Connect with Us

Lulzim Basha si Veliaj/ Nga Griselda tek ngjarja e radhës në Kavajë

Politikë

Lulzim Basha si Veliaj/ Nga Griselda tek ngjarja e radhës në Kavajë

Publikuar

-

Me 1 Qershor 2011 u raportua, se bashkëshortja e kryetarit të sapozgjedhur te Bashkisë së Kavajës, Ervis Roshi, ishte rrëmbyer.

“7 orët e tmerrit të Griselda Zaimit”, pushtuan mediat, pasi ajo pretendonte me 31 Maj 2011 rreth orës rreth orës 19:00 ishte rrëmbyer nga disa persona në një makinë me xhama të zinj, të cilët pasi e kishin rrahur e kishin çuar në një ambient ku ajo kishte lindur fëmijën dhe ia kishin marrë.  

Atë kohë anëtari i Asamblesë së PS-së, Erion Veliaj, e denoncoi publikisht rastin, duke iu dërguar edhe një letër ambasadorëve lidhur me ngjarjen.

Elvis Roshi dhe Griselda Zaimi

Veliaj e përshkruante ngjarjen me nota politike dhe duke përmendur edhe kërcënimet gjatë fushatës për kandidatin e PS në Kavajë.

Edhe Edi Rama shkoi në Kavajë dhe u bë zhurmë e madhe, u lëshuan akuza se militantët e Sali Berishës, kishin rrëmbyer gruan e Elvis Roshit dhe në fund doli flluskë sapuni dhe rezultoi që ishte një mashtrim i saj.

Ndërkohë, një natë më parë, ka ndodhur një ngjarje e rëndë, ku u plagos një militant në zyrat e PD-së.

Askush nuk priti që të reagohej zyrtarisht nga institucionet përkatëse dhe  të zbardheshin fakte. Por, duke filluar që nga kandidatja për deputete Grida Duma që ndodhej në Kavajë dhe më pas nga kreu i PD Lulzim Basha e Presidenti Ilir Meta, u lëshuan akuza, kundrejt kampit tjetër politik.

Por, disa orë më vonë  doli që autori i ngjarjes, Ndriçim Jonuzi ishte militant i PD që kishte pritur në fushatën e 2015 edhe Lulzim Bashën.

Ndërkohë Luli kishte vrapuar në Kavajë dhe pas tij edhe Ilir Meta  edhe Grida atje “nusëronte” për ngjarjen e madhe kriminale që kishte ndodhur në zyrat e PD.

Por, në fakt krimi kishte ndodhur midis militanteve të tyre, një ngjarje e turpshme kjo, në prag të zgjedhjeve.

LEXO EDHE:  Po liri dalje për gomerët kur do të ketë zoti “K”?

PD dhe Luli mund të ishin treguar më të kujdesshëm se në rastin e Griseldës, në vend që të tentojnë të tensionojnë situatën, duke dashur të prishin zgjedhjet si me kërcënimet që bën Ilir Meta nga Vlora që thotë se “Vlora do t’ja bëj fora”,  dhe me deklaratat se me datë 26 do të japë dorëheqjen po humbi Edi Rama.

Dhe për këtë po shfrytëzojnë konfliktet dhe incidentet që s’kanë asnjë lidhje me fushatën elektorale, por janë krejtësisht personale, midis njerëzve të ndryshëm.

Basha dhe PD, po i shesin si sikur po i bën pala tjetër.

Në qoftë se Ilir Meta do të ishte ishqetësuar për zgjedhje të vërteta, bashkë me Lulzim  Bashën nuk do të kishin reaguar si në rastin e Griseldës dhe Erion Veliajt.

Në qoftë se vërtet duan zgjedhje të lira, pse nuk shkuan në Pukë të dy, ku u arrestua komisioneri i LSI, që blinte vota?

Çfarëdo lloj skenari që ka opozita për të prishur zgjedhjet dhe gjithë skema e përdorur dje është një skemë si e Griseldës dhe është konsumuar nga Erion Veliaj.

Janë shumë me vonese për të kopjuar Erion Veliajn dhe kur e kopjojnë e marrin gabim./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kërkesa e PD për rivotim/ Kume: Janë zero shanset që KAS t’i japë të drejtë

Publikuar

-

Nga

Kërkesa e PD për rivotim/ Kume: Janë zero shanset që KAS t’i japë të drejtë

Ish-kreu i KQZ-së, Kristaq Kume ka komentuar mbi kërkesën e Partisë Demokratike për rivotim në 9 qarqet e vendit dhe shton se shanset që KAS ti japë të drejtë janë zero. Më tej, ai u shpreh se vota e pavlefshme nuk është shkelje ligjore.

Në një intervistë për Open, Kume theksoi se duhet ti referohet kodit zgjedhor për të shpallur pavlefshmërinë e zgjedhjeve.

LEXO EDHE:  Panairi i Punës në Elbasan/ Rama thirrje për aplikim

LEXO EDHE:  Flamur Noka plas “bombën”/ Saimir Tahiri i ka përgjuar të gjithë

“KAS as ka për t’ju referuar fare kësaj, se që të përsëriten zgjedhjet duhet shkelje ligjore, vota e pavlefshme nuk është shkelje ligjore, por le ta supozojmë se është, çfarë ka efekti ka.

Duhet t’i referohemi asaj çfarë parashikon kodi zgjedhor për pavlefshmëri, por duhet të kemi kemi shkelje ligjore”, u shpreh ai./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pse PD nuk kërkoi rivotim në Dibër?/ Alibeaj shpjegon arsyet

Publikuar

-

Nga

Pse PD nuk kërkoi rivotim në Dibër/ Aliebeaj shpjegon arsyet

Ish deputeti i PD-së, Enkelejd Alibeaj ka sqaruar se përse Partia Demokratike nuk ka kërkuar rivotim në qarkun e Dibrës. Ai u shpreh se  do të duheshin 15 mijë vota për të marrë  një mandat tjetër në atë qark dhe nuk janë aq vota të pavlefshme.

Në një intervistë për Open, Alibeaj shtoi se  në Fier edhe pse numri i votave të pavlefshme ishte më i vogël, atje do të duheshin më pak vota për një mandat dhe prandaj është pjesë e listët së qarqeve që PD ka kërkuar rivotim.

“Po marr Fierin është deklaruar këto shifra, 9 6 dhe 1. të pavlefshme 9 mijë e 300 vota për shkak të faktit se kas e bëri me shifra askush. a nuk kam të drejtë që kjo shkelje e madhe lidhore që iu është mohuar e drejta e votës, ata janë ngritur ditën e dielë shkuan për të votuar dhe për shkak të trukut të KAS për të vendosur. Në bazë të formulës masa dhe ndikimi, nga mandati i tretë tek i katërti do më duheshin 15 mijë vota dhe nuk janë aq të pavlefshme”, u shpreh ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk shoh rrezik”/ Rama: Jemi mëse gati për të hyrë në rrugën e negociatave

Publikuar

-

Nga

"Nuk shoh rrezik"/ Rama: Jemi më se gati për të hyrë në rrugën e negociatave

Kryeministri Edi Rama ka folur për vendet skeptike që nuk po i japin Shqipërisë dritën jeshile për anëtarësimin në BE.

Rama tha se nuk sheh ndonjë rrezik të menjëhershëm për integrimin, pasi theksoi se shqiptarët janë shumë fanatikë për perëndimin dhe për Bashkimin Evropian

Duke mos qenë plotësisht i integruar në Bashkimin Evropian, Ballkani Perëndimor mbetet një zonë gri që ofron tërheqje dhe shanse për aktorët e tjerë, për aktorët e tretë që nuk kanë të njëjtin qëndrim dashamirës dhe të njëjtat vlera dhe parime që Bashkimi Evropian ofron. Dhe për Shqipërinë, nuk shoh ndonjë rrezik të menjëhershëm sepse shqiptarët janë shumë fanatikë për perëndimin dhe për Bashkimin Evropian, vendet e tjera pak a shumë kanë shumë më shumë për t’u marrë me këto ndikime nga aktorë të tjerë”, u shpreh ai për Euronews Albania.

Teksa u pyet nëse vendi jonë ka bërë përparim lidhur me kushtet për integrimin, kreu i qeverisë deklaroi Shqipëria është gati për të hyrë në rrugën e plotë të negociatave.

LEXO EDHE:  Po liri dalje për gomerët kur do të ketë zoti “K”?

LEXO EDHE:  Flamur Noka plas “bombën”/ Saimir Tahiri i ka përgjuar të gjithë

Ka një ndryshim të madh midis anëtarësimit në Bashkimin Evropian dhe hyrjes në rrugën e plotë të negociatave, sepse siç jemi sot nuk jemi gati të jemi anëtarë, pa dyshim. Por sikurse jemi sot, ne jemi mëse gati për të hyrë në rrugën e plotë të negociatave dhe është këtu ku qëndrojnë pikat kontradiktore dhe ku Evropa po tregohet dritëshkurtër dhe disi edhe hipokrite, sepse Shqipëria meriton të hyjë në rrugën e plotë të negociatave.

Unë mendoj se njerëzit në Shqipëri e kanë ndjesi të qartë se puna nuk ka mbaruar. Mandati i tretë është një mandat i qartë për të përfunduar punën. Nuk është shpërblimi për një punë që tashmë ishte përfunduar”, nënvizoi kryeministri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE