Connect with Us

Mashtrimi i “Fly Ernest”/  Qytetarët gdhijnë netët në aeroporte

Sociale

Mashtrimi i “Fly Ernest”/  Qytetarët gdhijnë netët në aeroporte

Publikuar

-

Kompania “Fly Ernest” vazhdon të tallet dhe të mashtrojë qytetarët, të cilët i lë shpeshherë në mes të rrugës dhe nuk i kompenson as biletat e udhëtimit.

Rastet më të fundit janë shënuar gjatë 72 orëve të fundit, ku qindra qytetarë janë lënë në pritje në aeroportin shqiptar dhe në atë të Bolonjës në Itali, megjithëse kanë qenë të pajisur me bileta të pronotuara, pasi kompania u ka garantuar lëvizjen në orare fikse.

Kështu, dje në mbrëmje, rreth 200 pasagjerë të linjës Bolonja-Tiranë, pasi janë mashtruar me shtyrjen disaherëshe të orarit të nisjes drejt kryeqytetit shqiptar , kur akrepat kanë shënuar orën 23:00, janë lajmëruar për rimarrjen e valixheve të imbarkuara më parë dhe anulimin e udhëtimit me avionin e “Fly Ernest”.

Ata janë detyruar t’i marrin valixhet dhe megjithëse kanë protestuar për këtë akt të paturpshëm, që nuk është hera e parë që aplikohet nga kompania, askush nuk ja ka vënë veshin.

Për pasojë, kanë dalë nga aeroporti pa u sqaruar rreth faktit nëse do të rikthehen në destinacionin e tyre me biletat e pronotuara, tek “Fly Ernest”, apo duhet të blejnë të tjera bileta, siç ka ndodhur në jo pak raste më parë, tek agjencitë e kompanive të tjera, çka don të thotë shpenzime suplementare si pasojë e lojës së mashtrimit nga “Fly Ernest”.

Po e njëjta histori është përsëritur edhe paraditen e sotme në aeroportin “Nënë Tereza” të Rinasit, ku një numër i konsiderueshëm pasagjerësh janë lënë në pritje, si pasojë e aplikimit të skemës së mashtrimit me oraret nga ana e kompanisë, e cila vetëm gjatë vitit 2019 rezulton të ketë më shumë se 1900 ankesa në drejtim të saj, me kërkesë kompensimin e dëmit të sjellë.

LEXO EDHE:  2 mijë euro për një vend pune në BE/ Si mashtroheshin të rinjt shqiptarë nga maqedonasi

Për këtë ka reaguar, sot në mbrëmje, edhe drejtori i Aviacionit Civil, Krislen Keri. Nga aeroporti i Rinasit “Nënë Tereza”, Keri tha se në orën 17:30′ hallit të pasagjerëve të Rinasit të mashtruar nga “Ernest” i’u dha zgjidhje me nënshkrimin e një kontrate për 3 avionë shtesë pronë e kompanive të tjera, me nisje nga Tirana drejt destinacioneve të prenotuara, por nuk dha asnjë shpresë për pasagjerët e zhgënjyer që gdhinë natën e të hënës në aeroportin e Bolonjës.

Keri tregoi se ndodhej në terren bashkë me stafin e aeroportit, pasi theksoi se stafi e “Fly Ernest” u largua si shkak i tensionimit të situatës me qytetarët e mashtruar dhe që bëri të nevojshme angazhimin e Policisë së Shtetit.

Drejtori i Aviacionit pranoi, se “Fly Ernest”, në 72 orët e fundit, ka operuar në mënyrë jo të ndershme dhe tregoi se kjo kompani është gjobitur edhe më parë për këtë skemë mashtrimi. Madje këtë herë kanë qenë autoritetet e shtetit italian ata që kanë caktuar datën 13 janar si afat për tu shprehur nëse do ta lejojnë apo jo “Fly Ernest”-in të vijojë  më tej aktivitetin./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Mbi një mijë viktima nga koronavirusi/ OBSH: Vaksina gati për 18 muaj

Publikuar

-

Nga

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka folur për vaksinën e koronavirusit, i cili ka marrë mbi një mijë jetë njerëzish.

Kryetari i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, në një deklaratë për mediat tha se vaksina e koronavirusit do të hajë rreth 18 muaj kohë.

Vaksina e cila do të quhet “Covid-19”, sipas kreut të OBSH, mund të krijojë më shumë trazira politike, ekonomike dhe sociale se çdo sulm terrorist.

Ai bëri thirrje se bota duhet të zgjohet dhe ta konsiderojë këtë virus si armikun numër një.

LEXO EDHE:  Kosovë, shtohen rastet e mashtrimit kompjuterik

LEXO EDHE:  Policët e rremë në Kamëz/ Si mashtronin për kontrolle në lidhje me një vrasje

Kujtojmë se ky virus ka prekur masivisht qytetarët kinezë, duke shkaktuar shumë viktima, ndërsa numri i të prekurve prej tij është rreth 43 mijë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Stuhia “Ciara” në Shqipëri?/ Sinoptikanët tregojnë se çfarë mund të ndodhë të premten

Publikuar

-

Nga

Stuhia “Ciara”, që ka goditur Evropën me erëra të forta dhe reshje të dendura shiu, duke shënuar edhe viktima, nuk do të prekë Shqipërinë.

Sipas sinoptikanes, Adiola Bani, stuhia “Ciara” do të ketë shumë pak ndikim në vendin tonë.

Ditën e premte pritet të ketë reshje shiu në nivel deri mesatar e cila për pasojë, do të sjellë një rënie temperaturash ditën e shtunë.

“Vendi jonë do mbetet në periferi të kësaj stuhie, duke bërë që ne të kemi reshje shiu dhe dëbore në sasi shumë të pakta. Dita e premte do sjellë sasi më të konsiderueshme të reshjeve të shiut, me intensitet mesatar, ndërsa në zonat malore do të kemi reshje dëbore. Stuhia “Ciara” na prek shumë pak. Te ne ndikon duke sjellë ditën e premte reshje shiu me intensitet mesatar, por jo në sasi të konsiderueshme, duke mos sjellë përmbytje, pasi sasia e reshjeve nuk do të jetë shumë e madhe.

LEXO EDHE:  FOTOT- Si gënjeu Erion Veliaj për lejet e ndërtimit/ Firmosi në shtator

LEXO EDHE:  Zbulohet mashtrimi me kreditë/ Goditet grupi prej 6 personash në Berat

Sa i përket temperaturave, deri të premten do të mbeten të larta, ndërsa e shtuna do sjellë rënie të temperaturave në mëngjes, që zbresin deri në -4 në zonat malore. Të premten do të ketë temperatura të larta, duke bërë që të mos kemi reshje dëbore”, tha sinoptikania Bani në një lidhje për Balkan ëeb./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Përhapja e gripit sezonal/ Ministria e Shëndetësisë: Pёr disa persona mund tё bёhet njё sёmundje serioze

Publikuar

-

Nga

Së fundmi vendi është përfshirë nga një virozë gripale që ka prekur shumë njerëz.

Ministria e Shëndetësisë thotë se gripi sezonal ёshtё njё sёmundje infektive qё pёrhapet nga një person tek tjetri nёpёrmjet kollёs, teshtimёs dhe kontakteve tё ngushta. Simptomat e gripit mund tё zgjasin nga disa ditё deri nё disa javё.

Sipasë njoftimit të Ministrisë, simptomat mё tё zakonshme janё temperaturё, ethe, kollё, lodhje,dhimbje fyti, dhimbje koke dhe muskulore.

LEXO EDHE:  Skandali në Fiks-Fare/ Zbulohet se si mashtrohen qytetarët për blerjet online

LEXO EDHE:  Kosovë, shtohen rastet e mashtrimit kompjuterik

“Pёr disa persona me probleme shёndetёsore specifike, gripi mund tё bёhet njё sёmundje serioze dhe madje fatale pёr jetёn. Pёr shembull, nёse ju keni diabet, sёmundje kardiake apo respiratore, gripi mund ta pёrkeqёsojё sёmundjen tuaj duke e komplikuar trajtimin e saj”, thuhet në njoftim./CNA.al

LEXO TE PLOTE