Connect with Us

Pas përzgjedhjes nga KLP/ Kërkohet ‘koka” e prokurores së SPAK-ut

Kronika

Pas përzgjedhjes nga KLP/ Kërkohet ‘koka” e prokurores së SPAK-ut

Publikuar

-

Komisioneri Publik, Florjan Ballhysa ka apeluar vendimine KPK-së , për prokuroren e Krimeve të Rënda dhe të përzgjedhurën për në SPAK, Manjola Kajana.

Komisioneri Publik, gjatë trajtimit të vendimit nr. 84/2018, të Komisionit, është njohur me aktet lidhur me kallëzimin e disa qytetarëve të Bashkisë Fier, për paligjshmëri në ushtrimin e detyrës nga funksionarë bashkiakë të Bashkisë Fier, gjatë dhënies së kredive të buta (lehtësuese) për familje të pastreha.

Nga aktet e administruara gjatë hetimit administrativ të vendimit të sipërcituar, ashtu siç është trajtuar edhe në ankimin përkatës të Komisionerit Publik, në fillim të muajit korrik 2012, në Prokurorinë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Fier rezulton të jetë regjistruar kallëzimi penal.

Me vendimin e vitit 2012, organi i Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Fier ka vendosur mosfillimin e procedimit penal.

Kallëzuesit e kanë ankimuar vendimin në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Fier dhe kjo e fundit, dhe në vitin 2013, ka prishur vendimin e Prokurorisë Fier, duke urdhëruar kryerjen e veprimeve të nevojshme hetimore.

Ndërkohë, Prokuroria pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Fier kishte urdhëruar regjistrimin e procedimit penal për veprën penale “Shpërdorim të detyrës”, kryer në bashkëpunim, dhe veprën penale të “Falsifikimit të dokumenteve”, për fakte të njëjta, në ngarkim të zyrtarëve të Bashkisë Fier.

LEXO EDHE:  “Fillimi i SPAK, moment historik “/ Balla: Kush dyshoi Reformën në Drejtësi mori përgjigjen

Për këto procedime penale, veprimet hetimore të Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Fier janë shtrirë gjatë harkut kohor 2012 – 2014, ku përfundimisht çështja është dërguar për gjykim për veprën penale: “Shpërdorim detyre” dhe “Falsifikimit të dokumenteve”.

Kjo periudhë përkon me periudhën  gjatë së cilës bashkëshorti i subjektit të rivlerësimit, në cilësinë e kryefamiljarit, ka ndjekur procedurat për përfitimin nga programi social i strehimit, ndërsa subjekti i rivlerësimit kryente funksionet e prokurores pranë kësaj Prokurorie.

“Komisioni, gjatë hetimit administrativ për subjektin e rivlerësimit znj. Kajana, nuk ka hetuar dhe administruar dokumentacion mbi gjendjen e mundshme të konfliktit të interesit midis subjektit të rivlerësimit në funksionin e prokurorit, në drejtim të përfitimit të një trajtimi preferencial, që mund të përbëjë një konflikt interesi, qoftë dhe në dukje me Bashkinë Fier.

Komisioneri Publik konstaton se mbetet i pahetuar fakti nëse subjekti i rivlerësimit të ketë përfituar statusin e pastrehë, që rezulton se nuk mund ta përfitonte bazuar në kërkesat e ligjit nr. 9232/2004, “Për programet sociale të strehimit për banorët e zonave urbane”, për shkak të funksionit që ajo kryente në organin e Prokurorisë, që po hetonte zyrtarët e Bashkisë Fier, për të njëjtat shkelje të ligjit.”, thuhet në ankimimin e KP.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Strehonin emigrantë me destinacion BE/ Gjykata jep masën e sigurisë për 5 të arrestuarit

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Gjykata e Tiranës ka caktuar ditën e sotme masën “arrest me burg” për Rigers Vejsiun, i cili dyshohet se është arrestuar për trafik dhe strehim emigrantësh.

Ndërsa për bashkëpunëtorët e tij, gjykata ka caktuar masën “arrest shtëpie”.

Janë lënë në arrest shtëpie dy motrat: Drita Shehu, 55 vjeçe, Sanije Shehi, 64 vjeçe, shoferi Sterjo Germenji dhe Anamaria Mihallari, 24 vjeçe.

Kujtojmë së grupi trafikonte  emigrantë të huaj drejt BE, të cilët vinin në Shqpëri si turistë ose me leje pune.Koka e këtij grupi kriminal, ishin 2 motrat, Drita Shehu dhe  Sanije Shehi, pronare të hoteleve në zonën e Laprakës. Bashkëpunëtor i ngushtë i tyre ishte dhe djali i Drita Shehut, Rigers Vejsiu.

LEXO EDHE:  “Organizatë kriminale, trafik droge dhe shfrytëzim prostitucioni”/ OFL “mësyn” të rrezikshmit e radhës

LEXO EDHE:  Besnik Muçi sërish në “rrjetën” e KPA/ Kush është biznesmeni që po “fundos” anëtarin e Kushtetueses

Në funksion zbatoheshin 2 plane të mirëorganizuara, një për emigrantët që hynin në Shqipëri ilegalisht dhe një tjetër për emigrantë që vinin në vendin tonë si turistë të rregullt apo me leje pune. Qëllimi ishte destinacioni final drejt vendeve të Bashkimit Europian.

Rigers Vejsiu është arrestuar në 2020 për trafik emigrantësh të paligjshëm dhe për vjedhje të parvazeve metalike dhe kangjella rrethuese për t’i shitur për skrap në pikat e grumbullimit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Trafiku i emigrantëve/ Arrestohet gardisti

Publikuar

-

Nga

I shpallur në kërkim për abuzim seksual/ Arrestohet 34-vjeçari në Lezhë

Dy shtetas janë arrestuar në flagrancë duke transportuar 5 emigrantë të paligjshëm, njëri prej të cilëve me detyrë punonjës i Gardës së Republikës. Arrestimi ka ndodhur mëngjesin e ditës së sotme në Pogradec.

Ndërkohë është shpallur në kërkim edhe 1 shtetas tjetër, i cili transportonte 40 emigrantë të paligjshëm dhe nuk i është bindur urdhrit të punonjësve të policisë për të ndaluar.

Strukturat e Sektorit për Hetimin e Krimeve në DVP Korçë, në bashkëpunim me Shërbimin për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat (SHÇBA), në vijim të operacionit të koduar “Perimetri”, për goditjen e aktivitetit kriminal të dhënies së ndihmës shtetasve të huaj, për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt fitimit, bënë arrestimin në flagrancë të shtetasve D. K., 50 vjeç, banues në Tiranë (me detyrë punonjës i Gardës së Republikës) dhe A. M., 59 vjeç, banues në Durrës”, njofton policia.

LEXO EDHE:  Mbërrijnë në SPAK tenderat e kryera në kohë pandemie/ Kush është prokurori që do hetojë dosjen voluminoze

LEXO EDHE:  Hetimet e SPAK/ Zbulohen 3 shtetet ku shqiptarët janë më problematikëAta kanë konstatuar në aksin rrugor Pogradec-Prrenjas, në dalje të qytetit të Pogradecit, mjetin tip “Chevrolet”, me drejtues shtetasin D. K. dhe pasagjer shtetasin A.M, me të cilin këta shtetas po transportonin 5 emigrantë të paligjshëm, që kundrejt shpërblimit iu kishin premtuar kalimin drejt vendeve të BE-së.

Materialet i kaluan Prokurorive të Rretheve Gjyqësore Pogradec dhe Korçë për veprime të mëtejshme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Kallashnikov dhe fishekë luftarake në banesë/ Në pranga 21-vjeçari nga Kuçova

Publikuar

-

Nga

cna, lajme , kronike

Një 21-vjeçar në Kuçovë është vënë në pranga për posedim të armëve të zjarrit.

Gjatë kontrolleve në banesë, i janë gjetur dhe sekuestuar një armë zjarri kallashnikov dhe 1430 fishekë luftarakë model 56.“Shërbimet e Komisariatit të Policisë Kuçovë, në vijim të punës për rritjen e parametrave të sigurisë, si rezultat i kontrolleve intensive për kapjen e personave që posedojnë armë zjarri apo sende të kundërligjshme, bazuar dhe në informacionet e marra në rrugë operative, gjatë kontrollit të ushtruar në banesën e shtetasit Alket  Hima 21 vjeç, banues në fshatin Tapi, Kuçovë, gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale një armë zjarri kallashnikov dhe 1430 fishekë luftarak model 56.

Në përfundim të veprimeve të para hetimore, specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Kuçovë arrestuan në flagrancë 21-vjeçarin, për veprën penale “Armëmbajtja pa leje” dhe materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Berat, për veprime të mëtejshme”, njofton policia./CNA.al

LEXO TE PLOTE