Connect with Us

Ekskluzive –Detajet/ Kur dhe si e ndryshoi emrin Çili i UET

Aktualitet

Ekskluzive –Detajet/ Kur dhe si e ndryshoi emrin Çili i UET

Publikuar

-

Henri Çili që e njeh opinioni publik, është një personazh kompleks që nga media shkoi pedagog e më pas pronar i një universiteti privat, që shpesh “shkëlqen” mediatikisht, por plot me re të zeza sipër dhe skandale në opinionin publik.

Henri Çili, i njohur në Tiranë, si “dashnorja” e çdo pushteti apo i njohur si lëpirësi i çdo pushteti, edhe emrin se ka të vërtetë por të ndryshuar.

Më herët është raportuar se ai e ka ndryshuar identitetin, në këtë rast emrin, duke mbajtur me hatër nëse mund të themi kështu vetëm mbiemrin, të cilin se ka ndryshuar.

Emri Henri ka lindur vonë, jo kur lindi Naim Çili emri i vërtetë i djaloshit nga Labinot-Fusha, një komunë buzë Shkumbinit në rrugën nacionale Elbasan-Librazhd.

Në një shtëpi pas shinave të trenit, buzë rrugës nacionale, në krah të lumit lindi 45 vite më parë një fëmijë që u quajt Naim.

Emër me peshë për Shqipërinë dhe shqiptarët. Ndoshta edhe ndonjë lidhje familjare e të afërmëve, por Naimi është simboli i letërsisë dhe atdhedashurisë në Shqipëri, por i vërteti e kishte Frashëri mbiemrin dhe ndoshta me madhështinë e emrit të tij e zbehte atë imazh që kërkonte të krijonte djaloshi nga Fushë Labinoti, i quajtur Naim Çili.

Sot ai ka treguar se emrin Henri e ka ngritur lart shumë lart, dhe emrin Naim nuk do mundej ta lartësonte dot aq shumë, por tenton si Henri të kapë Naimin, atë të vërtetin.

Këshilltarët e komunës Fushë Labinot të vitit 1995 janë sot të lumtur sepse votuan në 27 tetor të vitit 1995, vendimin nr 11-4 ku përfshihet ndryshimi i emrit nga Naim në Henri.

LEXO EDHE:  Incidenti në Malësinë e Madhe, policia jep detaje

Gjithashtu në dokument përfshihet edhe ndryshimi i një tjetri familjarit të Henrit sot, apo Naimit dje.

Këshilltarët me ketë vendim bënë të mundur që shokët e jetës së tij deri në ato momente universitare ta thërrisnin disa Naim e disa Henri, por lartësimi i tij në media e “vrau” Naimin.

Naimi ka qenë doganier dhe poet, Henri ka universitët, ka gazetë, herë i paguan rrogat, herë kur të kujtohet, ka kredi e detyrime miliona e miliona euro, dikur me borxhe deri në grykë edhe në tatimet, por këto se kanë penguar të lartësojë Henrin e tij.

Ndoshta Henri ka edhe poezi më të bukura se të Naimit tonë të madh, por një gjë është e sigurt, ai ia ka kaluar në një fushë poetit tonë të madh.

Ajo e lëpirjes sa majtas djathtas për interesat e tij, si të ishte një politikan imoral. Njeriu që kërkonte mandatin e tretë për Berishën shpalli mbështetjen e tij për Edi Ramën dhe përgatiti Ligjin e Arsimit të Lartë, më pas pjesë të sektit të tij i futi në PD ku mbështeti Lulzimin, por pa harruar flirtimin me Ramën.

Në fakt shqiptarët jetojnë në kohën e Henrit që i vogël ka qenë Naim./CNA.al

Fotot ekskluzive/ Në kasollen e Henri Çilit

Henri Çili, si “tradhëtare” e Lulzim Bashës

Neimi i Labinotit e dredh sërish/ Fillon sulmet dhe akuzat ndaj Ramës

UET-i, Universiteti i mbytur në borxhe mbijeton me “vaksina”

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Greqia përforcon mbrojtjen nga Turqia/ Blen avionë dhe anije ushtarake

Publikuar

-

Nga

Greqia përforcon mbrojtjen nga Turqia/ Blen avionë dhe anije ushtarake

Ndërsa tensionet mes dy anëtarëve të NATO-s, Greqisë dhe Turqisë, Greqia ka njoftuar për planet për blerje të avionëve të rinj luftarakë, fregata, helikopterë dhe sisteme armatimi. Blerjet e reja nga Athina, vijnë në klimën e një përpjekjeje të fundit diplomatike ndërsa Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo viziton Qipron për të zbutur një krizë energjie në lindje të Mesdheut.

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis njoftoi për blerjet, duke thënë se u nxit si kundërpërgjigje ndaj atyre që ai i quajti lëvizje destabilizuese në rajon.

Me pretendimet e kahershme në hapësirë ajrore dhe detare në Egje, Ankaraja po minon edhe paqen në Mesdheun lindor, tha zoti Mitsotakis.

“Turqia po kërcënon Evropën juglindore dhe po saboton sigurinë në një kryqëzim të rëndësishëm mes Lindjes dhe Perëndimit”, tha ai.

Greqia dhe Turqia janë mbërthyer në një përplasje gjithnjë e më të tensionuar dhe të rrezikshme në Detin Egje dhe Mesdheun lindor, lidhur me të drejtat për shpim për hidrokarbure dhe kufijtë e tyre detarë.

Në një fjalim në një panair tregëtar, zoti Mitsotakis tha se Greqia do të blente 18 avionë të rinj luftarakë nga Franca për të zëvendësuar flotiljen e vjetëruar të avionëve Mirage 2000. Athina do të blejë gjithashtu katër helikopterë të rinj për marinën dhe po aq fregata. Edhe anijet ekzsituese luftarake do të modernizohen.

Hollësitë e këtyre marrëveshjeve nuk u bënë të njohura por nuk është hera e parë këtë vit kur Greqia ka treguar interes për modernizimin e sistemeve të mbrojtjes.

Greqia dhe Shtetet e Bashkuara kanë filluar bisedimet për blerjen e të paktën 25 avionëve luftarakë F-35 për 3 miliardë dollarë.

Ekspertët thonë se blerjet e reja do t’i jepnin Athinës një epërsi të konsiderueshme në mbrojtjen ajtore ndaj Turqisë, e cila po përballet me vështirësi për blerjen e avionëve të rinj dhe modernizimin e flotës ekzsituese.Shtetet e Bashkuara pezulluan shitjen për Turqinë të avionëve luftarakë F-35, pasi Ankaraja vendosi të blente sisteme ajrore për mbrojtje nga raketat S-400 nga Rusia.

LEXO EDHE:  Meta takim me Besnik Muçin/ Zbulohen detaje nga diskutimet dhe porositë e presidentit

LEXO EDHE:  Meta takim me Besnik Muçin/ Zbulohen detaje nga diskutimet dhe porositë e presidentit

Njoftimi i zotit Mitsotakis vjen mes një përpjekjeje të re diplomatike në rajon nga Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo për të bindur Greqinë dhe Turqinë që të heqin dorë nga përplasja në Mesdheun lindor.

Pas bisedimeve me presidentin qipriot Nicos Anastasiades dhe zyrtarë të tjerë, zoti Pompeo tha se Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të jenë thellësisht të shqetësuara nga operacionet e Turqisë në zona mbi të cilat kanë pretendime si Greqia, edhe Qiproja.

Zoti Pompeo shtoi se “vendet e rajonit duhet t’i zgjidhin mosmarrëveshjet, përfshirë ato për sigurinë dhe energjinë, në mënyrë paqësore. Tensionet ushtarake në rritje nuk ndihmojnë askënd përveçse armiqtë që duan të shohin përçarje në unitetin transatlantic”.

Vizita e zotit Pompeo në Qipro vjen menjëherë pas një vizite të ngjashme nga Ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov.

Greqia ka refuzuar të angazhohet në negociata me Turqinë, deri sa ajo të ndalë kërkimet për rezerva gazi në lindje të Mesdheut.

Megjithatë, të dielën vetëm disa orë pasi zoti Pompei shkoi në Qipro për bisedime të nivelit të lartë, u shfaqën shpresa për një zgjidhje të mundshme.

Turqia urdhëroi kthimin në bazë të anijes së saj kryesore të kërkimeve, duke krijuar një hapësirë për një fillim të mundshëm negociatash të rëndësishme./ VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Vazhdojnë protestat kundër Lukashenkos/ Mbi 100 mijë protestues mbushin rrugët e Bjellorusisë

Publikuar

-

Nga

Vazhdojnë protestat kundër Lukashenkos/ Mbi 100 mijë protestues mbushin rrugët e Bjellorusisë

Në Bjellorusi, të paktën 100,000 protestues dolën të dielën në rrugët e Minskut, në njërën nga demonstratat më të mëdha kundër Presidentit Aleksandër Lukashenko, pas zgjedhjeve të 9 gushtit, për të cilat rivalët e tij thonë se ishin të manipuluara.

Ndërsa zemërimi i publikut vazhdon të rritet ndaj zotit Lukashenko, i cili sundon në këtë vend ish-sovjetik prej 26 vjetësh, Moska i ka ofruar atij mbështetje, duke thënë se do të dërgojë në Bjellorusi trupa parashutiste për stërvitje të përbashkëta me emrin “Vëllazëria Sllave”.

Një valë protestash ka përfshirë Bjellorusinë që prej zgjedhjeve presidenciale, që demonstruesit thonë se u fituan nga Sviatlana Tsikhanouskaya. Që nga ajo kohë, figurat kryesore të opozitës ose janë burgosur, ose janë larguar nga vendi. Zonja Tsikhanouskaya ndodhet në Lituani.

Zoti Lukashenko mohon që zgjedhjet të jenë manipuluar dhe ka thënë se pas protestave qëndrojnë fuqitë e huaja.

Një kolonë e madhe njerëzish marshoi të dielën nëpër kryeqytetin Minsk drejt ndërtesave qeveritare, duke brohoritur “Rroftë Bjellorusia” dhe “Ti je një mi”, parrullë e përdorur shpesh kundër zotit Lukashenko gjatë demonstratave.

Ata ndaleshin dhe thërrisnin “fashistë” ndërsa qindra policë me mburoja kishin bllokuar rrugën. Ndërkohë në qytetin Brest, policia përdori makinat e ujit kundër protestuesve, sipas kanalit Nexta Live.Policia tha se kishte arrestuar rreth 250 persona në Minsk. Atmosfera ishte e tensionuar, me një prani të madhe policie në disa pjesë të kryeqytetit, ku disa zona të qendrës ishin izoluar me tela me gjemba. Agjencia ruse e lajmeve Interfax njofton se pati të shtëna në ajër për të paralajmëruar protestuesit në një zonë të Minskut ku jeton udhëheqja bjelloruse.

LEXO EDHE:  Djema vini re!/ Ja se çfarë shikon një femër tek ju për herë të parë

LEXO EDHE:  U ekzekutua në derë të shtëpisë/ Gjergj Krygja dyshohet se ka qenë i dënuar në Itali

Një zyrtar i ministrisë së brendshme mohoi të kishte patur të shtëna.

Trupa parashutiste ruse

Trazirat vijnë ndërkohë që zoti Lukashenko, i cili është në pushtet që nga viti 1994, përgatitet të shkojë në Rusi të hënën për bisedime me Presidentin Vladimir Putin.

Moska, një fqinjë dhe aleate tradicionale, e ka rritur mbështetjen, duke ofruar një ristrukturim të mundshëm të borxhit bjellorus dhe likuiditet bankar. Ajo ka thënë gjithashtu se mund të vërë në dispozicion trupa të policisë ruse kundër trazirave nëse është e nevojshme.

Të dielën, ministria e mbrojtjes e Rusisë tha se do të dërgonte në Bjellorusi parashutistë nga divizioni i saj elitar Pskov për stërvitjet e përbashkëta që fillojnë të hënën dhe që do të zgjasin deri më 25 shtator, sipas një njoftimi të agjencisë shtetërore të lajmeve TASS./VOA

LEXO TE PLOTE

Kronika

Zbardhet dëshmia e të mbijetuarave të aksidentit/ Shoferi që na përplasi bënte manovra

Publikuar

-

Nga

Zbardhet dëshmia e të mbijetuarave të aksidentit/ Shoferi që na përplasi bënte manovra

Janë zbardhur të tjera detaje nga aksidenti tragjik që i mori jetën dy vajzave mbrëmjen e sotme në dalje të tunelit të Elbasanit.

Dy të mbijetuarat, Nervida Garunja dhe Denisa Dibra ndodhen aktualisht në spitalin e Traumës në Tiranë për një ndihmë më të specializuar mjekësore.

Sipas asaj që raporton ABC news, mësohet se Nervida Garunja, me origjinë nga Shkodra i ka thënë oficerëve të policisë se e kanë parë automjetin tip “Benz” që i ka përplasur duke bërë manovra pak para aksidentit.Kujtojmë që viktima në këtë aksident mbetën Lusinda Garunja dhe Xheneta Qallia, banuese në Shkodër, ndërsa policia arrestoi drejtuesin e mjetit që shkaktoi aksidentin Behar Pema./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE