Connect with Us

Projekti për bregdetin e Sarandës/ Petrit Vasili lëshon gojën

Politikë

Projekti për bregdetin e Sarandës/ Petrit Vasili lëshon gojën

Publikuar

-

Ish kreu i grupit parlamentar të LSI-së Petrit Vasili ka lëshuar gojën, teksa ka shpërthyer ndaj kryeministrit Rama.

Shkak për reagimin e Vasilit, duket se është bërë projekti i ri për bregdetin e Sarandës që Rama njoftoi mëngjesin e sotëm.

“Edi Rama e lëshoi nëmën e re, do që të bëjë lungomare edhe në Sarandë. Hiqu tutje nga Saranda i mallkuar, nuk mjafton gjithë ai beton që e ka shkatërruar Sarandën deri tani, por edhe betonin tënd ka mangët. Mjaft or ti mjaft, mos e dh…t edhe Sarandën siç dhj…e Vlorën”, ka shkruar Vasili në rrjetet sociale./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Mbledhja e kryesisë së PS/ Zbardhen debatet mes Ramës, Xhafajt dhe Majkos

Publikuar

-

Nga

Zbardhen debatet mes kryeministrit Edi Rama, ministrit të Diaspores Pandeli Majko, dhe ish ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj, gjatë mbledhjes së djeshme të kryesisë së PS.

Sipas Panoramës, Majko, dhe Xhafaj, e kanë vënë në siklet kryeministrin Rama, kur i kërkuan dje që Kryesia e PS-së të dalë me një qëndrim në lidhje me moshapjen e negociatave.

Në fund të mbledhjes Xhafaj, kërkoi daljen me një qëndrim nga kryesia për çështjen e negociatave.
Ndërkohë Xhafaj është pasuar dhe nga ministri i Diasporës, Pandeli Majko, i cili madje i ka drejtuar kritika dhe ministrit në Detyrë, Gent Cakaj, për deklaratën që ai bëri pas kthimit nga Brukseli.

Sipas Majkos, shqiptarët prisnin vetëm hapjen e negociatave dhe asnjë përgjigje tjetër.
“Prandaj, unë them se ne si kryesi duhet të dalim me një qëndrim për këtë vendim të Këshillit Europian dhe duhet të kemi një qëndrim në logjikën edhe të zhvillimeve në rajon”, ka thënë Majko.

LEXO EDHE:  Bode zbulon hiletë e Ramës/ Çfarë fshihet pas projektit “1 miliard dollarë”

Nga ana tjetër kryeministri Rama është shprehur se qeveria që ai drejton, ka përmbushur të gjitha kushtet e kërkuara nga Komisioni Europian, gjë që u nënvizua dhe nga krerët më të lartë të Bashkimit Europian, që nga kancelarja Merkel, e me radhë kryeministrat e Italisë, Bullgarisë, madje sipas Kryeministrit Rama edhe nga Departamenti amerikan i Shtetit.

Kreu i PS-së, duke iu referuar reagimit të DASH, tha se për këto, vendimi i disa vendeve të BE-së ishte zhgënjyes dhe jo inkurajues. Madje, Rama për të bindur anëtarët e tij të kryesisë citoi edhe Presidentin e PE-së, Donald Tusk, por dhe Kryeministrin Konte, se refuzimi i hapjes së negociatave me Shqipqërinë dhe Maqedoninë e Veriut ishte një gabim i madh historik.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vrasja në Dukagjin/ Arrestohet autori

Publikuar

-

Nga

Arrestohet autori i vrasjes së djeshme në Dukagjin, ndërkohë nuk bëhet ende me dije identiteti i tij.

Kujtojmë se  viktima e atentatit të djeshëm është Lazër Arraj, 55 vjeç i cili u gjet pajetë, i qëlluar me armë në mes të rrugës.

55 vjeçari po transportonte prodhime bujqësore drejt Shkodrës në momentin kur u ekzekutua. Arraj ishte banues në fshatin Palaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zaloshnja publikon sondazhin/ Basha rritje por sërish humbës

Publikuar

-

Nga

Nga Eduard Zaloshnja

Në 24 orët e fundit, zhivillova një sondazh elektronik, në serinë e sondazheve që zhvilloj për revistën Follow Business Albania.
Pyetja kryesore që i dha përgjigje sondazhi ishte: “Në të ardhmen, Shqipëria do të ketë më shumë gjasa t’i çelë negociatat me BE-n, duke pasur Ramën kryeministër, apo Bashën?”

Duke përdorur një model Logistic Regression, llogarita se sa ishte probabiliteti që secili i anketuar të marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme, kurdo që të zhvillohen ato.
Dhe bazuar në rezultatet e modelit, ekstrapolova se rreth 1.65 milionë banorë aktualë të

LEXO EDHE:  Përplasja me armë zjarri/ Zbulohet identiteti i të plagosurit

Shqipërisë e kanë mbi 50% probabilitetin për të marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme, kurdo që të zhvillohen ato.

Në Tabelën 1 më poshtë paraqitet opinioni i tyre rreth pyetjes së mësipërme.

Ndërsa në Tabelen 2 paraqitet opinioni i tyre se me cillin nga dy politikanët në krye të qeverisë mund të shkojnë më mirë punët në Shqipëri.

LEXO TE PLOTE