Connect with Us

Vizita e Ramës në Turqi/ Zbulohet ministrja që mori me vete

Politikë

Vizita e Ramës në Turqi/ Zbulohet ministrja që mori me vete

Publikuar

-

Vizita e Ramës në Turqi/ Zbulohet ministrja që e shoqëron

Kryeministri Edi Rama ka publikuar një foto, nga vizita në Turqi, ndërsa ka zbuluar se është shoqëruar nga ministrja Belinda Balluku.

Rama ka zhvilluar një takim Presidentin e Azerbajxhanit ndërsa tha se  vendosën disa piketa mbi bashkëpunimin në sektorët e energjisë dhe turizmit.

“Me Presidentin e Azerbajxhanit, mikun e mirë Ilham Aljev, vendosëm sot në Turqi disa piketa mbi bashkëpunimin në sektorët e energjisë dhe turizmit”, shkruan Rama dhe poston foton me Ballukun e Aljev.

Gjithashtu, kryeministri jep një lajm të rëndësishëm dhe për naftëtarët e Ballshit, të cilët prej muajsh janë në protestë për pagat e prapambetura. “Prekëm konkretisht edhe çështjen e Rafinerisë së Ballshit, ku së fundmi është përfshirë një kompani azere, duke kërkuar dhe marrë angazhimin e Presidetin për të ndihmuar në zgjidhjen afatgjatë të problemit të krijuar nga privatizimi famëkeq i viteve më parë”, shkruan Rama./CNA.al

LEXO EDHE:  Nga Ben Andoni/ Shmangia e Berishës dhe si po funksionon dyshja Rama-Basha

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Maska e detyrueshme edhe në rrugë/ Rama tregon pse e mori këtë vendim

Publikuar

-

Nga

Maska e detyrueshme edhe në rrugë/ Rama tregon pse e mori këtë vendim

Kryeministri Edi Rama ka folur sërish për vendimin për mbajtjen e detyrueshme të maskës edhe në ambjentet e hapura, ndonëse është kundërshtuar masivisht.

Rama tha se këtë vendim e ka marrë komiteti i ekspertëve dhe ai po transmeton atë që anëtarët e komitetit i kanë sugjeruar.

“Unë jam askushi në këtë mes, unë jam personi që thjeshtë dëgjoj këshillat nga specialistët, i mësoj dhe i transmetoj. Unë po ju them që i dëgjoj ekspertët dhe jo nga ekspertët që gjej për t’i marrë në zyrë për t’i bërë intervista, por nga komiteti ligjor.

E dyta, përpara pak ditësh unë isha në Gjermani dhe nuk pashë asnjë njeri me maskë në rrugë dhe Gjermania e ka vendosur sot të detyrueshme”, u shpreh kreu i qeverisë në emisionin “Opinion”.

LEXO EDHE:  Nga Ben Andoni/ Shmangia e Berishës dhe si po funksionon dyshja Rama-Basha

LEXO EDHE:  Basha-Ramës, mos sulmo sipërmarrësit/Sa i ke paguar oligarkët e tu

Kryeministri tregoi se arsyeja pse e bëri maskën të detyrueshme është rritja e shifrave të të infektuarve dhe kujtesa për kujdes nga virusi.

“Pas hapjes ishte e pritshme që numrat do rriteshin dhe maskat sidomos në vendet si i yni, maska është edhe një kujtesë e përminutshme që këtu ka një problem”, theksoi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk është e vështirë të ‘shesësh’ Shqipërinë”/ Yuri Kim tregon tri prioritet e saj

Publikuar

-

Nga

“Nuk është e vështirë të ‘shesësh’ Shqipërinë”/ Yuri Kim tregon tri prioritet e saj

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ka apeluar për përmirësimin e klimës së biznesit në Shqipëri në 20-vjetorin e Dhomës Amerikane.

Kim tha se shteti ligjor duhet të forcohet në mënyrë që të ketë më shumë investime të huaja në vend.

“Ne duhet të punojmë së bashku për të kapur mundësitë tani për përmirësimin e Shqipërisë dhe për të siguruar më shumë mundësi për të rinjtë e talentuar shqiptarë”, shtoi Kim.

Ambasadorja theksoi se tri prioritet e saj janë demokraci, mbrojtje dhe biznes.

Fjala e plotë:

Dua të falënderoj Ilirin, Enion, Ministren Denaj dhe në të vërtetë të gjithë anëtarët e Dhomës Amerikane të Tregtisë që po na bashkohen sot online (përmes internetit), për mundësinë që të marr pjesë dhe të ndaj disa mendime me ju sot. Më duhet ta them, nuk e kisha përfytyruar kurrë se do t’i drejtohesha për herë të parë të gjithë anëtarësisë së Dhomës Amerikane në këtë mënyrë, por po jetojmë në kohë të pazakontë.

Pavarësisht nga rrethanat, 2020 shënon një gur kilometrazhi të rëndësishëm për organizatën, që shënon njëzetë vjet që nga themelimi i saj në Shqipëri. Në vitet e mi të shumtë në Departamentin e Shtetit, kam panë anembanë botës se si Dhoma Amerikane ndhmon krijimn e mundësive për Amerikën dhe për miqtë tanë. Dhoma Amerikane përfaqëson më së miri zërin e komunitetit të biznesit duke folur si një zë i vetëm,  për të ndihmuar në nxitjen e një mjedisi biznesi që do të rrisë tregtinë dhe investimet dypalëshe midis Shteteve të Bashkuara dhe vendit pritës, si dhe do të krijojë vende pune, mundësi dhe rritje ekonomike për të dyja vendet. Kjo është gjithashtu ajo që na sjell bashkë të gjithëve këtu sot.

Siç shumë nga ju e dinë, tri prioritet e mia për marrëdhëniet SHBA-Shqipëri janë: Demokraci, Mbrojtje dhe Biznes. Kam dëgjuar se jam Ambasadori i parë amerikan që thekson biznesin, dhe më duhet ta pranoj se kjo më bën krenare.

Rritja e mundësive të biznesit ndërmjet shqiptarëve dhe amerikanëve është një nga qëllimet e mia më të rëndësishme si Ambasadore e SHBA në Shqipëri. E di që të gjithë këtu ndajnë gjithashtu atë qëllim, dhe të gjithë ju keni një rol të rëndësishëm për të luajtur.

Më 3 tetor, gjatë vizitës së Keith Krach, Nën Sekretarit të Shtetit për Zhvillimin Ekonomik, Energjinë dhe Mjedisin, Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëria nënshkruan një memorandum historik të bashkëpunimit ekonomik midis vendeve tona, i cili besoj se është një arritje domethënëse në ngritjen e marrëdhënieve tona ekonomike që të përputhen me marrëdhëniet tona dypalëshe tashmë jashtëzakonisht të thella politike.

LEXO EDHE:  Rama: Policia, institucioni më i besuar/ Qentë le të lehin

LEXO EDHE:  Kryemadhi takim me kryesinë e LSI-së në Durrës/ Të ndezim motorrët, Edi Rama do thyejë hundët

Hapi fillestar ishte shumë premtues, me firmën amerikane Bechtel që firmosi një marrëveshjeje për ndërtimin e hidrocentralit të Skavicës, kontrata më e madhe e dhënë ndonjëherë një kompanie të vetme amerikane. Shpresoj që kjo të shënojë fillimin e një liste më të gjatë të kompanive amerikane që vijnë në Shqipëri.

Por, nuk mund të mjaftohemi vetëm me një hap të parë. Ne duhet të kemi vrullin për të bërë përpara me një Dhomë Amerikane të përkushtuar, të angazhuar dhe energjike, duke ndërtuar mbi sukseset e njëzet viteve të fundit dhe duke ecur në dekadën e ardhshme me një axhendë ambicioze. Kur të shihni mundësi për të rritur tregtinë ndërmjet vendeve tona, kapeni atë!

Qoftë nëse kjo është shpërndarja e produkteve amerikane në Shqipëri, eksportimi i produkteve shqiptare në Shtetet e Bashkuara, marketingu për turistët amerikanë, kërkimi i mundësive për ekskluzivitet (franshizë), nxitja e inovacionit në të ardhmen me teknologjinë amerikane, secila prej tyre ndihmon në forcimin e mëtejshëm të lidhjes midis vendeve tona.

Që kur kam ardhur, kam qenë dëshmitare e drejtpërdrejtë e sfidave me të cilat përballet komuniteti i biznesit dhe investitorët e huaj; të gjithë e dimë që shteti ligjor duhet të forcojë dhe përmirësojë integritetin e tij në mënyrë që investime të huaja direkte kuptimplota të vijnë në vend. Ekziston mundësi dhe potencial i pabesueshëm këtu për të rritur ekonominë.

Nuk është e vështirë të “shesësh” Shqipërinë nëse bëhet siç duhet; Shqipëria ka një qasje të jashtëzakonshme me botën përmes portit dhe pozicionit të saj strategjik si një pikë hyrëse në Evropë. Kostoja e punës është e arritshme për modelet e biznesit, popullsia është e re dhe e shkathët. Shqiptarët kanë disa nga aftësitë më të mira gjuhësore se çdokush, kudo në botë; shqiptarët janë të vendosur, punëtorë dhe mikpritës.

Ky është një terren pjellor për sukses dhe rritje dhe ne duhet të punojmë së bashku për të kapur mundësitë tani për përmirësimin e Shqipërisë dhe për të siguruar më shumë mundësi për të rinjtë e talentuar shqiptarë. Falënderoj cilindo prej jush është përkushtuar të punojnë çdo ditë për këtë përmirësim, duke shërbyer në bordin e Dhomës Amerikane, duke ndihmuar brenda komiteteve, duke sponsorizuar aktivitete dhe duke qenë anëtarë aktivë të organizatës. Me siguri ka shumë punë për t’u bërë, por komuniteti i biznesit përmes Dhomës Amerikane duhet të punojë që të ndikojë në politikëbërësit për të ndihmuar në përmirësimin e klimës së biznesit.

Përmes këtij fokusi që bashkëndajmë, jam besimplotë se në njëzetë vitet e ardhshëm Dhoma Amerikane e Tregtisë do të jetë ende më e mira.

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Skandali me inceneratorët/ Veliaj si Rama, mbron aferën korruptive

Publikuar

-

Nga

 Erion Veliaj paditet për shpifje/ Tre akuzat që duhet të provojë kryebashkiaku

Kryebashkiaku Erion Veliaj i ka kthyer përgjigje kreut të PD, Lulzim Basha lidhur me akuzat për aferën korruptive të inceneratorëve.

Veliaj deklaroi se ndryshe nga koha e PD kur plehrat ishin bërë mullar në Tiranë, tashmë ato pastrohen 3 herë. Sipas Veliajt, shqetësimi i Bashës nuk janë plehrat, por gjoba e radhës që i vendos bizneseve.

“Pyetja është – Nëse gjërat janë më mirë dhe në vend të plehrave që digjen tani, është një fushë me 10 mijë plepa dhe nga plehrat do të prodhohet energji, ku fle lepuri këtu? Për çfarë janë të mërzitur këta? Jua them unë pse janë të mërzitur këta. Pse nuk protestojnë më për bulevardin, çfarë morën këta nga kompania e bulevardit që të linin protestat? Ju kujtohet që rreshtoheshin këtu dhe thanë – Ne do shtrihemi këtu dhe “Bulevardi i Ri” nuk do bëhet. Ne do shtrihemi dhe do sakrifikohemi këtu se po u bë “Bulevardi i Ri” nuk do ketë më PD. Ne do shtrihemi dhe do japim jetën këtu, e do t’i dalim fadromave përpara, se po nuk bëmë këtë dhe po u bë “Bulevardi i Ri” ne do shkrihemi si forcë politike. Ja ku është “Bulevardi i Ri”. Pse e lanë protestën, çfarë morën që e mbyllën gojën? A ju kujtohet kur digjnin “Rrugën e Kombit” dhe thanë – Po u vendos aty postblloku me pagesë – që në fakt është për të bërë punën që ata lanë përgjysmë, për të bërë urat e reja, për të bërë të gjitha rrugët që kanë qenë me 1 korsi dhe që kanë qenë burim aksidentesh, ata thanë – ne do ta djegim sa herë që të vendosen. Krejt papritur mbaroi protesta, çfarë morën? Çfarë malli morën në shkëmbim që ata lanë protestën? A ju kujtohet Astiri? Ne do shtrihemi këtu, ne do vdesim këtu, o Klevis o hero në zemrat tona ti jeto, a e patë atë? Sa ishte vlera e makinës për të lënë protestën? E dini cila është përgjigja për plehrat, thjesht nuk kanë gjetur gjuhën e gjobës që duhet të paguajë kompania, që PD ta lërë atë dhe të merret me një temë tjetër, se këta çdo proteste i vënë një çmim. E vute re që dolën për kullën, për hotelin e ri ngjitur me Hotel Tiranën, doli në lajme, pastaj e fshinë nga facebook-u, e hoqën edhe nga lajmet, e gjetën gjuhën”, theksoi Veliaj.

LEXO EDHE:  Grushti i Shtetit/ Ushtarakët marrin peng fregatën me gjithë kapitenin e marinës turke

LEXO EDHE:  Rama: Policia, institucioni më i besuar/ Qentë le të lehin

Kujtojmë se paraditen e sotme, Basha tha se Rama po planifikon të vendosë Milva Ikonomin në krye të bashkisë Durrës për të firmosur kontratat me inceneratorët.

Prej disa muajsh CNA.al ka publikuar dosjen e plotë të skandalit lidhur me aferën korruptive të inceneratorëve në Shqipëri./CNA.al

Skandali-Nga pronarët e mediave tek kompanitë off shore/ Skema e plotë e koncesionit të inceneratorëve, emrat e përfshirë

Investigimi i CNA.al zbulon skandalin/ Skema e plotë e lidhjeve qeveri-media-oligarkë

LEXO TE PLOTE