Connect with Us

Pazari me Ramën/ Basha kërkon t’i japë kunatit tenderin 15 milion euro

Politikë

Pazari me Ramën/ Basha kërkon t’i japë kunatit tenderin 15 milion euro

Publikuar

-

“Ma shpjego si mësuesi nxënësit”/ Plas debati mes Bylykbashit dhe Fevziut

Pazari i Reformës Zgjedhore u duk qartë se përfundoi në kosh.

Nga një proçes normal politik, i cili duhej të sillte ndryshime thelbësore dhe garanci për votën e shqiptarëve, përfundoi në një pazar për një tender 15 milion euro, për identifikimin biometrik.

Lulzim Basha ka qënë i qartë që në hapat e tij të para sesi do të vepronte në këtë rast. Ai ka kërkuar në Këshillin Politik, që identifikimi biometrik, pra tenderi 15 milion euro të mos jetë një tender i hapur ndërkombëtar, por të bëhet me prokurim të drejtpërdrejtë dhe të vendosin një kod specifik për këtë tender.

Tender të cilin, thuajse mund ta kenë siguruar kompanitë pranë Bashës dhe familjarëve të tij.

LEXO EDHE:  Kreshnik Spahiu: Rama në SHBA për t’u larguar nga pushteti

Pra, Luli i cili luftoi shtatë vite duke denoncuar Edi Ramën për prokurimet e drejtpërdrejta dhe tenderat abuzive dhe tani jo vetëm që bën pazare për tenderin 15 milion euro, por është gati të bëjë gjithçka që atë ta marrë vetë. Të shkelë “aprimet” e tij shtatë vjeçare kundër Ramës, dhe tani të kërkojë një prokurim të drejtpërdrejtë tek xhepi i tij.

CNA.al do të sjellë më tej një tjetër investigim në lidhje me kompaninë që kërkon Basha t’i japë tenderin 15 milion euro të identifikimit biometrik./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Integrimi në BE/ Zef Mazi: E prisja shtyrjen e negociatave, nuk është hata

Publikuar

-

Nga

Integrimi me BE/ Zef Mazi: E prisja shtyrjen e negociatave, nuk është hata

Kryenegociatori i Shqipërisë për çeljen e negociatave me Bashkimin Europian, Zef Mazi, ka folur për shtyrjen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Mazi tha se e priste këtë vendim, ndërsa u shpreh se Shqipëria i ka plotësuar të gjitha kërkesat dhe është për të ecur përpara në konferencën ndërqeveritare.

Ai deklaroi në emisionin “Arnautistan” se shpreson që të zgjidhet ngërçi mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë, që shkaktoi edhe shyrjen e nisjes së bisedimeve.

“Sot në mbledhje nuk ka pasur asnjë vërejtje për Shqipërinë se i ka plotësuar të gjitha kërkesat dhe është për të ecur përpara në konferencën ndërqeveritare. Ngërçi midis një shteti anëtar dhe një shteti kandidat bëri që të mos ecë përpara një vendim i mundshëm për konferencën ndërqeveritare. Në rastin e hapjes së bisedimeve teknike ngërçi mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë ka bërë që të shtyhet ky vendim. Starti teknik i negociatave, që është ulja në tavolinë do të duhet të miratohet kuadrin negociues i vendit nga Këshilli i BE dhe më pas paraqitet kuadri nacional i Shqipërisë.

LEXO EDHE:  “Të shmangen grumbullimet fetare”/ Berisha i prerë: Term fyes, të tërhiqet menjëherë!

LEXO EDHE:  Basha në takim me burrin e ish- deputetes së PD/ E “prezanton” si mjek familje

Pas miratimit bëhet konferenca e parë ndërqeveritare. Dje është diskutuar nëse do të duhet një konferencë e parë ndërqeveritare midis dy vendeve ose jo, për Shqipërinë s’ka pasur kontestime. Nuk është hata vendimi i djeshëm. Unë e prisja dhe e di procedurën që ndiqet. Shpresohet që ende mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut do të gjendet kompromis. Presidenca gjermane dhe portugeze e këshillit bënë përpjekje të mëdha dhe presidenca sllovene besoj do ta gjejë zgjedhjen”, theksoi diplomati./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e 30 qershorit/ Zbardhet vendimi i Gjykatës Kushtetuese

Publikuar

-

Nga

Kuvendi rihap garën për një vend vakant në Kushtetues/ Afati dhe kriteret

Gjykata Kushtetuese ka pezulluar gjykimin e zgjedhjeve vendore të 30 qershorit, që u ankimuan nga opozita joparlamentare.

Kushtetuesja ka vendosur të çështja të pezullohet dhe t’i drejtohet edhe njëherë Komisionit të Venecias përsa i përket kësaj çështjeje.

Pas seancës maratomë që ka zgjatur rreth 9 orë, Gjykata Kushtetuese doli në përfundimin se duhet pritur opinioni i Venecias.

LEXO EDHE:  Basha në takim me burrin e ish- deputetes së PD/ E “prezanton” si mjek familje

LEXO EDHE:  Rama i kthehet komentuesit/Delja ben qumesht ti as dele nuk dukesh

Ndërkohë, kujtojmë se kryebashkiakja demokrate në detyrë e Shkodrës, Voltana Ademi, ankimoi zgjedhjet në korrik të 2019-ës, ku kërkoi që të mos njihen./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ngeli jashtë Kuvendit/ Hajdari: Ja pse nuk u zgjodha deputete, do të vazhdoj të jem aktive në politikë

Publikuar

-

Nga

Ngeli jashtë Kuvendit/ Hajdari: Ja pse nuk u zgjodha deputete, do të vazhdoj të jem aktive në politikë

Deputetja Rudina Hajdari ka komentuar zgjedhjet e 25 Prillit, nga të cilat nuk arriti të merrte mandat deputeti.

Ajo u shpreh se ka bërë një betejë të fortë në Parlament. Hajdari theksoi se arsyeja që ajo nuk është zgjedhur deputete është lufta brenda sistemit gjë që sipas saj nuk e ka bërë.

Deputetja shtoi se do të jetë aktive në politikë dhe kontributi që do të japë do të jetë me të njëjtat parime që ka pasur.

Jo nuk më vjen aspak keq sepse kam bërë një betejë të fortë dhe jam shumë krenare për betejat që kamë bërë në parlament. Beteja për të qëndruar në parlament, për të dhënë mesazh që opozita ka nevojë për të bërë betejat e saj kundrejt çdo qeverie. Duhet luftuar brenda sistemit, për këtë kam qëndruar dhe jam krenare, patjetër që kjo është kostoja që merr me pas. Dua të jem aktive në politike, do të jem një njeri që do jetë një vlerë e shtuar për atë që përfaqëson fryma opozitare. Duhet parë se ku do të shkojnë gjërat. Kontributi që do të jap do të jetë po e me të njëjtat parime që kam pasur. Jam akoma në një analizë të të gjithë situatës, por do të vazhdoj rrugëtimin tim të jem aktive në politikë. Jam duke riparë pozicionin tim tek Nisma Thurje”,  Hajdari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE