Connect with Us

Një votë kundër Niko Peleshit/ Pse duhet votuar Andrea Mano

Politikë

Një votë kundër Niko Peleshit/ Pse duhet votuar Andrea Mano

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Zgjedhjet në qarkun e Korçës kanë përballë disa lista, ku më sinjifikativja prej vitesh ngelet përballja e dy ish shokëve dhe miqve që janë në listat e PS dhe PD.

Niko Peleshi përballet me Andrea Manon, të dy drejtues lokal të partive të tyre, por Mano kandidon më i pasigur se Peleshi.

Shoku i tij, ish demokrat i konvertuar në Rilindas, është i gjashti i socialistëve, ndërsa Mano i shtati dhe kërkon të përmbysë listën, ku sipër tij qëndrojnë 3 përfaqësues nga zonat rurale, nga të cilët dy jetojnë në Tiranë, si Edomond Spaho, Ervin Salianji dhe Bledion Nallbati, emrat e tjerë përpara tij janë edhe dy zonja dhe një kandidat për Bashkinë e Pogradecit.

E ndërsa Niko Peleshi është drejtues politik i qarkut, Andrea Mano ka drejtues politik de jure Edmond Spahon, ndërsa de fakto është Ervin Salianji, i njohur për çështjen “Babale” ose siç e thërrasin në Korçë “Babalja i Lozhanit”.

Mano duket në një përplasje të ashpër me mikun e tij Babale, që po kontrollon fushatën elektorale të Korçës dhe me çdo kusht kërkon të jetë sipër në vota, mbi mesataren e çdo kandidati në qark, por nga frika se kolegu i tij mund ta “thyejë” listën, e ka çuar Andrean (Aldon siç e njohin në Korçë) në izolim politik.

Pikërisht ky izolim që vjen nga babalja i politikës dhe vendosja turpësisht i Manos në vendin e 7 në listë, kur prej 8 vitesh drejton degën lokale, duhet të jenë leksion për demokratët, të cilët duhet t’ja kthejnë këtë veprim si një shuplakë politikës në qendër, qoftë edhe Lulzim Bashës personalisht.

LEXO EDHE:  Salianji mërzitet me popullin e Lezhës!

Korça nuk mund të përfaqësohet nga Babalet e Lozhanit, nga skandalozët e mesazheve erotike në Parlament, nga plehu i G.D e kështu me rradhë.

Perlat e Salianjit/ Babalja i Lozhanit: Këngët patriotike janë serenata

Demokratët korçarë kanë në dorë të bëjnë diferencën të votojnë për të thyer listën, për të votuar Andrea Manon. CNA.al ka qenë kritike me këtë emër dhe katapultimin e tij, por kontributet në 8 vite në degën lokale vlejnë më shumë se shumë babale apo kerminjtë e politikës që vijnë nga Tirana, marrin mandatet në Korçë dhe pasurohen me votat e korçarëve.

E në rast se për demokratët është koha për të votuar kundër Niko Peleshit, pikërisht pas vizitës së fundit të Ramës në Korçë, ku kryeministri po reklamon mikun e tij Edmond Spaho dhe babale Salianjin, duhet të votojnë për Andrea Manon.

Jo sepse shkruajmë ne, por si votë kundër Niko Peleshit, kundër Edi Ramës dhe kundër babales dhe kërminjve që PD-në e duan për mandate e pasuri, ndërsa Mano pranoi të qëndronte në betejë edhe si pjesë e listë shumhumbëse, aty ku Spaho e Salianji nuk do pranonin kurrë.

Koha që demokratët e qytetarët e korçës të votojnë kundër ardhacakëve, hajdutëve dhe hipokrizisë politike, por ta ndryshojnë me votë çdo komandë që vjen nga qendra por edhe kundërshtari politik./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Protestat e PD/ Noka tregon pabesinë e Bashës: Ja si na futi në kurth

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Anëtari i Komisionit të Rithemelimit dhe njëherazi deputeti i PD-së Flamur Noka, ka akuzuar Lulzim Bashën në lidhje me poshtërsinë këtij të fundit, se gjatë protestave të vitit 2019 futi në kurth atë dhe Edi Palokën.

Në një intervistë për media, Noka tha se Basha ja u ngarkonte atyre drejtimin e protestave dhe më pas ankohej në ambasada duke thënë se dhuna në protesta ishte vepër e njerëzve të Berishës.

Na kërkonte që protestat t’i drejtoja unë dhe Edi Paloka. Sa mbaronte protesta shkonte nëpër ambasada dhe thoshte shikoni, janë njerëzit e Berishës ata që i drejtojnë protestat. Lulzim Basha sot po të zbresë në çdo aeroport amerikan arrestohet. Edhe pse zonja ambasadore ka bërë çdo gjë të marrë vizë, po nuk mori vizë diplomatike arrestohet. Unë kam qenë ministër dhe i njoh këto faza. Këtij proamerikani të madh i vihen prangat”, tha ai.

LEXO EDHE:  Berisha nxjerr emrin e deputetit të PS që s’është hetuar kurrë/ Mbi të rëndojnë shumë vepra penale

LEXO EDHE:  Arrestohet Vandami shqiptarNoka ka zbuluar edhe qëndrimin e ish-kryeministrit Berisha për djegien e mandateve duke theksuar se vendimi është marrë nga Basha pa u këshilluar me strukturat e PD-së.

Unë kam qenë partizan i djegies së mandateve, ose më saktë të kërcënimit për djegie mandatesh, sepse Edi Rama po sillej totalisht në mënyrë jodemokratike me opozitën. Zoti Basha e ka deklaruar në media pa na thirrur ne së pari. Sali Berisha në mbledhje më paska thënë se çdo gjë duhet matur dhe menduar mirë. Djegia e mandateve është një akt që të mos prisni që ndonjë faktor ndërkombëtar t’ju mbështesë. Unë nuk e di a do të keni këllqe ta mbani. Do të zbatoj çdo vendim, tha Berisha, dhe iku. Kjo ka qenë deklarata e Berishës”, deklaroi Noka./E.K-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha i shkon ambasadores në Rezidencë/ Yuri Kim zbardh detajet e diskutimit

Publikuar

-

Nga

cna politike

Ambasadorja e SHBA në Shqipëri Yuri Kim është takuar ditën e sotme me kryetarin e  shkarkuar të Partisë Demokratike Lulzim Basha.

Me një postim të Twitter, Kim shkruan se biseduan për marredheniet me SHBA, duke përfshirë edhe mënyrat për të forcuar institucionet demokratike, për të luftuar korrupsionin dhe investimet nga veriu në jug.

LEXO EDHE:  Fakti kur Edmond Spaho sulmonte Macron

LEXO EDHE:  Teatri Kombëtar/ Opozita e bashkuar letër kreut të Kuvendit“Faleminderit PD dhe kryetarit Lulzim Basha për takimin e shkëlqyer për çështje kyçe në marrëdhëniet SHBA-Shqipëri, për të forcuar institucionet demokratike, për të luftuar korrupsionin dhe për të rritur investimin e SHBA në Shqipëri, nga veriu në jug. Opozita e fortë përpara është thelbësore për demokracinë”, shkuan Kim./E.K-CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ekziston mundësia që Basha mos marrë pjesë në këto zgjedhje”/ Ristani tregon arsyen

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i PD-së Arben Ristani, ka folur për zgjedhjet e pjesshme të 6 marsit.

Në një intervistë për media,  Ristani theksoi se ka shumë kandidatura për Shkodrën, duke shtuar se primaret janë tepër të rëndësishme.

Ish deputeti shtoi më tej se ekziston mundësia që Basha të mos hyjë në këto zgjedhje, duke treguar si arsye se tashmë ai është pakicë.Ne besojmë se do nxjerrim kandidaturë të mirë për Shkodrën. Ka pasur shumë kandidatura për Shkodrën. Kandidatura të mira sigurisht që ka pasur edhe në bashki të tjera, ku do të mbahen zgjedhjet e pjesshme të 6 marsit. Primaret janë shumë të rëndësishme që të zhvillohen, që të zgjidhen ata që vërtetë populli i do t’i përfaqësojë. Janë të ftuar të votojnë të dielën demokratët për primaret. Kush do marrë më shumë vota se tjerët do jetë edhe kandidati zyrtar për bashkinë përkatëse. Interesi më i madh është në bashkitë e mëdha, por edhe në bashkitë e tjera, patjetër.

Durrësi ka qenë bastion i PD dhe presim që edhe votimi të jetë në favor të së djathtës. Ende nuk ka një vendim nëse do të hyjmë në koalicion me LSI-në. Ne nuk mund të lëmë dot demokratët që të mos përfaqësohen, ata meritojnë shumë. Rama ka interes që të mbajë Bashën në këmbë. Ekziston mundësia që Basha mos marrë pjesë në këto zgjedhje, është pakicë ekstreme”, deklaroi Ristani./E.K-CNA.al

LEXO TE PLOTE