Connect with Us

Ekskluzive/ Zbulohen 24 emrat që Basha do rikandidojë nga ish-deputetët e 2017

Politikë

Ekskluzive/ Zbulohen 24 emrat që Basha do rikandidojë nga ish-deputetët e 2017

Publikuar

-

Basha pranon humbjen në tavolinë me refuzimin e listave të hapura

Kryetari i Republikës së Re, Lulzim Basha, duket se i  ka dhënë një dorë të fundit listave të kandidatëve për deputetë.

Ai ka hapur një garë formale, ku baza propozon emrat dhe kandidatët mbushin formularë, por nga ana tjetër lista është thuajse e konfiguruar me emrat që kanë qënë pjesë e listës së 2017 dhe emrat e rinj që CNA.al i raportoi disa ditë më parë.(Lexo këtu)

Këto lista mund të pësojnë edhe ndryshime rrugës, pasi Lulzim Basha shpesh ndryshon shumë gjëra në moment të fundit, jo vetëm për interesat politike, por edhe financiare të tij dhe familjes. Në vitin 2017 ai u akuzua se i shiti mandatet e deputetëve.

Lista e Bashës po bëhet thuajse gati, jo vetëm me emrat e deleguar në bazë, por edhe me personazhet që kanë mbajtur peshën politike në këto vite, ku Luli ka ngritur ekipin e tij që në fakt mirë apo keq sot zotëron mbështeje në bazë dhe propozohen kudo, me apo pa porosi.

Janë të paktën 24 emra që rikandidohen nga ish grupi parlamentar, por këtu nuk përfshihen aleatët. Në vitin 2017 Luli mundi të siguronte vetëm 42 mandate së bashku me partitë e vogla.

Më poshtë po sjellim një listë me 24 emra, që Basha pritet t’i rikandidojë, por edhe duke i  qarkulluar.

Në total me këta 24 emra, me 21 emrat e rinj, dhe disa aleatë brenda listës, Lulzim Basha ka konfiguruar afërsisht 50 emra që janë mbi 35% e listës dhe pjesa e sigurtë dhe fituese e tyre.

Surprizat pritet të jenë të vogla, me disa emra që Basha edhe pse do jenë më pak se gishtat e njërës dorë do kërkojë ti shesë si prurje të reja.

CNA.al raportoi pak ditë më parë një listë më 21 emra por ata nuk janë prurje të reja pasi secili prej tyre me ardhjen e Bashës si kryetar i PD dhe me ndërtimin e Republikës së Re, herë shfaqen dhe herë zhduken sipas oreksit të kryetarit.

LEXO EDHE:  Marrëveshja Trump-Jong un/ Basha: Siguri për paqen në botë

Lista e mëposhtme sjell emrat që qëndrojnë në kandidim nga ata që ishin pjesë e grupit parlamentar dhe listave të vitit 2017.

Në qarkun e Beratit pritet që pjesë e listës të jetë sërish Astrit Veliaj, i cili mund të ketë përpara një emër tjetër si prurje e re.

Në Dibër emri që rikonfimohet është Dhurata Çupi, ndërsa Xhemal Gjunkshi është në pikpyetje.

Durrësi ka disa lëvizje, në listë ngelet Oerd Bylykbashi, por lëvizin Florjon Mima dhe Edi Paloka. Mima në Tiranë dhe Paloka drejt Shkodrës. Këtij qarku i shtohet Gent Strazimiri.

Në Elbasan, pritet largimi i Edmond Spahos me mundësi në Tiranë ose Korçë.

Luçiano Boçi dhe Endri Hasa, Taulant Zeneli apo Fitim Zekthi janë emrat që Basha i rikandidon në këtë qark nga lista e 2017.

Fieri pritet të ketë sërish Enkelejd Alibeaj dhe Luan Baçi, një lëvizje e Pollos drejt Korçës apo Gjirokastrës, ndryshon konfigurimin e këtij qarku.

Do hapet-s'do hapet / Si po flet me vete Republika e Re

Në Korçë, Ervin Salianji (në varësi të vendimit të gjykatës), por edhe Andrea Mano pritet të rikandidohen. Mund të shtohen Edmond Spaho ose Genc Pollo si pjesë e këtij qarku.

Në Kukës largohet Flamur Noka, por ngelet Isuf Cela.

Lezha nga lista e mëparshme ka Lindita Metaliaj.

Në Shkodër pritet të shkojë kryesues Edi Paloka, i cili braktis Durrësin. Lista pasohet nga Izmira Ulqinaku dhe Bardh Spahia.

Në Tiranë lista duket mjaft e ngjeshur dhe janë shumë emra që do përqëndrohen në këtë qark, përfshi këtu edhe të rinjtë. Nga Lulzim Basha tek Sali Berisha, Grida Duma, Jorida Tabaku, Aldo Bumci, Oriola Pampuri, Flamur Noka, Florion Mima apo Albana Vokshi janë disa nga emrat e rikonfirmuar.

Vlora ka emrin e Agron Shehajt të konfirmuar./ CNA.al

Ekskluzive/ Zbulohen 21 emrat e rinj të listës Basha

Ekskluzive/ Formularët tallje, zbulohen kandidatët e Luli Bashës në shumicën e qarqeve

Fakti-Basha tallet me kandidatët për deputetë/ Listat do i plotësojë vetë

Zbardhet udhëzimi i ri i PD për kandidatët për deputetë/ “Zhvishuni” nga detyra si kryetarë dege që të hyni në lista

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

PD e Shkodrës ngre alarmin/ “Spitali i qytetit vatër infeksioni, qeveria po na neglizhon”

Publikuar

-

Nga

PD e Shkodrës ngre alarmin/ “Spitali i qytetit vatër infeksioni, qeveria po na neglizhon”

Dega e Partisë Demokratike në Shkodër ka ngritur alarmin se spitali i këtij qyteti është kthyer në një vatër infeksioni.

PD e Shkodrës deklaron se bashkëjetesa me virusin e rrezikshëm COVID-19, sot më shumë se kurrë bën që çdo qytetar të ndjehet i pasigurtë.

Sipas demokratëve, qarku Shkodër në aspektin e shërbimit shëndetësor po përballet me neglizhencën e qeverisjes qendrore dhe mungesën e tamponëve.“Nëse një qytetar i thjeshtë, me të ardhura minimale i drejtohet DSHP Shkodër për një tampon, aty pritet nga ngritja e supeve dhe nga përgjigja: “Nuk kemi mundësi për këtë shërbim, duhen shfaqur të gjitha shenjat e COVID-19. Izolohu në shtëpi, mos dil dhe monitoro veten”.

LEXO EDHE:  KY ËSHTË SHTATORI I FUNDIT I EDI RAMËS NË PUSHTET!/Nga Sali BERISHA

LEXO EDHE:  Grabitje me armë në qendër të Kavajës/Ja çfarë bën policia

Qarku Shkodër në aspektin e shërbimit shëndetësor po përballet me neglizhencën e qeverisjes qëndrore. Qytetarë të harruar e pa shërbime, Spital Rajonal vatër infeksioni që nga fillimi i pandemisë, ku pjesa më e madhe e mjekëve u bënë “kurban” i kësaj qeverisje e kësaj Ministrie Shëndetësie, ku vlerat e shëndetësisë qëndrojnë tek shërbimi i rojeve me qindra e miliona lekë, tek lyerja e fasadave me ngjyra alla mavi, por jo tek shërbimi ndaj qytetarëve.

Kryeqendra e veriut, sot po përballet me mungesën e tamponëve dhe është larg vëmendjes së qeverisë, e cila i kthen sytë nga Shkodra vetëm në periudhë fushate për të mbushur kutiat dhe qytetarët dhe premtime boshe”, thuhet në deklaratë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pse hesht Lukashenko i Tiranës në krye të OSBE!

Publikuar

-

Nga

Pse hesht Lukashenko i Tiranës në krye të OSBE!

Bjellorusia po përballet me një prej krizave më të rënda politike. Presidenti aktual , Alexander Lukashenko, ka fituar zgjedhjet presidenciale me 80,23 për qind të votave, por Opozita ka deklaruar se nuk e njeh rezultatet e zgjedhjeve, duke e akuzuar presidentin për manipulimin e rezultatit.

Ndërkaq, mijëra njerëz kanë dalë në rrugë në mbarë vendin, duke kërkuar “zgjedhje të ndershme”.

Lidhur me keto zhvillime ka reaguar dhe ish kryeministri Sali Berisha i cili duke bërë një paralelizëm me situatën në Shqipëri, dënon heshtjen e kryeministrit Rama në krye të OSBE.

Ai i bën thirrje vendeve anëtare të OSBE të konsiderojnë ndërprerjen e menjëhershme të mandatit të Ramës, pasi sipas tij, me qëndrimin e tij, po frymëzon Lukashenkot e tjerë në hapsirën e Organizatës së Sigurisë dhe Bashkepunimit në Europë.

“Miq, ne nje akt te paprecedente kryesia e OSBE me kryetar Lukashenkon e Ballkanit, Edvin Drogen nuk ben dot nje deklarate per grabitjen e zgjedhjeve nga Lukashenko i Bjellorusise.

Shkaku i heshtjes se Lukashenkos se Ballkanit per krimin e shemtuar elektoral te Lukashenkos se Bjellorusise qendron:1-Ne grabitjen e zgjedhjeve te pergjithshme parlamentare te vitit 2017 nepermjet droges, pushtetit te tij te krimit, bandave kriminale tashme te dokumentuara dhe publikuara ne gazeten gjermane Bild.

LEXO EDHE:  Basha mesazh për Ambasadën e SHBA/ “Po mundëson rritjen e numrit të testimeve”

LEXO EDHE:  Zgjedhjet për kryebashkiak në Kolonjë/KQZ thirrje qqytetarëve të votojnë

2-Lukashenko i Tiranes eshte i vetmi ne historine e Europes pas renies se Murit te Berlinit qe ne vitin 2019 zhvilloi zgjedhje vendore moniste duke dhunuar keshtu kushtetuten e vendit, Konventen Europiane te te Drejtave te Njeriut dhe vendimet e Gjykates Europiane te te Drejtave te Njeriut per zgjedhjet demokratike.

3-Lukashenko i Ballkanit pasi ne procesin e reformes zgjedhore deshtoi tua besonte administrimin e zgjedhjeve administrates se hiperpolitizuar te narkoshtetit te tij per te grabitur disa mandate ne zgjedhjet e ardhshme vendosi si zuzar te shkelmoje marreveshjen konsensuale te 5 qershorit te vitit 2020 dhe te ndryshoje kushtetuten per te mundur me grabit me ato ndryshime disa mandate, gje te cilen Lukashenko i Bjellorusise nuk e beri.

Per te gjitha keto Lukashenko i Tiranes nuk mund te shqiperonte nje fjale te vetme kritike per Lukashenkon e Bjellorusise.

Me kete rast ju bej thirrje vendeve anetare te OSBE te konsiderojne nderprerjen e menjehershme te mandatit te Lukashenos se Tiranes pasi ai me qendrimet e tij frymezon Lukashenkot e tjere ne hapsiren e Organizates se Sigurise dhe Bashkepunimit ne Europe dhe ka zhytur kete organizate tejet te rendesishme ne krize te thelle. sb”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ministria me pushime”/ Boçi: S’ka strategji për rifillimin e vitit shkollor, të ngrihet grup pune

Publikuar

-

Nga

“Ministria me pushime”/ Boçi: S’ka strategji për rifillimin e vitit shkollor, të ngrihet grup pune

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi, ka ngritur akuza për qeverinë lidhur me fillimin e vitit të ri shkollor.

Boçi deklaron se qeveria nuk ka asnjë strategji për rikthimin e nxënësve në shkolla, pasi sipas tij Ministria është me pushime.

Demokrati thotë në një postim në rrjetet sociale se dështimi i mësimit online duhet rikuperuar me shpejtësi, ndërsa pretendon se shkollat nuk ofrojnë realizim të protokolleve shëndetësore.

“Ndërsa e gjithë Evropa është e angazhuar dhe e qartë për të ulur nxënësit në bankat e shkollave dhe arsimin e shpall prioritet numër një, Qeveria e Ministria jonë e Arsimit janë arratisur në pushime të gjata. Udhëzimi për fillimin e vitit shkollor duhet të kishte dalë, ndërsa përgatitja e shkollave duhet të kishte nisur. Problemet e akumuluara janë me qindra, por Ministria sillet sikur çdo gjë shkon vaj.Dështimi i mësimit online duhet rikuperuar me shpejtësi, për të mos krijuar gropa në formimin e brezave, por askush nuk vepron. Shkollat nga ana fizike në një pjesë të madhe janë të degraduara dhe jashtë standarteve evropiane për shkollat e shëndetshme. Nuk ofrojnë asnjë garanci higjeno-sanitare dhe realizim të protokolleve shëndetësore. Investimet për mjete mësimore, apo rikonstruksione janë zero”, shprehet ai.

LEXO EDHE:  Marrëveshja Trump-Jong un/ Basha: Siguri për paqen në botë

LEXO EDHE:  Kërcënimet e PD-së për mos hyrje në zgjedhje/ Topollaj: Taktikë e vjetër e Bashës

Ish-deputeti kërkon që të ngrihet sa më shpejt grupi i punës me specialistë të pedagogjisë dhe ekspertë të shëndetësisë, për të hartuar strategji konkrete e efikase.

“Ministrja përpëlitet në deklarata për tre skenarë, sikur do bëjë filmin e rradhës. Ndërkohë duhet të kishte të ngritur grupin e punës me specialistë të pedagogjisë e didaktikës, të IT e ekpertë të shëndetësisë, për të hartuar strategji konkrete e efikase si zgjidhje reale.

Përkundër kësaj ministria parashtron dilema e s’di akoma kë “skenar” të zgjedhë. E gjitha si në historinë e gomarit, të cilit i vendosën përpara tagji dhe jonxhë e i kërkuan të zgjedhë vetëm njërën si ushqim. Duke mos ditur kë të zgjedhë, midis shumë dilemave (dy, ministria ka tre) i ngrati, ngordhi nga uria. Mos o Zot të na i ndodhë ndonjë gjë ministrisë!!! Rroftë Ministria online e Pushimeve!!!!”, shkruan më tej Boçi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE