Connect with Us

Lista me kandidatët e PD/ Komisioni i Vlerësimit përjashton 2/3 e emrave, nuk përmbushën kriteret kyçe

Politikë

Lista me kandidatët e PD/ Komisioni i Vlerësimit përjashton 2/3 e emrave, nuk përmbushën kriteret kyçe

Publikuar

-

Lista me kandidatët e PD/ Komisioni i Vlerësimit përjashton 2/3 e emrave, nuk përmbushën kriteret kyçe

Komisioni i Vlerësimit të Kandidatëve po përzgjedh emrat për deputetë dhe kryetarë bashkie.

Mësohet se PD ka dorëzuar 3600 emra dhe komisioni duhet të hartojë një listë paraprake me 1000 emra. Por raportohet se deri më tani Komisioni i Vlerësimit ka përjashtuar më shumë se 2/3 e propozimeve.

Një pjesë e mirë e kandidatëve nuk kanë mundur ta kalojnë fazën e parë të përzgjedhjes, duke qenë se nuk kanë përmbushur disa kritere kyçe.

Sipas A2, PD synon të harmonizojë emrat e rinj me njerëzit që kanë vite që janë pjesë e strukturave demokrate, por kërkohet gjithashtu edhe përfaqësimi më i lartë i grave, që duhet të jetë jo më pak se 30% nga totali i kandidaturave.

LEXO EDHE:  ‘Janë çetë pa din dhe pa iman!’/ Rama sulmon PD nga Kolonja: Ç’borxh u kanë njerëzit!

Ndërkohë, pas përfundimit të fazës së parë të përzgjedhjes, e cila pritet të mbyllet të martën, 1000 emrat e dërguara nga PD do të japin të dhëna të detajuara për jetën personale dhe për raportet me drejtësinë.

Ky proces është quajtur nga PD si vetting brenda partisë, ndërsa lista e shkurtuar me 300 kandidatë do të shkojë në Këshillin Kombëtar të PD./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha “tkurr” mbështetjen për PD-në/ Lisandër Hoxha: Duhen urgjent rregulla të reja statutore

Publikuar

-

Nga

Basha “tkurr” mbështetjen për PD-në/ Lisandër Hoxha: Duhen urgjent rregulla të reja statutore

Ish-nënkryetari i FRPD-së Lisandër Hoxha ka publikuar tabelën me numrin e anëtarëve të PD-së që nga viti 2013 deri në 2021 dhe numrin e demokratëve që morën pjesë në zgjedhje.

Hoxha thotë se këta shifra flasin vetë më shumë se çdo argument, pasi vihet re një rënie e mbështetësve të PD-së.

Ai deklaron se Partia Demokratike ka nevojë urgjente për një debat të brendshëm dhe disa rregulla të reja statutore.

LEXO EDHE:  Topalli nuk i rresht kritikat ndaj Bashës/ Turpi dhe njolla e madhe e tij shitja e votave të deputetëve

LEXO EDHE:  “Kryemadhi sapo doli nga zyra e Bashës”/ Duka: Ja pse dolëm me dy lista

“Shifrat flasin vetë më shumë se çdo argument.

Partia Demokratike ka nevojë urgjente për një debat të brendshëm dhe disa rregulla të reja statutore.

Vetëm nëse bashkohemi rreth vlerave që na kanë karakterizuar që në themelim mund të jemi fitues.

Është koha për zgjidhje!”, shkruan ish-kreu i FRPD-së në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dorëheqja e Gramoz Ruçit nga politika/ Spiropali: Akt i lartë dhe i rallë i një labi, të ndiqet e nga të tjerët

Publikuar

-

Nga

Dorëheqja e Gramoz Ruçit nga politika/ Spiropali: Akt i lartë dhe i rallë i një labi, të ndiqet e nga të tjerët

Ministrja për marrëdhëniet me parlamentin, Elisa Spiropali ka komentuar dorëheqjen e Gramoz Ruçit nga politika.

E ftuar në “Open”, ajo tha se ishte një akt i lartë dhe i rrallë që duhet të ndiqet edhe nga të tjerët.

“Vendimi i Ruçit ishte akt i lartë dhe i rallë, i një labi të vendosur që shpresojmë të ndiqet nga të tjerë që ndryshe nga ai i kanë bërë dëme këtij vendi dhe fshihen pas partive të tyre. Ruçi e mbylli me nder karrierën e tij politike. Me daljen e tij ai ka bërë një leksion të rrallë politik./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Janë vjedhur paratë e tërmetit”/ Spiropali debat me Alibeajn: Ne kemi qetësi olimpike

Publikuar

-

Nga

“Janë vjedhur paratë e tërmetit”/ Spiropali debat me Alibeajn: Ne kemi qetësi olimpike

Ministria për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali dhe analisti Enton Abilekaj janë përfshirë në një debat mbrëmjen e sotme në “Open”.

Abilekaj ka përmendur tërmetin e 26 nëntorit duke thënë se kanë marrë para edhe persona që nuk kanë pasur asnjë gërvishtje në banesë, ndërsa ata që kanë pasur dëme të vogla, kanë kërkuar rindërtim të shtëpisë.

Abilekaj: Keni kryer krim zgjedhor duke takuar njerëzit në rrugë duke i thënë se ju japim para.

Spiropali: Mos përdorni të njëjtin gjuhë si Lulzim Basha. Ti nuk ke asnjë hall, nuk mund të quash krim zgjedhor kur e zeza në të bardhë thotë se ishin zgjedhjet më të mira. Edhe PD e ka pranuar sepse i kanë pranuar mandatet dhe do të jenë në Kuvend. Nëse marrin mandatet dhe nuk pranojnë rezultatet, pyetini se 2+2 bëjnë 5. Ne kemi një qetësi olimpike.

LEXO EDHE:  “Kryemadhi sapo doli nga zyra e Bashës”/ Duka: Ja pse dolëm me dy lista
LEXO EDHE:  “Kryemadhi sapo doli nga zyra e Bashës”/ Duka: Ja pse dolëm me dy lista

Abilekaj: Ky është një besim i imponuar, i blerë, u është ofruar në varfëri një pikë ujë në shkretëtirë. Një të varfëri që i jep para se zëre se tu prish nga tërmeti, çfarë do bëjë.

Spiropali: Shtëpitë u dëmtuan nga tërmeti dhe po u kthehen.

Abilekaj: Ka njerëz që nuk kanë pasur gërvishtje nga tërmeti dhe kanë marrë para, të tjerë kanë marrë një gërvishtje dhe e kanë bërë nga e para.

Spiropali: Jeni kaq të pabesueshëm.

LEXO TE PLOTE