Connect with Us

Komisioni i Lulit shkurton listat e kandidatëve/ Disa emra të njohur refuzuan Republikën e Re

Politikë

Komisioni i Lulit shkurton listat e kandidatëve/ Disa emra të njohur refuzuan Republikën e Re

Publikuar

-

Riciklimi i kandidatëve dhe përmbysja e komisionit të vlerësimi/ A është PD partia që duan qytetarët

Partia Demokratike ka ngritur një Komision Vlerësimi për listat e kandidatëve që do të garojnë për deputetë.

Ky komision ka parë propozimet, i ka selektuar ato, si dhe ka filluar të kontaktojë emra të ndryshëm kanidatësh që po përfliten edhe mediatikisht, përshembull në Tiranë është propozuar Prof. Dr. Aurel Plasari.

Përcillet në banesën e fundit bashkëpunëtorja e Nënë Terezës/ Plasari zbulon amanetin e papërmbushur të motrave Juka
Prof. Dr. Aurel Plasari.

CNA.al ka mësuar me burime brenda PD-së se ai nuk ka pranuar kandidimin për arsye krejtësisht personale. Kanë disa dhjetra emra që nuk kanē pranuar kandidimin duke shprehur falenderim por kanë kërkuar të ngelen mbështetës apo antarë të thjeshtë.

Ka edhe disa emra të tjerë që nuk kanë pranuar të plotësojnë formularin siç është Agron Gjekmarkaj. Ndërkohë që Plasari ka refuzuar kandidmin, Gjekmarkaj ka refuzuar plotësimin e formularit.

Agron Gjekmarkaj

Komisioni po vazhdon me plotësimin e formularëve siç janë të dhënat personale, arsimi, gjinia, niveli profesional, kontributi në PD dhe ndikimi në komunitet.

LEXO EDHE:  Nga Lorenc Vangjeli/ Basha humbi sepse tregoi vetëm milionin e tij të parë

Mësohet se aktualisht nga selektimi janë përzgjedhur rreth 800 emra në të gjithë Shqipërinë. Burime zyrtare i thanë CNA.al se do të shkohet në një listë jo më shumë se 300 emra që do t’i propozohen bazës së PD-së. Kryesisht në këto momente do të jetë i gjithë grupi parlamentar i vitit 2017. Do të jenë edhe disa emra të rinj që nuk u kandiduan në atë kohë si Tomorr Alizoti, Ina Zhupa, Belind Këlliçi, Abi Malltezi, Dritan Shano, Eno Bozdo, Arben Ristani, etj.

Pas votimit në bazë, lista do të ndahet sipas qarqeve. Shumë emra janë propozuar në rang kombëtar dhe disa në vetëm disa qarqe të caktuara. Pritet që përzgjedhja e emrave të bëhet sipas influencës, mbështetjes dhe maksimalizimit të votave që mund të kenë në qarkun përkatës./ CNA.al

Lista me kandidatët e PD/ Komisioni i Vlerësimit përjashton 2/3 e emrave, nuk përmbushën kriteret kyçe

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Blinken: SHBA nuk ka partner e mik më të mirë se Gjermaninë

Publikuar

-

Nga

Blinken: SHBA nuk ka partner e mik më të mirë se Gjermaninë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken falenderoi të mërkurën Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel për “udhëheqjen e jashtëzakonshme” duke thënë se “SHBA nuk kanë një partner më të mirë, një mik më të mirë sesa Gjermaninë“.

Duke theksuar nevojën për bashkëpunim dhe partneritet shumëpalësh në balladaqimin me sfidat globale, që nga pandemia, tek ndryshimet klimatike e deri tek teknologjitë e reja, Sekretari Blinken vlerësoi rolin e Gjermanisë si shembull në disa fronte.

“Mendoj se ne jemi të një bindjeje se kemi përgjegjësi, sidomos në këtë moment, për të demonstruar se demokracia është sistemi që funksionon për të përmirësuar jetë njerëzish në mbarë botën,” theksoi zoti Blinken.

Ai u ndal tek puna që ka bërë Gjermania lidhur me krizën në Libi, si bashkorganizatore e konferencës shumëpalëshe të së mërkurës përkrah OKB-së, për të arritur përparim drejt krijimit të kushteve përr zgedhje të sigurta dhe pastrimin e këtij vendi nga luftëtarët e huaj.

“Konferenca e sotma ishte një shembull shumë i mirë i punës që ka bërë Gjermania lidhur me Libinë dhe shpresojmë që nga ky moment të fillojmë të shohim një Libi në rrugën e sigurisë, lirisë dhe pavarësisë, të mbështetur nga komuniteti ndërkombëtar.

LEXO EDHE:  A do jenë Imami, Rusmali dhe Bode pjesë e listës së saj?/ Topalli: Do isha e nderuar
LEXO EDHE:  Fakt/Berisha del hapur kundër Bashës

Sekretari amerikan i shtetit vazhdoi më tej se kishte tema të tjera me interes të përbashkët si Kina dhe Rusia, por shtoi se “për sot, zonja Kancelare, më lejoni të them Faleminderit! Po ashtu dua t’ju them se Presidenti Biden mirëpret takimin me ju në Uashington muajin e ardhshëm”.

Takimi me Kancelaren Merkel pasoi bisedimet mes zotit Blinken dhe homologut gjerman Heiko Maas.

Vizita e zotit Blinken në Gjermani nxori në pah përmasat dhe forcën e marrëdhënieve SHBA-Gjermani, por nuk duket se ka shenja përparimi në temën e gazjellësit rus Nord Stream 2. As zoti Blinken, as ministri i Jashtëm Mass nuk ofruan hollësi mbi afate kohore për një zgjidhje të mundshme.

Zoti Blinken ndodhet në Gjermani në vizitën e tij të dytë në Evropë brenda shtatë ditësh, pasi shoqëroi Presidentin Biden në takimin e tij me aleatët evropianë në Britani dhe Belgjikë.

Pas Gjermanisë, zoti Blinken do të vizitojë Francën dhe Italinë në kuadër të turneut të tij të parë në këto tre vende në rolin e kryediplomatit amerikan./ VOA

LEXO TE PLOTE

Politikë

Integrimi në BE/ Zef Mazi: E prisja shtyrjen e negociatave, nuk është hata

Publikuar

-

Nga

Integrimi me BE/ Zef Mazi: E prisja shtyrjen e negociatave, nuk është hata

Kryenegociatori i Shqipërisë për çeljen e negociatave me Bashkimin Europian, Zef Mazi, ka folur për shtyrjen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Mazi tha se e priste këtë vendim, ndërsa u shpreh se Shqipëria i ka plotësuar të gjitha kërkesat dhe është për të ecur përpara në konferencën ndërqeveritare.

Ai deklaroi në emisionin “Arnautistan” se shpreson që të zgjidhet ngërçi mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë, që shkaktoi edhe shyrjen e nisjes së bisedimeve.

“Sot në mbledhje nuk ka pasur asnjë vërejtje për Shqipërinë se i ka plotësuar të gjitha kërkesat dhe është për të ecur përpara në konferencën ndërqeveritare. Ngërçi midis një shteti anëtar dhe një shteti kandidat bëri që të mos ecë përpara një vendim i mundshëm për konferencën ndërqeveritare. Në rastin e hapjes së bisedimeve teknike ngërçi mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë ka bërë që të shtyhet ky vendim. Starti teknik i negociatave, që është ulja në tavolinë do të duhet të miratohet kuadrin negociues i vendit nga Këshilli i BE dhe më pas paraqitet kuadri nacional i Shqipërisë.

LEXO EDHE:  PD zbardh skenarin mafioz/ Si po manipulohet hetimi i vjedhjes së zgjedhjeve

LEXO EDHE:  A do jenë Imami, Rusmali dhe Bode pjesë e listës së saj?/ Topalli: Do isha e nderuar

Pas miratimit bëhet konferenca e parë ndërqeveritare. Dje është diskutuar nëse do të duhet një konferencë e parë ndërqeveritare midis dy vendeve ose jo, për Shqipërinë s’ka pasur kontestime. Nuk është hata vendimi i djeshëm. Unë e prisja dhe e di procedurën që ndiqet. Shpresohet që ende mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut do të gjendet kompromis. Presidenca gjermane dhe portugeze e këshillit bënë përpjekje të mëdha dhe presidenca sllovene besoj do ta gjejë zgjedhjen”, theksoi diplomati./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e 30 qershorit/ Zbardhet vendimi i Gjykatës Kushtetuese

Publikuar

-

Nga

Kuvendi rihap garën për një vend vakant në Kushtetues/ Afati dhe kriteret

Gjykata Kushtetuese ka pezulluar gjykimin e zgjedhjeve vendore të 30 qershorit, që u ankimuan nga opozita joparlamentare.

Kushtetuesja ka vendosur të çështja të pezullohet dhe t’i drejtohet edhe njëherë Komisionit të Venecias përsa i përket kësaj çështjeje.

Pas seancës maratomë që ka zgjatur rreth 9 orë, Gjykata Kushtetuese doli në përfundimin se duhet pritur opinioni i Venecias.

LEXO EDHE:  3 kallëzime për krime të rënda, prokurori i Tiranës nuk heton por drekon e darkon me të pandehurin Veliaj

LEXO EDHE:  Fakt/Berisha del hapur kundër Bashës

Ndërkohë, kujtojmë se kryebashkiakja demokrate në detyrë e Shkodrës, Voltana Ademi, ankimoi zgjedhjet në korrik të 2019-ës, ku kërkoi që të mos njihen./ CNA.al

LEXO TE PLOTE