LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Emrat dhe faktet/ Basha mbushi listën me kandidatët e Henri Çilit

6 Prill 2021, 10:52, Politikë CNA

Partia Demokratike, e cila prej tetë vitesh po qëndron në opozitë dhe ka humbur shumë vota të djathta u mundua të manipulonte qytetarët para hartimit të listave se do të vendoste si kandidatë për deputetë njerëz të rinj dhe me integritet, persona që kishin studiuar në Perëndim.

U trumbetua se do të sillte frymë të re dhe personat e paprovuar në politikë do të rikthenin besimin e humbur tek demokratët. Për këtë u shpik edhe një garë e një stili anglezo-gjerman, pak a shumë një lëmsh alla Lulzim Basha. U tha se kandidatët për deputetë do zgjidheshin me parimin një anëtar një votë, në fakt në përfundim të procesit u bë një vrimë në ujë.

Lista ngeli po ajo e 2017 me disa arnime, ku asnjë parim i premtuar nuk u realizua. Nuk pati votim, një anëtar një votë, por kandidatë që votoheshin negativisht, thuajse të gjithë ata që u votuan kundër u rikandiduan, që nga Tritan Shehu, Bujar Leskaj, Luan Baçi, Ervin Salianji, Bledion Nallbati etj.

Nuk mjaftoi fakti që u votuan kundër, por u kaluan emrat e kandidatëve edhe në një komision ku një pjesë e tij kandidoi në listat e Bashës. Komisioni hoqi disa emra të cilët Luli sërish i kandidoi, pra procesi anglezo ? gjerman ishte thjesht një tallje që Basha bëri me demokratët dhe këtë e kanë të provuar të gjithë tashmë.

Ky proces nga ana tjetër ka treguar një fakt, ikën disa emra jo nga votimi kundër, jo nga skualifikimi i komisionit, por u ruajtën emrat e sjella nga Henri Ç

ili i dikurshëm i UET. Produktet dhe nën produktet e tij nuk u goditën, përkundrazi u shtuan.

Emrat e Naim

 Çilit, të kthyer në Henri, i cili u arrestua dhe akuzua më pas nga drejtësia u shtuan në listën e Bashës, duke kaluar

çdo proces, edhe kur u skualifikuan kapërcyen ylberin dhe u futën në lista.

Më sipër kemi sjellë një fotot, ?Klubi i Dardhës? një organizim i H

enri Çilit dhe UET ku shfaqen shumë nga eksponentët e listave dje dhe sot të Lulzim Bashës.

Grida Duma, drejtuese qarku në Kavajë është një nga produktet kryesore të UET, të stimuluar nga ky universitet dhe Henri Çili, por edhe për shkak të influencës që vinte nga ish-bankieri i ndjerë Artan Santo i cili kishte një lidhje të fortë me Grid

ën, por edhe marrëdhënie financiare me UET.

Ervin Salianji,

 ose ndryshe ?Babalja?, që po kërkon mandatin nga qytetarëve korçarë është një tjetër ?mëndje e ndritur? i dalë nga univeristeti i Çilit. ?Kamikaz? i cili u përdor nga UET për të kapur FRPD, ku shpesh u denoncua me fakte konkrete se ?ushtria? e Çilit po bënte gjithçka që ?Babalja? të ishte kryetar i FRPD.

Andrea Mano, një tjetër emër kandidat i Bashës ka mbaruar ?ekselent? në këtë universitet privat, i suportuar mediatikisht dhe elektoralisht nga UET. Në listën e Korçës i vendosur si emër tallës këtë herë, me shpresën se mund të rihapë garën brenda listës, por tashmë i përbuzur dhe izoluar.

Orjela Nebiaj është një tjetër emër i Klubit të Dardhës në listat e Lulzim Bashës në Tiranë, mod

eratore që në fakt më shumë është shërbëtore e oborrit të kunatit të Lulit, por që UET ishte një suport jo i vogël për emrin e saj, sot pazaret e Bashës me Vjollca Hoxhën e kanë rikthyer në listat e deputetëve.

Në foton e Klubit të Dardhës është edhe i dyti i listës së Gjirokastrës, Roland Bejko, i cili nuk u bë dot kurrë i dyti dhe ngeli pa u bërë deputetet duke u tallur nga Lulzim Basha, UET nuk i shë

rbeu që të fitonte diçka se u këput për Çilin dhe Lulin, por në fund nuk mundi të siguronte asgjë më shumë sesa një vend humbës në listën e Gjirokastrës.

Arbër Agalliu, ish-administratori i UET vendosur nga Banka për shkak të kredive dhjetra milionë euro të marra nga Henri Çili. Ai garon si pjesë e listës në qarkun e Vlorës dhe është një nga simbolet e përkohëshme të UET.

Tashmë krenaria e Henri Çilit, UET, ka një tufë me emra në listat e Lulzim Bashës, por s?ka më UET pasi ky i fundit është marrë në pronësi nga të tjerë emra pronarësh. Çilit i ra UET por ka gjallë kandidatët dhe deputetët në listat e Lulit./CNA.al

Lajmet e fundit nga