Connect with Us

Rama bën paqe me Metën?/ Mesazhi i fortë për presidentin

Politikë

Rama bën paqe me Metën?/ Mesazhi i fortë për presidentin

Publikuar

-

"Çfarë shëmtie”/ Rama i “përvishet” Metës: Të paguash para të zeza për të përhapur shpifje

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur presidentit Ilir Meta, në lidhje me deklaratën që ka bërë ky i fundit për mbrojtjen e lumit Vjosa.

Në një postim në rrjetet sociale, Rama shkruan se dakord me Ilir Metën që e ardhmja nuk është shkatërrimi, por shton se Vjosa po mbrohet nga rreziku imagjinar i hidrocentraleve që nuk do të ndërtohen.

“Jam dakord me Ilir Metën që e ardhmja nuk është shkatërrimi, po sa mirë do kishte qenë sikur ta kishte mbrojtur Valbonën nga shkatërrimi kur ishte zv.shef i qeverisë së Saliut, siç mbron sot Vjosën nga rreziku imagjinar i hidrocentraleve që nuk do të ndërtohen!

LEXO EDHE:  Rama mbledh kabinetin qeveritar me grupin e PS

Qeveria jonë e ka shpallur Park Kombëtar Vjosën e lartme. Ministria jonë e Mjedisit ka refuzuar zyrtarisht të japë leje për projekte HEC-esh në Vjosën e poshtme që do të integrohet me Parkun! Vala shkatërruese e qeverisë së vjetër mbi lumenjtë në tërësi është zmbrapsur ka kohë!”-shkruan Rama.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama vë në “njësh-kollonë” ministrat për të mbrojtur Bolinon/ Artan Hoxha bën reagimin e fortë

Publikuar

-

Nga

Operacioni italo-shqiptar me 37 të arrestar/ Artan Hoxha zbulon si u shit politikisht

Gazetari Artan Hoxha ka bërë një reagim lidhur me sulmet e presidencës ndaj botuesit të njohur Carlo Bolino dhe medias së tij pasi publikoi skandalin me dhënien nënshtetësive.

Hoxha shkruan  se s’kishte ndodhur më parë një gjë e tillë, që ministrat e Ramës, të vendosen, jo në rresht për një e as për dy, por në “njësh-kollonë” për të mbrojtur Bolinon.

Ai shton se do të ishte më e drejtë dhe më e ndershme që në raste të tilla të merret në mbrojtje gazetari që kreu investigimin për nënshtetësitë e dhëna nga Meta”, dhe jo pronari i medias.

“E kam pare qeverine Rama, ne rresht per nje, ne rresht per dy apo dhe ne rresht per tre.

Por nuk e kisha pare ne keto 7 vite, asnjehere ne NJESH-KOLLONE, ne mbrojtje te pronarit te nje media.

Identike si qeveria Berisha, pas vrasjeve ne bulevardin “Deshmoret e Kombit” te 4 protestuesve pas ngjarjeve te 21 janarit 2011…

Nuk besoj se eshte e favorshme per nje media, kushdo qofte ajo, kur gjithe qeveria, nga kryeministri, zedhenesi i tij, apo ministrat me radhe, vihen ne njesh-kolone per ta mbrojtur, pavarsisht se nga vjen kercenimi…

LEXO EDHE:  “E imagjinoni fshesën e Monikës çfar u bën qyteteve”/ Rama “thumbon” Kryemadhin

LEXO EDHE:  Ylli Rakipi: Rama na zhgënjeu në kohë rekord, ja kush bën për kryeministër i Shqipërisë

Ne fakt, mendova se do ishte me e drejte, me e ndershme dhe me etike, te mbrohej gazetari dhe kolegu Adriatik Doçi, i cili ka publikuar investigimin per dekretet e shtetesive, te dhena nga presidenti Meta.

Mesa duket “Ata lart” mendojne, se “fjala e lire” mbrohet më shume, kur merr ne mbrojtje pronarin, qe eshte qytetar dhe ka pasaporte te nje vendi te BE-se, jo gazetarin qe ka bere shkrimin dhe ka vetem pasaporte shqiptare…

Sulmet, kercenimet, shantazhet apo presionet ndaj nje gazetari, nje media, pronarit te saj apo familjes se tij, jane padyshim nje akt i denueshem qe cenon rende lirine e medias dhe e mbeshtet kushdo nga ne…

Por kur disa gazetare, disa media, disa pronare mediash, here i merr ne mbrojtje Kryeministri dhe qeveria, apo here i merr ne mbrojtje presidenti dhe opozita, liria e medias ne kete vend, eshte seriozisht e kercenuar…”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kulluri tallet me Bashën/ Mos u shqetëso nga partitë e reja, s’ta zë njeri vendin në “prehërin e Ramës”

Publikuar

-

Nga

Kulluri tallet me Bashën/ Mos u shqetëso nga partitë e reja, s’ta zë njeri vendin në “prehërin e Ramës”

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edvin Kulluri, ka reaguar pas deklaratave kundërshtuese për hapjen e një partie të re nga Jozefina Topalli.

Kulluri tallet me kryetarin e PD-së Lulzim Basha, të cilit i thotë të mos shqetësohet, se anjë parti e re nuk do t’ja zërë vendin në “prehërin e kryeministrit Edi Rama”.

Ai i thotë Bashës të rrijë i qetë dhe të vazhdojë të marrë paratë e Ramës dhe oligarkëve.

Basha dhe servilët e tij nuk ka pse shqetësohen nga asnjë parti e djathtë ekzistuese apo e re që do hyjë në zgjedhje jashtë koalicionit të tij! Nuk ka ndërmend askush t’i zërë vendin në “prehërin e Ramës”!

Të vazhdojë të marrë paratë e Ramës dhe oligarkëve i qetë! Por në 26 prill të ulet me Edin e tij të dashur e të bëjnë qeveri të përbashkët nëse ka këllqe!”, shkruan ai në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha i rikthehet vrasjes së Azem Hajdarit/ Dëshminë ia kam dhënë ambasadorit të SHBA-ve 

Publikuar

-

Nga

Debati për çështjen e detit/ Berisha tregon çfarë do bënte po të ishte kryeministër

Ish-kryeministri Sali Berisha është pyetur sërish mbrëmjen e sotme për vrasjen e bujshme të ish-liderit të Lëvizjes Dhejtor ’90, Azem Hajdarit.

Teksa u pyet nëse do të shkojë në gjykatë për të dëshmuar nëse kjo e fundit e thërret, Berisha tha se dëshminë e tij ia ka dhënë ambasadorit të SHBA-ve, Robert Frowick.

“Unë kam bërë një dëshmi shteruese për të gjitha ato për të cilat unë kam pasur dijeni për çështjen Hajdari. Ajo dëshmi i është bërë ambasadorit të SHBA-ve Robert Frowick e noterizuar dhe ai ja ka dorëzuar Arben Rakipit dhe prokurorëve ndërkombëtarë. Unë nuk kam qenë kurrë dëshmitar okular”, u shpreh ai në emisionin “Hard Talk”.

Ish-kryeministri deklaroi se nuk është thirrur asnjëherë në gjykatë, ndërsa pretendon se nuk kanë asnjë motiv që ta thërrasin.

LEXO EDHE:  Galdini për Edi Ramën/ Ti mund të kishe qenë Bilali sot, më mirë që i zure vendin gruas së tij

LEXO EDHE:  Rama ndan detyrat/ Ja ministri që do drejtojë operacionin për tërmetin

Nuk më kanë thirrur asnjëherë në mënyrë absolute. Ato ishin truke të ulëta të Fatos Klosit dhe Arben Rakipit të cilët bënin scoope mediateke. Sepse çfarë kam ditur ja kam përcjellë ndërkombëtarëve dhe asnjë prej tyre nuk përbënte provë. Ato ishin dëshmi të ndryshme që duheshin verifikuar. Por ata që lexojnë dosjen, do ta gjejnë atë dëshmi sepse e kanë në dosje”, nënvizoi Berisha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE