Connect with Us

Ka mbi 1 mijë të punësuar/ Gjergj Luca: Asistenca sociale, politika më e gabuar për të papunët

Sociale

Ka mbi 1 mijë të punësuar/ Gjergj Luca: Asistenca sociale, politika më e gabuar për të papunët

Publikuar

-

Një nga biznesmenët më sfidues të industrisë së peshkut, Gjergj Luca, pronari i kompanisë “Rozafa”ka folur për punësimin, për nevojën e trajtimit të punës si e vetmja garanci progresi.

Me përvojën e tij, Gjergj Luca ka treguar se çfarë është në gjëndje të bëjë puna me përkushtim dhe implementimi i ideve dhe qëllimeve.
Luca theksoi se edhe psë ka mbi një mijë të punësuar në përpunimin e peshkut, ka ende nëvojë për punonjës.

Mirëpo, sipas Lucës njerëzit zgjedhin më mirë të marrin mbështetjne sociale nga qeveria që shkon rreth 70 mijë lekë të vjetra në muaj, sesa të punojnë.
Sipas tij, problemi nuk qëndron tek mungesa e vendeve të punës, por tek asistenca sociale. Ai shprehet se , kjo është politika më e gabuar që deformon shtyllën kurrziore të shoqërisë të demagogjisë demokratike.

“Aktualishtm unë po të garantoj që në Shqipëri, ose të marrim Elbasanin, janë 15 mijë biznese. Unë mund të kem nevoje për 1500-2000 punonjës.
Janë 1500 biznese të mëdha që kanë nevojë minimalisht për 10-15 vetë e nuk gjejnë punëtorë. Ke 13 mijë biznese të vogla, të gjithë kanë nevojë për një njeri ose për dy. Elbasani ka 5 mijë të papunë, a ka paradoks më të madh? 15 mijë binzese, 15 mijë familje që marrin asistencë sociale. Kjo është politika më e gabuar që deformon shtyllën kurrziore të shoqërisë të demagogjisë demokratike. Asistenca sociale shkon tek parazitët, shkon tek te njerëzit që rrejnë që i mësojnë fëmijë e tyre të rrejnë për të marrë ato 70-mijë leksha dhe shkatërrojën ekonominë shqiptare. Mbështetja sociale për njerëzit që kanë këmbë e dorë që janë të fortë për të punuar ,cfarë mbështetje duhet të ketë? Të ketë mbështetje për ata që punojnë që kanë probleme në shtëpi që kanë shumë fëmijë, aty të shkojë shteti. Të ndihmojë atë që bën përpjekje jo atë që gënjejnë, që tallet që deformojnë komplet shoqërinë. Uën kam filluar nga zero pasaj kam filluar me një bagazh makine e me punë kam arrituer deri këtu”, u shpreh Luca./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Bashkia e Tiranës hap aplikimet për regjistrimin e fëmijëve në çerdhe

Publikuar

-

Nga

Bashkia e Tiranës hap aplikimet për regjistrimin e fëmijëve në çerdhe

Bashkia e Tiranës hap aplikimit për regjistrimin e fëmijëve në çerdhe

Në datat 07 – 11 Qershor 2021 në çdo çerdhe publike të Bashkisë Tiranë, do të kryhet procedura e aplikimit për regjistrimin e fëmijëve në çerdhe.

Drejtoria e Përgjithshme e Çerdheve dhe Kopshteve, bën me dije se fëmijët që kanë frekuentuar çerdhen në sezonin 2020-2021 dhe që mbushin moshën 3 vjeç, deri më datë 15 Shtator 2021, do të regjistrohen automatikisht në kopsht.

Bashkia e Tiranës kërkon bashkëpunimin e  prindërve për të bërë brenda datës 26 qershor 2021 deklarimin pranë çerdhes ku fëmija ka frekuentuar ,  kopshtin në të cilin dëshirojnë të regjistrojnë fëmijën.

LEXO EDHE:  Digjen makinat e një biznesmeni në Elbasan/ Çfarë filmuan kamerat e sigurisë

LEXO EDHE:  “Shoqëria me Edin ka filluar para se të vinim në jetë”/ Gjergj Luca flet pa dorashka, zbulon marrëdhënien me kryeministrin

“Kopshti i përzgjedhur nga prindërit, duhet të jetë në njësinë administrative ku aktualisht ndodhet vendbanimi i fëmijës”, thuhet në njoftim.

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rikthehen vranësirat/ Si e parashikojnë motin sinoptikanët për nesër

Publikuar

-

Nga

Rikthehen vranësirat/ Si e parashikojnë motin sinoptikanët për nesër

Ditën e nesërme vendi ynë do të ndikohet nga kalimi i një fronti të ftohtë atmosferik, shoqëruar me masa ajrore të paqëndrueshme dhe të lagështa.

Moti do të jetë me vranësira mesatare dhe të dendura por nuk do të mungojnë intervalet e shkurtra me diell.

Sipas Shërbimit Meteorologjik, vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët.

Në zonën e veriut dhe qendër reshjet do të jenë me intensitet deri mesatar në formën e shtrëngatave shoqëruar me shkarkesa elektrike.

LEXO EDHE:  Biznesmeni spanjoll hedh “pas krahëve” dhunën e Mihal Kokëdhimës/ Bën gjestin e papritur për shqiptarët

LEXO EDHE:  Luçiano Boçi duhet të pyesë Edi Palokën, ndoshta edhe Sali Berishën përpara se të sulmojë biznesmenin Gjergj Luca

Era do të fryjë nga kuadrati i jugut me shpejtësi 1-8m/sek, përgjatë vijës bregdetare deri në 12m/sek, erë me rrahje shoqëruar me valëzim në dete i forcës 1 ballë.

Ndërkohë, temperaturat parashikohen në:

zonat malore 10°C deri në 22°C

zonat e ulëta 11°C deri në 23°C

zonat bregdetare 12°C deri në 22°C./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Imuniteti i tufës dhe variantet e reja Covid/ Epidemiologu Alimehmeti jep detaje

Publikuar

-

Nga

Alimehmeti parashikim shpresëdhënës/ “Po i afrohemi imunitetit të turmës”

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka komentuar situatën pandemike në të cilën ndodhet vendi.

Alimehmeti ka bërë me dije se është akoma herët për të folur për fundin e pandemisë, por sipas tij fatmirësisht deri më tani të dhënat janë të mira.

Ai ka theksuar se përdorimi i vaksinës dhe imuniteti natyror duket se deri më tani kanë dhënë dhe rezultatet e tyre në imunitetin e popullatës.

Është fundi i një volumi të serisë së librave që po bën pandemia, dhe duhet të presim nëse autori (virusi) do të shkruajë libër tjetër. Jemi të shqetësuar për moshën e vjetër por fatmirësisht po mbulohet nga pjesa e vaksinimit dhe deri më tani numri më i madh i shqiptarëve tashmë janë imunizuar në mënyrë natyrale ose me vaksinë.

Vaksinimi në popullsitë e vogla është më i lehtë dhe bën që vala e tretë është më e butë dhe më e lehtshëm për të kaluar. Ne akoma nuk dimë shumë gjëra nga imunologjia, por ka disa lloj indikacionesh se ky imunitet do të zgjasë. Para një muaji OBSH ka thënë se do të zgjasë 6 deri në 9 muaj. Ka shumë studime dhe më i fundi i bërë nga Danimarka thuhet se në në 12 muaj e gjejmë dhe imunitetin.

Merret gjaku dhe vendoset në kontakt me virusin për të parë sesi reagon. Problematika e Sars Cov 1 është më i madh se Sars Cov 2, por është parë lidhja me viruset e tjera. Këto janë thjesht të dhëna vëzhgimore jo eksperimentale janë një seri informacionesh që na mbështesin hipotezën tonë se imuniteti viral zgjat mjaftueshëm dhe nuk është vetëm çështje muajsh por është vitesh”, ka thënë Alimehmeti i ftuar në studion e ABC./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE