Connect with Us

Procesi skandaloz i Bashës

Politikë

Procesi skandaloz i Bashës

Publikuar

-

Basha tallet me komisionin Ruli/ Ja si u falsifikuan rezultatet dhe listat në Durrës, shkuan 27 u kthyen 28 emra

Kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha sot ka vazhduar farsën e tij në lidhje me procesin e përzgjedhjes së kandidatëve për deputetë. Gjoja ka çuar kandidatë dhe ka bërë votime.

Por cfarë ndodh?

Për shembull në Kukës, Has dhe Tropojë, ku në çdo bashki kanë vajtur nga 5 emra, dhe do hiqen një ose dy emra për çdo degë. Sërish lista do jetë e gjatë dhe sërish do jetë kryetari që do ta bëjë listën, do jetë ai që do vendosë renditjen.

Nga ana tjetër Basha thotë se listën do ta vendosë anëtarësia. Por, në fakt anëtarësia nuk ka vendosur asgjë.

Procesi është ndjekur nga farsa të njëpasnjëshme.

Luli tha se kishte 4 mijë kandidatë. As në Amerikë asnjë prej forcave kryesore, as Demokratët dhe as Republikanët nuk propozojnë 4 mijë emra, as të marra së bashku.

Por, Luli ka 4 mijë emra nga baza, 3100 i heq me një të fshirë të lapsit, dhe çon në bazë 900. Tani bazës që i ka propozuar, I thotë hiq emra.

LEXO EDHE:  Nuk ka arrestime të peshqve të mëdhenj, do kënaqeni vetëm me cironka

Duke shpallur kështu “armiq” të partisë, pasi votimi i sotëm bëhet me votë negative, skualifikuaese. E  cila në fakt është fyese. Si mund ti thuash një kandidati je votuar kundër, ik se nuk të duan. Kur duhej të kishte një garë që kush merr më shumë vota të ishte fituesi.

Nuk ka një garë, ka vota negative. Një farsë thjeshtë dhe vetëm që Lulzim Basha të justifikojë humbjen, duke ia faturuar listën bazës apo komisionit, por në fakt duket qartë se lista përfundimtare do vendoset nga Luli, për të mos thënë se ajo tashmë është gati. Vetëm duhet të kalojë dhe të selektohet sipas kontributeve tek kunati./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. YYYYY

    24 Shtator, 2020 at 4:58 pm

    Bobo sa rende jeni. Duket qe jeni te majte “paksa te fshehur”

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Zbehet” roli i Rinasit/ Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës do jetë kryesori

Publikuar

-

Nga

“Zbehet” roli i Rinasit/ Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës do jetë kryesori

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, e pranishme në studion e “Ilva Now”, komentoi projektet ndërtuese për aeroportet e vendit. Ajo theksoi se qeveria shqiptare synon ta kthejë Aeroportin e Vlorës në aeroportin kryesor të Shqipërisë.

“Në Vlorën synojmë ta kthejmë në aeroportin kryesor të Republikës së Shqipërisë. Vlora do të ndërtohet me gjatësi tjetër piste. Tirana dhe Vlora do të jenë në garë me tyre, dhe kjo do të sjellë shërbime më të mira. Padyshim të gjitha këto që shkojnë në benefit të qytetarëve”, tha ajo.

Ajo gjithashtu u ndal edhe tek aeroporti i Kukësit, që sipas Ballukut është konceptuar që të shërbejë si aeroport rajonal, përfitues i të cilit do jenë jo vetëm kuksianët që ndodhen në emigracion, por edhe qytetarët nga Kosova. Më tej, znj, Balluku shtoi se aeroporti i Sarandës është menduar të jetë një aeroport sezonal, që në thelb do ti shërbejë sektorit të turizmit.

“Aeroporti i Kukësit është aeroport rajonal, nuk ndërtohet vetëm për Shqipërinë, por edhe për Kosovën, sepse me të vërtetë është Prishtina, por banorët e Ferizajt kanë më afër Kukësin.Është një aeroport për nevojat e asaj zone. Nëse ajo zonë ka emigracion, ato destinacione do të mbulojë. Aeroporti i Sarandës është aeroport sezonal që do të akomodojë nevojat e fluturimeve të posaçme, dhe flurimet do të jenë nga Prilli deri në tetor. Janë bërë të gjitha me studime”,  shtoi ajo.

LEXO EDHE:  Dalin emrat/ Këta janë deputetët e PS në komisionin Ad Hoc të Vetingut

LEXO EDHE:  "Vendi i udhëhequr nga një grup i strukturuar kriminal"/ Basha tregon se si u shpartallua Rilindja

Gazetari Neritan Sejamini u shpreh i bindur se aeroporti i Vlorës nuk ka për t’u ndërtuar kurrë.

“Aeroporti i Vlorës nuk ka për t’u bërë kurrë”, tha ai.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kontrata për inceneratorët u bë brenda ditës”/ Ahmetaj: Janë katër muaj punë

Publikuar

-

Nga

“Kontrata për inceneratorët u bë brenda ditës”/ Ahmetaj: Janë katër muaj punë

Ministri i Shtetit për Rindërtimin, Arben Ahmetaj, u pyet mbrëmjen e sotme lidhur me kontratën e inceneratorëve, e cila sipas gazetarit Mentor Kikia është bërë brenda një dite.

Ahmetaj tha se kontrata nuk ëhstë bërë brenda një dite, ndërsa pretendon se është hartuar dhe negociuar për një afat kohor prej 4 muajsh.

Ai dekaroi në emisionin “Opinion se ditën e hartimit janë paguar 5.57 milionë euro pa TVSH, ndërsa impianti bën 21.6 milionë euro pa TVSH.

“Procedura ka filluar më 11/8 dhe që atë ditë ka filluar një procedurë në Ministrinë e Mjedisit, që kulmon më 16 dhjetor 2014. Fakti është që në 16 janë mbyllur procedurat. Kontrata nuk është negociuar për një ditë, ka ardhur dhe është paraqitur në ministri, është diskutuar, është çuar për aprovim në Këshillin e Ministrave. Të gjitha këto janë konseguencë e 4 muajve punë në emergjencë. Një qeveri që vendos të pastrojë plehrat, dhe do vazhdojë t’i pastrojë edhe në mandatin e tretë, ditën e parë foli me qytetarin e Elbasanit. Nuk është një ditë punë, është kulmimi i katër muajve punë. Duhet të çmontojmë një gënjeshtër. Nuk u hartua dhe negociua kontrata brenda një dite, por ishin 4 muaj punë. Ditën e hartimit janë paguar 5.57 milionë euro pa TVSH, ndërkohë që impianti bën 21.6 milionë euro pa TVSH.

LEXO EDHE:  Nuk ka arrestime të peshqve të mëdhenj, do kënaqeni vetëm me cironka

LEXO EDHE:  "Vendi i udhëhequr nga një grup i strukturuar kriminal"/ Basha tregon se si u shpartallua Rilindja

Ky është një investim publik. Në periudhën që privati ka ndezur veprën dhe e ka kolauduar ka marrë nga buxheti i shtetit 5.57 mln euro dhe ka paguar 21.6 mln euro. Vërtetojeni këtë që them unë dhe nëse nuk është kështu, atëherë unë nuk e di çfarë do bëj. Ky është një partneritet publik-privat tipik, ku ditën që është dorëzuar aseti, dhe që funksionon, atë ditë gjithë aseti kushtonte 21.6 milionë euro, të cilat janë investuar nga privati, i cili nga shteti ka marrë deri në atë ditë 5.57 mln euro, pra gati ¼ më pak të këtij investimi. Autoriteti Kontraktor, që është Ministria e Mjedisit, ka paguar me firmë deri më atë ditë 5.57, dhe entiteti ka investuar gjithë asetin”, tha Ahmetaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Basha ka 7 vite që dështon”/ Kulluri: Në listën e PD, kandidatë që kanë punuar për përçarjen e partisë

Publikuar

-

Nga

“Basha ka 7 vite që dështon”/ Kulluri: Në listën e PD, kandidatë që kanë punuar për përçarjen e partisë

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Edvin Kulluri, është i ftuar mbrëmjen e sotme në “Repolitix” ku komentoi listën e kandidatëve për deputetë nga demokratët.

Kulluri tha se lista e PD-së do të jetë më keq se lista në vitin 2017. Gjithashtu ai tha se disa prej deputetëve në listën e 2017 kanë punuar për përçarjen e PD-së.

“Lista e ardhshme do të jetë më keq. Me disa përjashtime, 80 përqind e listës së 2017 ishte katastrof. Këtë herë do jetë më keq. Ne kemi përjetuar regjimin komunist në Shqipëri.

Degradimi demokratik do të jetë më i keq. Sa më shumë masivizon garën, aq më shumë ndriçon kryetarin.

LEXO EDHE:  Nuk ka arrestime të peshqve të mëdhenj, do kënaqeni vetëm me cironka

LEXO EDHE:  "Vendi i udhëhequr nga një grup i strukturuar kriminal"/ Basha tregon se si u shpartallua Rilindja

Po ky që ka 7 vite që dështon, çfarë do të ndriçojë. Nuk më vjen keq fare për këta figura. Në atë listë kanë kontribuar për përçarjen e PD-së. Kanë qenë bashkëpunëtorë të hapur të Ramës. Janë njerëz që i kanë thënë marshalla djegies së mandateve. Zëvendësimi i tyre me disa të tjerëve, nuk ndryshon asgjë. Lista do të jenë ripërsëritje të anonimatit” ,tha Kulluri./CNA.al

LEXO TE PLOTE