Connect with Us

A e di Mirush Kabashi që Besian Pesha është një super hajdut?

Denoncim

A e di Mirush Kabashi që Besian Pesha është një super hajdut?

Publikuar

-

Ikona e skenës dhe ekranit shqiptar, i veçanti dhe magjiku Mirush Kabashi, prej disa kohësh është angazhuar në një levizje. Aty ku së bashku me disa personazhe të tjera mbështet një kauz si ajo e shëmbjes të sistemit zgjedhor që ka sot Shqipëria. Në kauz e drejtë dhe që mbështetet masivisht, por deri këtu ka vetëm një levizje publike dhe politike.

Në disa raste i papërsëritshmi Kabashi shihet në ato skenat e teatrove ku ka luajtur me qindra role, në krah të Erion Kristos pedagogut dhe aktivistit që ngeli gjithë jetën e tij rebel.

Në anën tjetër shikon Endri Shabanin,që është në të njëjtën fushë-betejë me Kriston dhe në krah kanë ikonën Kabashi. Por që ka frikë ti përgjigjet të vërtetës dhe pyetjeve për Thurjen dhe hajdutin bashkëpunëtor, që po ja themi më poshtë.

Nuk mungon ndonjë ish-drejtor ministrie të LSI, apo në sallë dhe pas kuintave qëndron hajduti, Besjan Pesha. Ky i fundit themelues i Nismës Thurje dhe një nga personazhet që nga koha Mjaft nuk i është ndarë skenës politike, gjoja si aktivits i shoqërisë civile.

Ndoshta profesor Kabashi, pedagogu Kristo nuk e njohin, por Panoja drejtori i Ministrisë të Dritan Priftit dhe LSI, duhet ta njohë mirë. Endri Shabanin e Soros s’po e ngatërrojmë me paratë dhe hajdutëritë e Peshës, siguruara nga korruprsioni që mund edhe ta paguajnë në të bardhë e në të zezë.

Le të themi disa të vërteta që kauza e disa personaliteteve të skenës, artit, kulturës, jetës universitare dhe publike mos jetë e ngatërruar me hajdutë, dhe sharlatanë, të paguar me para të pista, kjo që mos hidhet në kosh kauza.

Besjan Pesha, është një ish-aktivist i Mjaft që braktisi Erion Veliaj për t’ju bashkuar mw pas LSI

-së. Fillimisht një vegël e Lali Erit dhe Edi Ramës kundër socialistëve deri në një moment të caktuar. Veliaj dhe Endri Fuga nuk e morrën nga pas tek PS, pasi ja ndinin mjaft mirë dosjen e tij tw dwnimit si hajdut.

Pesha është denuar si hajdut në bazë të vendimit nr. 0009, data 25. 2. 1999 të Gjykatës së rrethit të Gjirokastrës, është deklaruar fajtor për krimin e vjedhjes dhe në bazë të nenit 134 KPP, është dënuar me katër muaji e gjysmë burgim. Në bazë të nenit 306/I të KPP e dënon me tre muaji burgim.

Gazeta zyrtare e PS, Zëri i Popullit kishte hedhur akuza mbajt të forta ndaj Besjan Peshës, duke e quajtur xhepist, gjatë kohës që Majft sulmonte qeverinë Nano.

Një hajdut i fshehur, në krye të një levizjeje që fshihet aty me shpresën për të shpetuar milionat e siguruara si drejtor i Ilir Metës, që e përfaqëson Mirush Kabashi?!

Besjan Pesha u bë drejtor i AKBN, gjatë kohës të qeverisë PD-LSI, një nga drejtorët më skandalozë. Disa herë gati për tu prangosur por i shpëtuar nga Ilir Meta, vetëm për shkak të mbrotjes që i bënte koalicionit me Berishën, një njollë e  zezë kjo për ish-kryeministrin demokrat, që e dinte mjaft mirë kush ishte hajduti drejtor i cili i takonte aleatit politik.

Nuk dihet ende nëse Meta e ka falur Besin, pasi atëherë në qarqet mediatike theksoni se Pesha  u hoqi pasi e “tradhëtoi” nuk i tregoi të gjitha ato që mblodhi si drejtor. Por mediat raportuan se “Besjan Pesha është akuzuar me prova nga Ilir Meta se ka hyrë në raporte aferash korruptive me disa përfaqësues të rëndësishëm të biznesit të galerive të kromit në veri, duke kërkuar prej tyre shuma parash kundrejt mosveprimeve, shuma të cilat janë paguar në forma gjobash përgjatë muajve të Peshës në këtë post“.

LEXO EDHE:  “Martesa” me Ramën/Meta e thotë hapur: Nuk kisha pritshmëri të hatashme

Le të shohim pak më tej historitë korruptive dhe fakteve, për ti treguar të madhit Mirush Kabashi dhe profesor Kristos se kush është njeriu që themeloi Nismën Thurje dhe në çfarë “ortakërie” politike kanë futur kokën. Endrin s’po e konsiderojmë si Besjani, por “dashurinë” e re për gjobat ndaj biznesit duhet ta braktisë ose le ta quajmë keqpërdorim.

Janë me dhjetra raste dhe skandale ne një institucion ku firma e Besjan Peshës, vlente me miliona. Disa herë i akuzuar, Pesha ka zgjedhur të fshihet si struci dhe akuzat i konsideron politike, por në fakt e vërteta është vetëm një.

Dy vite më parë Besjan Pesha u akuzua live në studion e Opinionit nga një biznesmen se i  kishte kërkuar një mikut të tij 200 mijë USD kur ishte drejtor i AKBN. Në kohën që Pësha ishte drejtor institucioni ishte kthyer në një vend ku zor se kalonte një dokument pa u paguar më parë gjoba. Por kjo dhe shumë akuza të tjera do vazhdojmë t’i publikojmë ditë pas ditë për ti treguar të vërtetën atyrë që dalin në skenë, të cilët në fakt po nga ajo skenë duhet ti thonë shqiptarëve çfarë i bashkon ose i ndan me një hajdut si Besjan Pesha.

Ky personazh në fakt është pjesë e sistemit të korruptuar politik të Ilir Metës, i cili e bëri drejtor,e shpëtoi nga burgu, por edhe e dëboi nga LSI, por tani e perdor në distancë Monika. Përjashtimi i Besjan Peshës nga Ilir Meta të kujton historinë e përjashtimit të prostitutës nga shtëpia publike për imoralitet. Ajo gjithmonë do e vazhdojë profesionin e saj të vjetër po aq sa dhe njerëzimi.

Ndaj shumë bëma, skandale dhe gjëma, një e nga një çdo ditë për të mos pyetur më:

A mund të jenë Mirush Kabashi dhe Erion Kristo fasada e një super hajduti publik?

 

 

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
3 Komente

3 Comments

 1. Tani

  26 Janar, 2020 at 9:50 am

  Eshte e vertete qe Besjan Pesha eshte super Hajdut. Gjate kohes qe ishte drejtor ne AKBN ka larguar nga puna 61 inxhiniere dhe i zevendesoj me kengetare si Klajdi Musabelliu apo miq dhe shoke qe skishin asnje lidhje me inxhinierine. Te gjithe te larguarit fituan nga 10-20 milion leke per largimet jashte cdo kriteri. Sillej sikur te ishte perendi duke kerkuar favore seksuale ne kembim te mbajtjes ne pune apo kush paguante 4000 Euro nuk e largonte nga puna.
  Puna e pare qe beri sebashku me Panajot Sakon qe e emeroj drejtor te financave dhe Dael Dervishin shefin e zyres juridike, ishte gjobitja e bizneseve ne menyre qe cdo I rezikuar te takonta dhe Besjani te mrrte rryshfetin. Abuzonte me cdo gje. Sajonte udhitime fiktive ne cdo ane te shqiperise per te perfituar djeta dhe nafte. Duke mos e imagjinuar qe do vinte nje dite e tille patjeter qe ka lene gjurme, keshtu qe nqs SPAK-u do te hetoje do te gjeje shkelje te pafundme.

 2. Iliri

  26 Janar, 2020 at 11:07 am

  Gruaja e Besjan Peshas, Lejla Hatzhis eshte pjese e PPP qe kane marre Butrintin

 3. Z

  26 Janar, 2020 at 12:52 pm

  Mendoj se kane mungese intelekti. E kam fjalen per Kabashin dhe Kriston!

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Show vulgar me Anti-KÇK-në/ Qytetari i nxjerr të palarat policisë: Deri tani vadisnit parcelat me hashash?!

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministi Sali Berisha, ka publikuar mesazhin e një qytetari, i cili denoncon “shown” e qeverisë sipas tij, me Anti-KÇK-në.

Përmes mesazhit dërguar ish Kryeministrit, ai i bën disa pyetje edhe krerëve të Policisë dhe jo vetëm.

“Policia e shtetit ngrihet në këmbë! Pse shtrirë ka qënë deri tani?! Apo ka qënë në gjumë ?! Apo ishte e zënë duke vaditur parcellat me hashash?!

LEXO EDHE:  Presidenti i Serbisë uron Metën/Marrëdhëniet dypalëshe do jenë më të mira

LEXO EDHE:  Protesta e opozitës dhe marrëdhënia PD-LSI/ Ja çfarë thotë Agron Duka

Pse duhet të paguajmë militantët e rilindjes socjaliste me uniforma policie që të ndjekin mbrapa makinat lluksoze, kur këto automjete kanë marrë leje qarkullimi nga vetë institucjoni që drejtohet e komandohet nga qeverria e Ramës?

Nje shou vulgar per te mbushur xhepat!”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Denoncim

“Dalin fotot e llotos së hapur përballë Ministrisë së Mbrojtjes/ Policia e mbyll dy orë kur vjen kontrolli”

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha, duke iu referuar mesazhit të qytetarit dixhital, thotë se bixhozi po lulëzon.

Ndonëse qeveria i ka mbyllur të gjitha llotot dhe lojërat e fatit dhe i ka ndaluar me ligj, në mesazhin e  publikuar nga Berisha thuhet se përballë Ministrisë së Mbrojtjes është një dyqan llotosh.

Më tej, ngrihen akuzat se në momentin kur do të vijë kontrolli, policia e mbyll dyqanin për rreth dy orë.

“Edi Rama ka thënë që janë të gjitha bixhozet e mbyllura, por unë do të dërgoj disa foto që të të them ty që në policinë e Lleshajt janë të gjithë të korruptuar. Si ka mundësi që një lokal përballë me Ministrinë e Mbrojtjes është hapur me lloto dhe kompjutera dhe policia e Lleshajt në momentin që do ti vijnë për kontroll i mbyll 2 orë dhe i hap prap”, thuhet në mesazh, ndërsa ish-kryeministri ka publikuar edhe fotot e llotos së hapur./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Dy mësues humbën jetën në aksident/ Berisha dënon qëndrimin përçmues nga qeveria

Publikuar

-

Nga

Një aksident tragjik më pasojë vdekjen e dy mësuesve ka ndodhur dje në Memaliaj.

Mësuesit që humbën jetën ishin duke u kthyer nga shkolla në fshatin Krahës të Tepelenë, me një makinë tip “Benz”, por mjeti ka rënë në greminë, duke shkaktuar vdekjen e 2 prej tyre ndërsa dy të tjerë mbetën e të plagosur.

Lidhur me këtë ngjarje ka reaguar edhe ish kryeministri Sali Berisha, i cili teksa shpreh ngushëllimet për humbjen e tyre, denoncon dhe mungesën e transportit për arsimtarët.

“Shpreh dhimbje per vdekjen aksidentale te dy mesuesve dje ne Tepelene
Lexoni mesazhin e tij!

Duke shprehur ngushellimet me te ndjera familjareve te te dy mesuesve qe humben jeten dje ne aksident rrugor por dhe denoj me ashpersine me te madhe qendrimin perçmues qe mbahet ndaj mesuesve, nxenesve dhe sistemit arsimor ne teresi nga narkoshtetit ne Shqiperi! sb

Pershendetje I nderuar doktor!marr shkas nga ngjarja e djeshme ku humben jeten dy mesues per shkak te kesaj qeverie te babezitur ku mesuesit paguhen akoma me rritjen qe keni bere ju kur ishit ne pushtet,Zyra Arsimore duhet të mundësojë transportin e mësuesve dhe nxënësve me furgon ose autobus, por kjo çështje është lënë prej vitesh në harresë. E njëjta problematikë është në gjith të vendit, ku tenderët për transportin janë ndër aferat kurruptive kryesore të zyrave arsimore dhe institucionet heshtin përballë këtij abuzimi që sot mori 2 jetë njerëzish. Shumë mësues janë të detyruar të japin mësim në zona të thella malore larg shtëpive dhe Zyrat Arsimore i detyrojnë të shkojnë me makinat private. Fondet e parashikuara për transportin e mësuesve vidhen sistematikisht dhe hetimet nuk finalizohen asnjëherë as nga organet ligjzbatuese”,jane shume mesues qe ndyshojne vendbanimin thjesht per te perfituar transportin ne menyre te padrejte faleminderit publikoje ta marre vesh i gjith populli se ca qeverie naziste qe kemi.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE