LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Meta: Nuk shqetësohem për shkarkimin, por për pasigurinë në vend

28 Korrik 2020, 19:15, Politikë CNA

Presidenti Ilir Meta, komentoi  në emisionin e Adi Krastës në “Syri Tv”, deklaratën e tij se përse i bën thirrje opozitës që mos provokohet në këtë situatë kur mazhoranca po synon të kalojë e vetme ndryshimet kushtetuese.

?Opozita nuk duhet të provokohet për t?u larguar nga tryeza e Këshillit Politik. Duhet të jetë e vendosur për t?i qëndruar marrëveshjes së 5 qershorit dhe të bëjë detyrën e saj ndaj vendit. Ka pasur dhe ka përpjekje për ta provokuar opozitën dhe për ta nxjerrë nga tryeza dhe institucionet. Për fat të keq opozita ka rënë shpesh pre e këtyre provokimeve,? tha Meta, duke cituar mes të tjerash edhe djegien e mandateve dhe braktisjen e Kuvendit.

?Opozita duhet të jetë e vendosur për të mos marrë asnjë përgjegjësi për çdo situatë të paparashikueshme. Të gjitha kushtet e BE për nisjen e negociatave lidhen me suksesin e marrëveshjeve të këtij Këshilli Politik,? tha Meta.

Kreu i shtetit,  komentoi edhe vendimin e mazhorancës për të mbyllur hetimet ndaj tij pa kërkuar shkarkimin. Meta tha se kjo situatë është parashikuar, ndaj presidenti është i mbrojtur me Kushtetutë.

Sërish ai kishte një mesazh për mazhorancën që të mos kalojë e vetme ndryshimet kushtetuese.

?Së pari, unë edhe njëherë tjetër apeloj me këmbëngulje dhe shumë qetësi që të gjithë të bëjnë atë që u lejon Kushtetuta, atë që u lejon ligji dhe ua pranon ndërgjegjia. Ky është një parlament jashtë standardeve të Kushtetutës. Është një parlament me 122 deputetë, nga 140 që është kuorumi kushtetues. Prandaj u krijua Këshilli Politik si një shpikje, që përmes frymës të bashkëpunimit të ecjes drejt vendosjes së legjitimitetit të Kuvendit të ardhshëm dhe qeverisjes së ardhshme,? tha Meta.

?Të ndryshosh rregullat e garës dhe të mendosh se në këtë mënyrë do frikësosh popullin për t?iu nënshtruar një regjimi personal, është një çmenduri edhe për atë që e ndërmerr, edhe për ata që ngrenë kartonat,? tha Meta. /CNA.al

Lajmet e fundit nga