Connect with Us

Shënim/ Pse Rama e trajton Lali Erin si “qen”

Politikë

Shënim/ Pse Rama e trajton Lali Erin si “qen”

Publikuar

-

Pas tërmetit të fuqishëm të 26 nëntorit, i cili la pas një situatë katasfrofike në vendin tonë, kryeministri Edi Rama duket se është në një situatë vërtetë kritike.

Kushdo që të ishte në vendin e tij me këtë situatë dhe gjendje katastrofike do të ishte super i stresuar dhe me një ngarkëse të papërballueshme.

Por, ndoshta ky është dhe momenti që Rama të na tregojë të vërtetën e asaj që flasin mediat, të na thotë se trashëgimtari është Lali Eri, se ai është i fortë, se Lali Eri ka kapur çdo gjë, se Veliaj është e ardhmja, se ai nuk pyet për Ramën, se Veliaj mund ta rrëzojë kur të dojë Ramën, sepse ka mbështetjen e Ilir Metës, e të tjera broçkulla si këto.

Dje, ai e tregoi vetë sesi e trajton Veliajn dhe sa peshë ka ky i fundit për Edi Ramën.

Mbrëmjen e djeshme, kryeministri Rama ka degjeneruar publikisht Erion Veliajn, teksa shoqëronin një familje të prekur nga tragjedia e 26 nëntorit në futjen tek banesa e re.

Gjatë ngjitjes së shkallëve, Rama i ka dhënë ultimatum Veliajt, që shkallët të lyehen personalisht nga vetë ai.

“Ore ç’a kryeministri, do të lyeni shkallët nesër. Ato shkarravina nuk duhet të jenë nesër. Mos na trego ç’a duhet të bëjmë ne, po na trego ç’a do të bësh ti. Nesër në mëngjes të vish këtu. Unë nesër do të dal në 5 e 30 nga shtëpia për në punë, ti do të dalësh në 4 e 30 do lyesh shkallën. Ti personalisht, ti.”-iu drejtua Rama, Veliajt, duke e trajtuar si një “qen të rrahur”.

LEXO EDHE:  “Çfarë diference ka mes Ilir Metës dhe Arta Markut!”/ Nuk përmbahet Andi Bushati

Rama e trajtoi Veliajn, si një punëtor Bashkie, duke i thënë ik shko të lyesh shkallën, si pastruesit apo mirëmbajtësit e lulishteve të Bashkisë dhe jo si kryetarin e Bashkisë së Tiranës.

Dhe “qeni i rrahur” uli kokën, ndërsa sot shkoi të lyente shkallët. Këtë po e themi të paverifikuar, por jemi të bindur që e ka lyer. Nuk kemi asnjë dyshim për këtë, sepse po nuk e ka lyer do hajë “dru” prap.

Ky është Erion Veliaj, politikani i madh që mund të rrëzojë Edi Ramën, e që po na përmbys Tiranën e po na bën këto mrekullira.

Një “qen i rrahur” i Edi Ramës dhe asgjë më shumë sesa kaq./ CNA.al

Video/ Rama degjeneron publikisht Veliajn

Veliaj, kundërshtar apo zagar i Ramës?!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Po të dëgjoj”/ Basha komunikim me qytetarët në Instastory, e nis me arsimin

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka hapur mundësinë që të rinjtë t’i bëjnë pyetje të drejtpërdrejta në Instastory.

Basha ka publikuar një story, ku i kërkon të rinjve që të japin mendimin e tyre se çfarë do të bënin ata, nëse do të ishin për një ditë Ministër Arsimi.

“Ky është komunikimi ynë i parë në Instagram dhe do të doja të dija mendimet tuaja për shumë çështje. Por le ta nisim me problemet e rinisë. Nëse do të drejtonit Ministrinë e Arsimit për një ditë, cili do të ishte vendimi i parë që do të merrnit për të përmirësuar jetën e të rinjve në Shqipëri?”, është pyetja që ka drejtuar lideri i opozitës dhe më pas i ka lënë mundësinë të rinjve të shprehin mendimet.

LEXO EDHE:  “Çfarë diference ka mes Ilir Metës dhe Arta Markut!”/ Nuk përmbahet Andi Bushati

LEXO EDHE:  Gazetari letër publike Metës/ Prokuroria e Përgjithshme duhet të hetojë

Dhjetëra persona kanë shkruar se duan të anullohet Ligji i Arsimit të Lartë, shumë të tjerë kanë kërkuar plotësimin e 8 pikave të studentëve, disa të tjerë kanë kërkuar ndëshkimin e mësuesve të korruptuar, disa të tjerë bursa për studentët dhe ashpërsimin e masave për veshjen./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Po ia mbajti, sigurisht”/ Ish-ministri i Ramës sfidon publikisht ambasadorin Soreca

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani ndërsa komenton të ashtuquajturën pakëta Anti-KÇK, e cilëson këtë të fundit në kundërshtim me direktivat e BE-së.

Në një postim në rrjetet sociale, Manjani ka shigjetuar edhe ambasadorin e BE-së në Tiranë, Luigi Soreca, ndërsa shkruan se “Direktiva e BE “Follow the money”, pra ndiq paranë, ka krejt tjetër kuptim nga ligji i Anti KÇK që mbështet edhe Soreca, i deleguari i BE. Po komplet tjetër kuptim.”.

Sipas Manajanit, direktiva “follow the money” parakupton një punë të mirëfillte investigative, ku duke ndjekur fillin e transaksioneve financiare të cilat të çojnë tek personat e vërtetë që i kryejnë ato.

Pra ideja është që nga paraja të shkohet tek personi, me shumë gjasë krimineli.

Kurse anti-KÇK, sipas ish-ministrit, fillon nga personi/krimineli dhe shkohet tek pasuria e tij.

“Kurse anti-KÇK, fillon nga personi/krimineli dhe shkohet tek pasuria e tij. Pa asnjë punë hetimore, thjesht shihet kush ka qenë apo është në burg i çon OFeLi-ja letrën. Në disa raste OFL ndërhyn edhe në proçese të çelura nga drejtësia.

Krejt e kundërta e Direktivës. BE thotë Follow the money, Rama e Soreca thonë Folloë the person.

Nëse direktiva e BE kërkon shtet, procedurë dhe inteligjencë, anti-KÇK kërkon thjesht policë që të veprojnë me llogjikën e të fortit për të Kapur ç’a të Ketë mbetur. Njësoj si banditët kur plaçkisin viktimat e tyre.

LEXO EDHE:  Gazetari letër publike Metës/ Prokuroria e Përgjithshme duhet të hetojë

LEXO EDHE:  Aktivisti i shoqërisë civile: Hiqjani kioskat Vjollcës, jepjani të varfërve

Direktiva e BE kërkon proces të rregullt gjyqësor, që do të thotë që është drejtësia ajo që e udhëheq luftën kundër krimit. Anti-KÇK është drejtësi paralele, që funksionion sipas rregullave të bosit dhe jo kushtetutës e ligjit. Vini re, akti normativ nxjerr komplet jashtë funksioni rendin juridik e kushtetues. Prandaj policisë, fjala vjen, nuk i bën përshtypje parimi i gjësë së gjykuar.

Direktiva e BE parakupton që policia është nën drejtësinë. Kurse anti-KÇK policia e tërheq për hunde atë pak drejtësi që ka ngelur.

Ndaj të quash anti-KÇK si zbatim të direktivës së BE, duhet të jesh i ligë ose i paaftë për të kuptuar ç’po ndodh.”-shkruan Manjani.

Më tej, ish-ministri sfidon publikisht Sorecën ta propozojë një ligj të tillë në Itali, nëse mundet sigurisht, nënvizon Manjani.

“I sugjeroj Sorecës ta prezantojë në Itali këtë ligjin e KÇK që mbështet këtu..! Po ja mbajti, sigurisht. As në profesionin e tij të policit nuk e pranojnë, me këto lloj idesh…

As në Maqedoni e Kosovë, BE nuk pranoi të bëhej kjo katrahura jonë, që e mbështetën të deleguarit e saj!!!”-përfundon postimin e tij Ylli Manjani./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Macron jep sinjale pozitive për Shqipërinë/ Zbulon kushtin për çeljen e negociatave

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Francës Emmanuel Macron duket se ka një qëndrim më të zbutur sa i takon çështjes së hapjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Sikurse bën të ditur agjencia e lajmeve Reuters, Macron ka thënë të shtunën se nëse rezultatet e raportit të Komisionit Europian për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë do të dalin pozitive, ai do të mbështesë hapjen e negociatave që këto dy vende  t’i bashkohen bllokut.

Por, gjithësesi duket se Macron nuk ka hequr dorë nga kushtet: “Po e presim raportin në mars. Në varësi të faktit, se nëse rezultatet janë pozitive dhe krijohet besim, atëherë do të jemi në pozita që të hapim negociatat.”-ka thënë presidenti Francez.

LEXO EDHE:  “Argat i Soros”/ Demokratët “kryqëzojnë” Lulzim Bashën

LEXO EDHE:  Gazetari letër publike Metës/ Prokuroria e Përgjithshme duhet të hetojë

Deklarata u bë gjatë Konferencës për Sigurinë që po mbahet në Mynih.

LEXO TE PLOTE