Connect with Us

Zhdukja e floririt, transaksionet miliona euro dhe patundshmëri të dyshimta/ Ilir Meta drejt fundosjes

Politikë

Zhdukja e floririt, transaksionet miliona euro dhe patundshmëri të dyshimta/ Ilir Meta drejt fundosjes

Publikuar

-

“S’më kërcet fare”/Meta deklaratë “bombë”: Prej disa muajsh po luftoj kundër disa ndërkombëtarëve

Presidenti Ilir Meta dhe bashkëshortja e tij Monika Kryemadhi, njëherësh kryetare e LSI, luksin e shfrenuar dyshohet se po e mbulojnë duke prodhuar konflikte dhe përplasje politike me qëllim që të heshtet skema e dyshimtë, me të cilën kanë krijuar pasurinë.

Presidenti shfaqet nga një institucion në tjetrin duke u përleshur apo duke nxitur konflikte, për t’i paraprirë humbjes së 25 Prillit, ndërsa bashkëshortja e tij Monika Kryemadhi, nga qyteti në qytet, kërkon votën e qytetarëve, për të shtuar më shumë pasurinë dhe luksin e familjes së saj.

Ata të cilët vajtojnë çdo ditë varfërinë e shqiptarëve, rezultojnë pronarë të pasurive marramendëse.

U referohemi këtu,vetëm pasurive të deklaruara prej tyre, pranë Inspektoriatit të Lartë të Deklarimit të Pasurive.

Pasuria e çiftit Meta shkon në miliarda lekë. Pa asnjë biznes, vetëm me pagat e tyre ata kanë arritur të krijojnë një perandori pasurore, të shumpërfolur, por u pa prekur deri më tani nga drejtësia.

Megjithëse, në media është raportuar se Meta do të jetë subjekti i parë nga politika që do hetohet nga SPAK-u për pasurinë prej miliarda lekësh apo edhe për zhdukjen e floririt të Krrabës.

LSI mbahet, i ka ngelur Fahriu, Pasmaçiu dhe Irfani

CNA.al  bazuar në të dhënat e ILDKPKI-së, ka kaluar në filtër pasuinë e çiftit Meta, të cilët i shohim çdo ditë të qahen për Shqipërinë e varfër apo për Shqipërinë pa mundësi.

Pikërisht në këtë rrafsh shtrohet pyetja se si e bënë ata këtë pasuri në një vend kaq të varfër, duke konkuruar edhe biznesmenët më të mëdhej të vendit.

E nisim nga viti 2003, kur Meta deklaronte  se bashkë me bashkëshorten Monika Kryemadhi ishte  pronar pasurisë së paluajtshme, banesë me sipërfaqe totale 327 m2 në të cilën përfshihej verandë plus lulishte, me vlerë 60 000 Dollarë të përfituar sipas Kontratës së Sipërmarrjes datë 30.10.2002. Sipas tij 60 000 dollarët i kishte marrë kredi.

Në vitin 2004 ai deklaron se është proonar në masën 25% të pasurisë së paluajtshme, apartament banimi 2+1 të privatizuar nga shteti.

Në vitin 2006, bashkëshortët Meta, deklarojnë të ardhura në vlerën 300 000 Euro nga shitja e pasurisë së paluajtshme në Golem, banesë me pjesë takuese 50% secili. Pra duke e shitur disa herë më shumë e se kishin blerë.

Në vitin 2007, bashkëshortja, Monika Kryemadhi deklarohet pronare 100% e pasurisë së paluajtshme 700 m2 nga të cilat tokë arë me sipërfaqe 500 m2 dhe tokë truall me sipërfaqe 200 m2, në Tiranë.  të blerë sipas kontratës së shit-blerjes datë 26.03.2007 në shumën 5 000 000 Lekë.

Një vit më vonë, Kryemadhi ka lidhur kontratë sipërmarrje mbi truallin e blerë në Tiranë në vitin 2007  nga ku ka përfituar 35% të sipërfaqes së ndërtimit.

Në vitin 2010, çifti Meta e kanë shtuar pasurinë me një apartament banimi 200 metra katrorë, me vlerë 400 000 euro.

Po në të njëjtin vit, bashkëshortja Monika Kryemadhi, deklaron pasurinë e paluajtshme në Lalz –Durrës.  Deklarimi i vilës së shumpërfolur me 11 tualete, ku njëri ishte për macen  është deklaruar si apartament banimi me 2 kate me sipërfaqe 317 m2.

Vilën e justifikon duke thënë se ka përfituar nga këmbimi me 300 m2 sipërfaqe ndërtimore sipas kontratës së sipërarrjes së lidhur me një firmë ndërtimi ku Kryemadhi përfiton 35% të sipërfaqes së ndërtimit si pronare e truallit.

LEXO EDHE:  “More në qafë Liken”/ Ibsen Elezi tallet keq me Monika Kryemadhin

Në media është shkruar se për këtë vilë është bërë  një shpenzim prrallor, ku mobilimi ka kushtuar 400 000 euro.

Sipas deklaratës së pasurisë për vitin 2013, çifti Meta kanë nga secili nga një kredi për blerje banese, por pa përcaktuar të dhëna shtesë rreth banesës që kanë blerë.

Shuma e përbashkët që çifti Meta kanë për të shlyer kredi  shkon në vlerën 361.185 mijë euro.

Në vitin 2014, Kryemadhi rezulton  pronare me 100 % e 13 apartamenteve të banimit me sip. totale 1444.8 m2, përfituar nga shtojca e kontratës së sipërmarrjes me Agi-Kons shpk, për caktimin në natyrë të pjesës takuese.

Ndërsa në vitin 2016, Kryemadhi, ka shitur pasuri të paluajtshme me vlerë mbi gjysmë milioni euro brenda vitit, ndërsa të të ardhura ka vetëm dy paga, të vetën dhe të bashkëshortit.

Ka shumë detaje që nuk lidhen që nga mënyra e këmbimit, kur ka përfituar vilën në Lalz e deri tek krijimi i patundshmërive të tjera. Më herët Kryemadhi ka deklaruar se ia ka dhënë Edi Rama lejen për ndërtimin e pallatit në kohën që ishte kryetar i Bashkisë.

Por, si u ndërtua ky pallat, me çfarë parash, si bë pakti me kompaninë e ndërtimit dhe çfarë u këmbye për pronën në Gjirin e Lalzit, duhet të hetohen nga SPAK-u, që ka edhe kompetencat.

Më pas vjen edhe shkollimi i fëmijëve, për të cilat janë shpenzuar shuma marramendëse, ndërsa të ardhura deklarohen dy paga shteti.

Të tre fëmijët e çiftit Meta janë shkolluar në Britaninë e Madhe.

Në 2017 familja Meta ka deklaruar se ka paguar 140 mijë paund për shkollimin e tyre. Ndërsa në 2018 është deklaruar një llogari bankare rreth 12 mijë paund, po me shpenzime për shkollën.

Në këtë pikë rol duhet të ketë Struktura e Posaçme Antikorrupsion, e cila i ka të gjitha mekanizmat për të zbardhur mënyrën dhe skemën se si e kanë krijuar pasurinë bashkëshortët Meta.

Madje rebelimi i Presidentit, tregon se po shkon drejt fundosjes dhe para se t’i vihen prangat, po ndërmerr dhe po përdor çdo mjet që ka në dorë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana/ Imami: Është e turpshme

Publikuar

-

Nga

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana/ Imami: Është e turpshme

Lulzim Basha sot në mënyrë krejt demostrative mblodhi Komision Zgjedhor të PD të kryesuar nga Jemin Gjana dhe disa anëtarë të propozuar prej tij për një drekë në restorant B.Vita pas piramidës.

Për këtë ka reaguar mbrëmjen e sotme edhe ish-deputeti Arben Imami, i cili tha se kjo gjë është e turpshme.

Sipas tij, dreka e sotme tregon se çfarë gare do të ketë dhe cilat do të jenë rregullat se do të nxjerrin rregulla ata.

“Unë nuk kam prova për këtë gjë, por njerëz të njohur më kanë garantuar se është kështu, por nuk është çudi. Është komisioni i tij, pse mos hajë drekë, por është e turpshme, tregon çfarë gare do të ketë, cilat do të jenë rregullat se do të nxjerrin rregulla ata.

E para e punës ky komision ka një detyrim. Jemin Gjana dhe të tjerët duhet të marrin një vërtetim që nuk kanë qenë pjesë e sigurimit të shtetit. Nuk kam dyshime për asnjë njeri, është detyrim si për çdo deputete.

LEXO EDHE:  Kthimi i Ligjit të Censurës/ Federata Ndërkombëtare e Gazetarëve, përshëndet Metën

LEXO EDHE:  Ish-Zëvendëskryeministri i Berishës dhe Ministri i Metës braktis LSI-në dhe shkon tek Rama

Veprimet që kryhen në një nivel kaq mikro, kaq të ulët në dukje, janë vendime të rëndësishme jo vetëm se kush do të drejtojë PD-në. Është injorancë e paparë edhe e mediave tona, edhe e gazetarëve, që thonë se ça ndodh brenda partive nuk më intereson, mua më intereson kush do të fitojë”, nënvizoi Imami./ CNA.al

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana dhe një fitore në 14 Qershor

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ristani “dush të ftohtë” Bashës/ “Është si Rama, një lider s’mund të gënjejë”

Publikuar

-

Nga

Ristani "dush të ftohtë" Bashës/ "Është si Rama, një lider s’mund të gënjejë"

Arben Ristani anëtar i kryesisë së Partisë Demokratike e ka krahasuar liderin e opozitës Lulzim Basha me kryeministrin Edi Rama.

“Në rast se do të vazhdojmë në gjendjen që jemi më një kryetar partie që i ngjan Ramës me mënyrën se si drejton partinë se si merr të gjitha pushtetet sepse kritika bazë që është ndaj Ramës është që ai po shnderrohet në një autocrat që ka mbledhur në dorë të gjitha pushtetet. Dhe e njëjta gjë ndodh edhe në Partinë Demokratike prej kohësh”, u shpreh ai në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi.

Sipas Ristanit , Bashës i mungojnën tiparet e një lideri të vërtetë.

LEXO EDHE:  Gazetari letër publike Berishës/ Doktor të lutem kalo mbi trupin e Lulit

LEXO EDHE:  Gazetari letër publike Berishës/ Doktor të lutem kalo mbi trupin e Lulit

Lideri nuk mund të jetë gënjeshtar, nuk mund të jetë me vese. Lideri duhet të reflektojë tek ndjeksit e tij. E kam tek veset e karakterit, po u shqua që është gënjeshtar që është arrogant që nuk respekton rregullat sigurisht që cënon karizmën e tij. Dhe kjo ka ndodhur me Bashën. Rama jo vetëm që e mund por edhe e tall, jo vetëm Rama por edhe më gjerë”, theksoi anëtari i kryesisë së PD-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Liderët e Ballkanit Perëndimor në Bruksel/ Lajçak takon Ramën: E urova për fitoren në zgjedhje

Publikuar

-

Nga

Liderët e Ballkanit Perëndimor në Bruksel, Lajçak takon Ramën: E urova për fitoren në zgjedhje

Përfaqësuesi i lartë për politikën e jashtme në BE, Miroslav Lajçak ka zhvilluar një takim me kryeministrin Edi Rama në Bruksel, ku nesër do të mblidhen krerët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor për një darkë tashmë tradicionale të organizuar nga shefi i diplomacisë së BE, Josep Borrell.

Përmes një postimi në Twitter, Lajçak shprehet se e kishte uruar kryeministrin shqiptar për fitoren në zgjedhjet e fundit dhe kishte diskutuar me të lidhur me zhvillimet e fundit në rajon dhe rolin e BE në Ballkanin Perëndimor.

“I lumtur që u takova sërish me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama. E Urova për fitoren në zgjedhje dhe diskutova me të zhvillimet e fundit në rajon dhe rolin e BE në Ballkanin Perëndimor”, shkroi në Twitter Lajçak.

Ndryshe nga takimi i një dite më parë në Brdo të Sllovenisë, në takimin e Brukselit kryesisht do të jenë kryeministrat e vendeve të rajonit, me përjashtim të Malit të Zi dhe Bosnje-Hercegovinës.

LEXO EDHE:  Video/ Stafi i CNA.al përshëndet Ilir Metën

LEXO EDHE:  "Do e bësh tërmet Vlorën"/ Shokon Meta, përdor si provë telefonatën e Ramës

Në takim do të marrë pjesë edhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ai i Shqipërisë Edi Rama, kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiq, presidenti i Malit të Zi Millo Gjukanoviq dhe kryesuesi i radhës i presidencës trepalëshe të Bosnje-Hercegovinës Millorad Dodik./euronews

LEXO TE PLOTE