Connect with Us

Patozi: Gati të bëjmë koalicion edhe me republikanët

Politikë

Patozi: Gati të bëjmë koalicion edhe me republikanët

Publikuar

-

Patozi i prerë/ Ska koalicion me Bashën, do dalim në një listë me Topallin

Pas shpalljes së listës së kandidatëve nga ana e Fatmir Mediut për Tiranën, duke se ka një përçarje brenda opozitës, pra një përplasje e fundit deri në mbylljen e marrëveshjes ose jo.

Këto janë tensione të cilat ndodhin brenda palëve politike kur janë në prag të zgjedhjeve.

Sot Mediu shpalli listën, dhe kjo duket si një presion i hapur ndaj Lulzim Bashës. Por nga ana tjetër CNA.al kontaktoi me koordinatorin e Bindjes Demokratike Astrit Patozi, i cili pak kohë më parë në një dalje publike tha se do të bëjmë koalicion dhe me Jozefina Topallin dhe me të gjitha partitë e tjera që janë kundër qeverisë, Lulzim Bashës dhe Ilir Metës.

LEXO EDHE:  Rama sulmon Bashën në Dibër/Si mund të jesh prind e të votosh Lulin për kryeministër, ja shembulli

I pyetur nga CNA.al Patozi nuk ka komentuar se çfarë ka ndodhur me Partinë Republikane, pasi u shpreh se nuk do të përfshihem në ktë lëvizje sepse është diçka që i takon vetëm PR-së dhe se ai është një parti më vete. Por Patozi tha se e ka shtrirë dorën për të bërë koalicion me të gjitha forcat e spektrit opozitar, me Fatmir Mediun pa asnjë diskutim, pasi ai është një politikan që i përket të djathtës dhe opozitës, prandaj ne siç kemi pasur qëndrime publike dhe me parti të tjera politike, kemi të njëjtën dhe me republikanët me të cilin mund të jemi në një koalicion në zgjedhjet e ardhshme./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Nëse Basha del forcë e parë ia japim mandatet”/ Topollaj: Marrëveshje me PD vetëm me një kusht

Publikuar

-

Nga

“Nëse Basha del forcë e parë ia japim mandatet”/ Topollaj: Marrëveshje me PD vetëm me një kusht

Anëtari i bordit drejtues në Bindjen Demokratike Fabjan Topollaj u shpreh se nëse kreu i PD Lulzim Basha merr mbështetje masive dhe mund të fitojë pushtetin me mandatet e BD-së, ato janë gati që t’i japin mbështetje por me një kusht.

“Vota jonë do jetë poatjetër nëse Basha merr mbështetje masive për të qenë kryeministër. Nëse jemi përcaktuese ne shkojmë me Bashën nëse plotëson kushtet tona siç është fillimi i ndryshimit të soistemit politik. Zoti Patozi se ka pasur kurrë këtë kusht që Basha do ikë.

Do bëjmë marrëveshje me Pd nëse plotëson kushtet tona. Nëse Basha del forcë e parë dhe ka mundësi të fitojë qeverinë me ne ne ia japim mandatet, por me kushtin e fillimit të demokratizimit”, tha ai për “Report Tv”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kur mora mandatin kisha tension me Bashën”/ Artur Roshi tregon pse firmosi koalicion me PD

Publikuar

-

Nga

“Kur mora mandatin kisha tension me Bashën”/ Artur Roshi tregon pse firmosi koalicion me PD

Artur Roshi, emri të cilit ishte surprizë në koalicionin e firmosur me PD, pasi Partia e Ballit Kombëtar nuk pranoi të digjte mandate pas vendimit të opozitës së bashkuar. Por përtej kësaj duket se Basha e ka ftuar në koalicion dhe Roshi e quajti si bashkëpunim pasi i bashkojnë idetë dhe filozofitë e politikës.

Roshi nuk pranoi që mes Bashës dhe tij të kishte krisje, por u sigurua të theksonte se ai me qëndrimet e tij në Kuvend gjithmonë ka qenë pjesë e opozitës së bashkuar dhe për këtë ka ndodhur dhe bashkëpunimit.

“Qëndrimet  e mia kanë qenë në koherencë me Bashën, aludimet e bëra nuk janë punë të miat. Vjen natyrshëm  kam një bashkëpunim me Bashë që nga 2005 dhe nuk është shkëputur që në këtë periudhë. Në ditën e marrjes së mandati mund të kishte pak tension mes nesh, por qëndrimet e mia në politikë  të mbajtur në kuvend ka treguar edhe që unë kam qenë gjithmonë pjesë e opozitës së bashkuar. Idetë dhe filozofia nuk na ndajnë më të djathtën por na bashkojnë për të bashkëpunuar”, tha Roshi në Report Tv./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e 25 prillit/ Shabani: Nuk do jemi patericë e asnjë force politike

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet e 25 prillit/ Shabani: Nuk do jemi patericë e asnjë force politike

Endri Shabani ka komentuar në “Open” për përçarjen e opozitës duke thënë se partia e tij “Nisma Thurje” nuk ka të bëjë aspak me Lulzim Bashën.

Megjithatë thekson se nuk do të jenë “patericë” e askujt dhe synimi është që të ketë dobësim të kryetarëve dhe funksionim të institucioneve.

“Nuk do të jemi patericë e asnjë force politike. Ne po garojmë me një program e platformë ligjvënëse. Unë besoj që Lulzim Basha me LSI-në mund ta rrëzojnë Ramën, s’kanë nevojë për neve. Të thonë se janë më mirë se Rama është shumë e lehtë. Por unë them se kjo nuk mjafton. Nëse nuk kemi një dobësim të kryetarëve, të liderëve, nëse nuk kemi funksionim të institucioneve, nuk mjafton”, tha Shabani./CNA.al

LEXO TE PLOTE