LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

REPORTAZH/ Shkodra Jazz Festival "Andrra Vazhdon"!

30 Gusht 2021, 11:06, Qyteti im CNA

Shkodra Jazz Festival përmbylli edicionin e 12-të me koncerte dhe aktivitete të tjera të zhvilluara. Po ashtu ky ishte viti i 5-të i Rrok Academy që është pjesë e Shkodra Jazz.

Rrok Academy funksionon si një klasë muzikore ku studentë nga shtete të ndryshme të Ballkanit dhe Europës marrin leksione nga maestro të muzikës shqiptare por edhe artistë ndërkombëtarë që vijnë si të ftuar edhe në Shkodra Jazz Festival. Edhe në vitin e 12-të të këtij aktiviteti ishin të ftuar artistë dhe grupe muzikore të ndryshme të njohura në Europë. Edhe këtë vit u zhvillua Shkodra Jazz On Tour duke shëtitur me koncerte në qytete të ndryshme. Ndalesa e parë ishte në Prishtinë në 15 gusht, për të vijuar në Fishtë të Lezhës tek “Mrizi i Zanave” në 16 gusht dhe e fundit tek “Kultura” në Shkodër në 17 gusht.

Florian Jakaj i cili drejton shoqatën “Rrok Jakaj” që mban emrin e vëllait të tij është organizatori dhe drejtori artistik për 12-të vite me radhë i Shkodra Jazz Festival, aktivitet i cili moto të tij ka “Andrra Vazhdon” duke nënkuptuar dëshirën e të ndjerit Rrok Jakaj, vëllai i Florianit, i cili kur ishte ende gjallë kërkonte një koncert të muzikës Jazz që të zhvillohej në qytetin e Shkodrës.

Familja Jakaj janë në Itali prej vitesh, por 12 vite më parë djali i Rrokut, Floriani u rikthye në Shkodër dhe nisi që të plotësojë ëndrrën e babait të tij duke krijuar kështu “Shkodra Jazz Festival”, i cili vijon për 12-të vite me radhë.

Ky është viti i 12-të i Shkodra Jazz festival por kemi diçka edhe më të rëndësishme që është Rrok Academy që bëhet për të 5-in vit me radhë. E veçanta është edhe Shkodra Jazz On Tour që për herë të parë këtë vit ishim edhe në Prishtinë dhe çdo vit shkojmë në vende të ndryshme“.-tha Florian Jakaj.

Pesë vite më parë lindi idea për të bërë edhe Rrok Academy duke ftuar studentë të muzikës nga vende të ndryshme të Ballkanit që t’i bashkohen këtij projekti për të marrë mësime nga maestro si Markelian Kapidani, Paçalin Pavaci, Bardh Jakova apo edhe nga të gjithë artistët e huaj të njohur që ishin pjesë e koncerteve.

Ajo që na e bën qejfin është se shumica e këtyre studentëve janë regjistruar vetë çka do të thotë se nxënësit e viteve të kaluara kanë folur mbi atë që kanë bërë në Shkodër dhe fati jonë i mirë që i kemi dhënë diçka përtej muzikës për t’u rikthyer dhe për të sjellë miqtë e tyre“.

Të rinjtë e Rrok Academy koncertin e parë e zhvilluan mbrëmjen e 18 gushtit në Shirokë, buzë freskisë së liqenit të Shkodrës.

Ky koncert u zhvillua nën drejtimin e maestro Bardh Jakova, mjeshtri i firzamonikës i cili ka bërë një karrierë të suksesshme në Itali por edhe disa shtete të tjera. Ai thotë se pasaporta e vetme që kanë studentët nga i gjithë Ballkani është muzika.

Mbrëmje e bukur në Shirokën e Shkodrës, liqenin e Shkodrës. Rrok Academy është një projekt që në thelb ka që të lidh studentët me muzikën pa asnjë lloj pasaporte se nga janë por vetëm me një emër e mbiemër dhe vetëm një firzamonikë. Kishim 11 firzamoniçistë që vijnë nga Italia, Mali i Zi, Serbia, Rumania, Bullgaria apo edhe Kosova e Shqipëria. Ishim gjithë bashkë për ta ndarë muzikën pa asnjë lloj paragjykimi. Nuk ka rëndësi nga jemi më tha një student por e rëndësishme është që të bëjmë muzikë bashkë. Muzika bashkon dhe për në nuk ekzistojnë pasaportat“.-shprehet Bardh Jakova.

Nga Shiroka e bukur, Rrok Academy u ngjit në luginën e Vermoshit, vendin e legjendave të zanave si dhe një natyre të mrekullueshme në mes të alpeve shqiptare. Kësaj here ishte radha e klasës Jazz dhe Classic të drejtuar nga maestrot Markelian Kapidani dhe Paçalin Pavaci.

Drejtuesi i klasës Jazz të Rrok Academy Markelian Kapidani thotë se idea për të zhvilluar dy koncerte në Vermosh lindi në mënyrë spontane.

Ishte thjeshtë një sinergji që ndodhi duke bërë thjeshtë diskutime mes nesh dhe kjo qe edhe shtytja që na dha forcën për të ardhur këtu në maje të Shqipërisë dhe për të bërë një koncert simpatik në kushte jo të zakonta. Padyshim që në këto zona turistike të bukura duhet që të ketë më shumë koncerte dhe aktivitete. Kjo ka të bëjë edhe me entin turistik normalisht i cili duhet që të promovojë bukuritë natyrore që ne kemi dhe të ketë më shumë bashkëpunim mes këtyre institucioneve dhe ne që merremi me jetën artistike“.

Paçalin Pavaci i cili është violinë e parë në teatrin Real në Madrid dhe teatrin e Seviljas në Spanjë shprehet se është kënaqësi që koncertet e Rrok Academy u zhvilluan në luginën e Vermoshit.

Për mua është kënaqësi e madhe kemi mundur ta bëjmë në Vermosh një aktivitet të tillë. Ta sjellim muzikën në Vermosh nuk është e lehtë dhe shpresoj që ky bashkëpunim të vazhdojë. Është gjithmonë kënaqësi gjithashtu të punojmë me të rinjtë sepse ata na japin energjinë dhe ne mundohemi t’i japim eksperiencën tonë“.-thote ai.

Gjatë koncerteve të Rrok Academy në Vermosh i ftuar ishte studiuesi i njohur Ardian Ndreca i cili mbajti dy tema; e para “Nga Eposi te Erosi. Si të afirmohemi si shoqëri” dhe e dyta “Hapësira Urbane: jemi ajo çka kemi ndërtue ne vetë”. Ndreca thotë se organizatorët e kanë parë të arsyeshme një diskutim filozofik në koncertet e muzikës klasike apo asaj më moderne jazz.

Organizatorët kanë ndjerë nevojën edhe të një diskursi filozofik në këtë kontekst muzikor të vetë vlerave muzikore si atyre klasike si atyre që i përkasin modernitetit më të vonë. Unë kisha si temë erosin dhe mninë dhe eposin. Nuk mungojnë në vetvete si cilësi, si shtysa por mungon një ekuilibër i tyre i cili pjesërisht është racional, pjesërisht i përket qënies tonë, strukturës tonë antropologjike. Ajo që mungon në shoqërinë tonë është koordinimi i këtyre dy shtysave. Nganjëherë aty ku duhet të reagojmë ndaj padrejtësive flejmë gjumë dhe herë të tjera kur duhet të realizojmë diçka që na përkryen jemi të mefshtë të dhe topitur. Ne na intereson në mënyrë të veçantë për të mbërritur që të gjejmë disa koordinata të tjera si individ dhe si shoqëri që të jemi më sensibël ndaj padrejtësive dhe të jemi më të gjallë në drejtim të asaj që na jep jetë, dritë dhe na ngjall dëshirat për diçka më të mirë, për një të ardhme më pozitive“.

Më 26 gusht rinisën koncertet e Shkodra Jazz Festival teksa në hollin e teatrit “Migjeni” ishte e ftuar artistja italiane Laura Ghirardi Trio.

Mbrëmjen e 27 gushtit, gjatë ditës u mësua lajmi për humbjen nga jeta të muzikantit të njohur Kujtim Alija i cili u nda nga jeta në moshën 60 vjeçare pas një sëmundje të rëndë. Ishte një vendimarrje e vështirë për ta ndërprerë apo jo koncertin e darkës të Shkodra Jazz Festival për organizatorët vendosën që ta zhvillojnë me mesazhin se i ndjeri Kujtim Alija i cili ishte një muzikant nuk do donte kurrë që muzika të ndërpritej.

Ndërsa të ftuar ishin artistja Dagmar Segbers Organ Trio, në skenë u ngjit organizatori i Shkodra Jazz Festival Florian Jakaj duke vlerësuar figurën e të ndjerit Kujtim Alija.

Sonte është një natë e veçantë sepse familja humbi njeriun e përkushtuar, miqtë humbën mikun e mirë dhe kolegët humbën kolegun e përkryer. Qyteti humbi shpirtin krijues ndërsa Shqipëria humbi një përfaqësues të denjë edhe përtej kufinjve. Kur u krijua Rrok Academy në në 2017-ën Kujtim Alija na hapi dyert dhe na mikëpriti dhe me dëshirën e tij dhe me entuziazmin e tij të madh tha vazhdoni se kjo është rruga. Ëndrra jonë vazhdon dhe sonte si asnjëherë më parë i bashkohet edhe energjia e tij e pafund që i dha këtij qyteti, i dha të rinjve me dashurinë më të madhe. Bota që ai u mundua të krijojë dhe i dha formë ishte një botë e përkryer dhe mënyra më e mirë nga ajo që zgjodhi për ta nderuar dhe përkujtuar sonte është kënga What a Wonderful World që do këndohet në nder të tij“.

Mbrëmja e fundit që përmbylli koncertet dhe aktivitet e Shkodra Jazz Festival natyrshëm ishte më e ngarkuar emocionalisht pas përcjelljes për në banesën e fundit të artistit Kujtim Alija. Markelian Kapidani në emër të artistëve si dhe në bashkëpunim me drejtoren e teatrit “Migjeni” Rita Gjeka dhe universitetin e Shkodrës “Luigj Gurakuqi” propozuan që Qendra Kulturore e Fëmijëve të marrë emrin e artistit të ndjerë Kujtim Alija që e drejtoi për 20 vite duke prodhuar breza të tërë këngëtarësh e muzikantësh ndër më të njohurit në ditët e sotme. Ky propozim solli edhe emocione tek familjarët e të ndjerit, bashkëshortja dhe vajzat e tij që ishin të pranishme në atë moment të rëndësishëm për por edhe për artin e kulturën në Shkodër.

Këtë natë e hapim në mënyrë të pazakontë sepse kemi përcjellë për në banesën e fundit, mikun, kolegun dhe dirigjentin Kujtim Alija. për Shkodrën është një humbje e madhe sepse Kujtimi ishte në zemrën e artit dhe kulturës të Shkodrës. Jemi jashtëzakonisht të tronditur nga kjo humbje sepse kemi patur shumë projekte të reja për të realizuar të cilat tashmë ngelen një detyrë e fortë për ne dhe si një dëshirë që Kujtimi na ka lënë të gjithëve ne. Unë propozoj bashkë me teatrin ‘Migjeni’, drejtoren Rita Gjeka dhe Roland Gulin si përfaqësues i universitetit të Shkodrës që qendra kulturore e fëmijëve në Shkodër të marrë emrin Kujtim Alija. Shpresoj që ky propozim të gjejë një mbështetje dhe jam i bindur që do ketë mbështetje“.

Në mbrëmjen përmbyllëse të Shkodra Jazz Festival të ftuar ishin Kejdi Barbullushi Kuartet, Alberto Marsico bashkë me Organ Logistics si dhe Daniele Coroisco të cilët sollën pjesë të njohura muzikore të muzikës Jazz për publikun e pranishëm./CNA.al

Lajmet e fundit nga