Connect with Us

Ujku, ujku, çakalli po bën kërdinë/ Kush po ble votat?

Politikë

Ujku, ujku, çakalli po bën kërdinë/ Kush po ble votat?

Publikuar

-

Ujku, ujku, çakalli po bën kërdinë/ Kush po ble votat?

Javën e fundit PD dhe LSI kanë filluar artikulimin e fortë politik në lidhje me blerjen e votës.

Ditë pas dite zhurma për këtë fakt po bëhet edhe më e madhe. Shqetësim për këtë çështje ka shfaqur edhe ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim.

Deri tani gjithçka ka ngelur në dy fusha, një të një alibie në rast humbje nga opozita dhe reagimi i ndërkombëtarëve që kërkon nga shqiptarët të jenë dinjitozë kur hedhin votën e tyre.

Megjithëse po bën zhurmë të madhe, opozita nuk ka sjellë asnjë emër apo fakt konkret për shit-blerjen e votës. Gjithçka është në kuadër të fjalëve dhe zhurmës, asnjë provë sado të vogël apo emër të përfshirë.

I vetmi rast i kapur janë dy eksponentë të LSI-së në Pukë, për të cilët Mona dhe burri i saj nxorrën justifikimin se po ju mësonin zgjedhësve si votohet.

Ilir Meta, Monika Kryemadhi
 Ilir Meta, Monika Kryemadhi

Edhe PD s’ka sjellë asnjë provë por vetëm ka bërë padi ndaj shumë zyrtarëve në SPAK, këtë e ka bërë edhe LSI, por edhe këto pjesë e buqetës për të justifikuar një humbje të mundshme, por askush nuk sjell një fakt.

I vetmi fakt ngelet kapja e dy militantëvë të LSI-së, ka të tjerë që media ende nuk i raporton, sepse sot ka me dhjetra portale apo televizione pranë opozitës.

LEXO EDHE:  Gabimet në politikë dhe drejtuesi 'de facto' i LSI/ Kryemadhi nuk ia fal vetes që Rama u bë Kryeministër

Ende zero denoncime për blerje vote me një fakt e provë konkrete.

Deri tani ka vetëm zhurme ujku, ujku, por duket qartë se çakalli nga ana tjetër po bën kërdinë, megjithëse thonë se “ka ikur nga mendorja”, Presidenti Meta është rasti më spektakolar si një çakall i uritur. Njerëz afër tij blejnë vota në Korçë, Fier, Elbasan e gjetkë.

Ai vetë takon subjekte të OFL-së, kjo e treguar me foto. Elementë të botës së krimit duket se kanë gjetur strehë pranë Metës, që në fakt është çakalli që po bën kërdinë dhe tashmë duket i shfazuar për shkak se e ka të vështirë ta realizojë të plotë operacionin “bli vota”, jo më shumë nga policia e shtetit sesa nga faktimi apo monitorimi që po i bëjnë ndërkombërarët.

Prandaj dhe Ilir Meta bërtet ujku, ujku se vetë është çakalli që ngriti një parti politike dhe u bë president e kryetar Kuvendi vetëm me blerje votash./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana/ Imami: Është e turpshme

Publikuar

-

Nga

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana/ Imami: Është e turpshme

Lulzim Basha sot në mënyrë krejt demostrative mblodhi Komision Zgjedhor të PD të kryesuar nga Jemin Gjana dhe disa anëtarë të propozuar prej tij për një drekë në restorant B.Vita pas piramidës.

Për këtë ka reaguar mbrëmjen e sotme edhe ish-deputeti Arben Imami, i cili tha se kjo gjë është e turpshme.

Sipas tij, dreka e sotme tregon se çfarë gare do të ketë dhe cilat do të jenë rregullat se do të nxjerrin rregulla ata.

“Unë nuk kam prova për këtë gjë, por njerëz të njohur më kanë garantuar se është kështu, por nuk është çudi. Është komisioni i tij, pse mos hajë drekë, por është e turpshme, tregon çfarë gare do të ketë, cilat do të jenë rregullat se do të nxjerrin rregulla ata.

E para e punës ky komision ka një detyrim. Jemin Gjana dhe të tjerët duhet të marrin një vërtetim që nuk kanë qenë pjesë e sigurimit të shtetit. Nuk kam dyshime për asnjë njeri, është detyrim si për çdo deputete.

LEXO EDHE:  Mosbindja civile/ Basha mbledh sërish opozitën

LEXO EDHE:  “Disa fakte që nuk mund të mos mbahen mend”/ Manjani tregon dështimet e PD, PS dhe LSI

Veprimet që kryhen në një nivel kaq mikro, kaq të ulët në dukje, janë vendime të rëndësishme jo vetëm se kush do të drejtojë PD-në. Është injorancë e paparë edhe e mediave tona, edhe e gazetarëve, që thonë se ça ndodh brenda partive nuk më intereson, mua më intereson kush do të fitojë”, nënvizoi Imami./ CNA.al

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana dhe një fitore në 14 Qershor

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ristani “dush të ftohtë” Bashës/ “Është si Rama, një lider s’mund të gënjejë”

Publikuar

-

Nga

Ristani "dush të ftohtë" Bashës/ "Është si Rama, një lider s’mund të gënjejë"

Arben Ristani anëtar i kryesisë së Partisë Demokratike e ka krahasuar liderin e opozitës Lulzim Basha me kryeministrin Edi Rama.

“Në rast se do të vazhdojmë në gjendjen që jemi më një kryetar partie që i ngjan Ramës me mënyrën se si drejton partinë se si merr të gjitha pushtetet sepse kritika bazë që është ndaj Ramës është që ai po shnderrohet në një autocrat që ka mbledhur në dorë të gjitha pushtetet. Dhe e njëjta gjë ndodh edhe në Partinë Demokratike prej kohësh”, u shpreh ai në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi.

Sipas Ristanit , Bashës i mungojnën tiparet e një lideri të vërtetë.

LEXO EDHE:  Vendimi për negociatat/ Kryemadhi “sulmon” ndërkombëtarët

LEXO EDHE:  “Disa fakte që nuk mund të mos mbahen mend”/ Manjani tregon dështimet e PD, PS dhe LSI

Lideri nuk mund të jetë gënjeshtar, nuk mund të jetë me vese. Lideri duhet të reflektojë tek ndjeksit e tij. E kam tek veset e karakterit, po u shqua që është gënjeshtar që është arrogant që nuk respekton rregullat sigurisht që cënon karizmën e tij. Dhe kjo ka ndodhur me Bashën. Rama jo vetëm që e mund por edhe e tall, jo vetëm Rama por edhe më gjerë”, theksoi anëtari i kryesisë së PD-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Liderët e Ballkanit Perëndimor në Bruksel/ Lajçak takon Ramën: E urova për fitoren në zgjedhje

Publikuar

-

Nga

Liderët e Ballkanit Perëndimor në Bruksel, Lajçak takon Ramën: E urova për fitoren në zgjedhje

Përfaqësuesi i lartë për politikën e jashtme në BE, Miroslav Lajçak ka zhvilluar një takim me kryeministrin Edi Rama në Bruksel, ku nesër do të mblidhen krerët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor për një darkë tashmë tradicionale të organizuar nga shefi i diplomacisë së BE, Josep Borrell.

Përmes një postimi në Twitter, Lajçak shprehet se e kishte uruar kryeministrin shqiptar për fitoren në zgjedhjet e fundit dhe kishte diskutuar me të lidhur me zhvillimet e fundit në rajon dhe rolin e BE në Ballkanin Perëndimor.

“I lumtur që u takova sërish me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama. E Urova për fitoren në zgjedhje dhe diskutova me të zhvillimet e fundit në rajon dhe rolin e BE në Ballkanin Perëndimor”, shkroi në Twitter Lajçak.

Ndryshe nga takimi i një dite më parë në Brdo të Sllovenisë, në takimin e Brukselit kryesisht do të jenë kryeministrat e vendeve të rajonit, me përjashtim të Malit të Zi dhe Bosnje-Hercegovinës.

LEXO EDHE:  Meta dekretoi anëtarët e Gjykatës së Lartë/ Reagon Yuri Kim: Hap pozitiv

LEXO EDHE:  Largimet e këshilltarëve të LSI/ Rama: Ikin se janë nën presion dhe si ai torollaku ...

Në takim do të marrë pjesë edhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ai i Shqipërisë Edi Rama, kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiq, presidenti i Malit të Zi Millo Gjukanoviq dhe kryesuesi i radhës i presidencës trepalëshe të Bosnje-Hercegovinës Millorad Dodik./euronews

LEXO TE PLOTE