LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Lufta” Qeveri-Presidencë/ Nazarko: Basha “në hije”, Presidenti është kthyer në personifikim të opozitës

19 Tetor 2020, 16:22, Politikë CNA

Analisti Mentor Nazarko, ishte i ftuar pasditen e sotme rubrikën ?Opinion?, ku ka komentuar përplasjet mes presidentit Ilir Meta dhe kryeministrit Edi Rama.

Sipas tij, kreu i shtetit tashmë është kthyer në një personifikim të opozitës.

?Mënyra si po luan Presidenti, e vendos në hije liderin e opozitës. Në vende të dobëta me demokracinë si yni, opozita mund të identifikohet edhe me një person të vetëm. Në këtë kuptim, Presidenti është personifikuesi i liderit opozitar më të fuqishëm. Meta po përfaqëson vetëm njërën palë dhe po zëvendëson opozitën. Presidenti Meta ka gjetur mënyrën për t?i dhënë mesazh Lulzim Bashës?, tha Nazarko.

Më tej ai theksoi se kritikat që i bëhen sot presidentit për dhënie shtetësie janë ekzagjerim.

?Meta ka histori të gjatë politike, ka pasur rol për të cilat mund të akuzohet. Një pjesë e kritikave ndaj presidentit, janë ireale. Kritikat për shkelje të Kushtetutës janë pa vend, shumë larg. Kritika për dhënien e shtetësive është e ekzagjeruar, mendoj. Dhënia e shtetësive është atribut ekskluziv i kreut të shtetit, duke ua dhuruar shtetasve të Kosovës, për shkak se Prishtina zyrtare është izoluar nga BE.

Presidenti e ka parë të arsyeshme, që në këtë izolim që prek edhe figura të njohura e intelektualë, të jetë më bujar. Figura të njohura a veteranë lufte duhet që të kenë shtetasi të Shqipërisë, që të ikë në Gjermani për shembull, të takojë miq e familjarë?, u shpreh Nazarko./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga