nje Qeveri dhe nje administrate Shteterore pa ish komuniste, pa ish sigurimsa e pa ish spiune sigurmi

Se ndryshe i bie qe te mbash me goje grate e botes si “ k” kur ke plot “ k” brenda familjes“/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ju që qeshët me mua..”/ Korreshi iu përvishet deputetëve që u shkrinë gazit me fjalimin e tij

Publikuar

-

Nga

cna lajme politik

Deputeti i PD, Saimir Korreshi ka goditur sërish me fjalimin e tij në Kuvend.

Ai sërish ka përmenduar gjendjen e mjeruar në spitalin e Lushnjes.Ai iu është drejtuar deputetëve që qeshën herë e parë me fjalimin e tij, përfshirë këtu edhe kryetarin e PD-së Lulzim Basha, duke iu tërhequr vëmendjen.

“Nuk e kemi vetëm te vaksinat, për hir të vërtetës i gjithë grupi parlamentar ka qenë pro. Në Lushnjë duhet mik i fortë për të bërë Pfizer, për një skaner duhen dy javë dhe atëherë virusi ka kaluar dy herë në trupin e njeriut. Skaneri i spitalit në Lushnjë do mik, 4 jave qe qytetarët të marrin përgjigjet. Dua ti falenderoj mjekët por jo drejtuesit, në kulmin e pandemisë, ju ftoj të vini ta shikoni urgjencën. Nuk ju kërkoj shumë kohë, vetëm atë që harxhoni në parukeri, ju qeshët herën e parë se aty kalojnë minj, sot aty nuk gjenden mace pasi i kanë çuar në spital të hanë minjtë. Do t’ju lutesha të gjithëve që me rrogën tuaj të parlamentit do t’ia dilnit në fund të muajit, jo më me rrogën e qytetarit”, është shprehur Korreshi./CNA.al

LEXO TE PLOTE