Connect with Us

Një trompist në organin e akuzës/ Prokurori i “listës së zezë” me lidhje politike

Aktualitet

Një trompist në organin e akuzës/ Prokurori i “listës së zezë” me lidhje politike

Publikuar

-

Në vitin 2017, kur po procedohej për Vettingun, kryeministri Edi Rama, publikoi listën e “zezë”,  me emrat e gjyqtarëve  dhe prokurorëve.  Këta të fundit ishin denoncuar nga qytetarët.

Një pjesë e emrave të listës së “zezë” janë shkarkuar tashmë nga Vettingu, por ende ka të tjerë që janë nën hetim.

                                                      Hysni Vata

Një prej prokurorëve, emri i të cilit u publikua nga Rama ishte edhe Hysni Vata që në atë kohë drejtonte Prokurorinë e Kurbinit.

Por, ish shefi i tij në atë kohë, Adriatik Llalla nga Kurbini e emëroi në krye të në krye të organit të akuzës në rrethin e Matit, duke sfiduar kështu, kryeministrin.

Prokuroria e Matit në atë kohë drejtohej nga prokurori Abaz Muça. Mediat raportuan se Vata, në mëngjes kishte hyrë në zyrën e ish kreut të Prokurorisë Abaz Muça dhe i ka dorëzuar një zarf, ku mendohet se ishte vendimi i Llallës.

Në atë kohë, kur ndodhi emërimi i Vatës edhe pse ishte në “listën e zezë” të Ramës, mediat raportuan dhe për anën profesionale të tij.

Kështu, u tha se formimi profesional i Vatës niste me shkollën e mesme të muzikës, si trompist. Pas kësaj ai kishte mbaruar me korespondencë fakultetin e Ciklit të Ulët në Shkodër.

“Dhe në mënyrë të “përshpejtuar”, Vata ka mbaruar kursin e plepave në vitin 1996 dhe është emëruar kryeprokuror në Mat.  Rast pas rasti është transferuar nga një rreth në tjetrin për shkak të konflikteve që ka krijuar me kolegët, vartësit dhe gjyqtarë e avokatë. Në të shumtën e rasteve kanë dominuar lidhjet e forta politike me eksponentë të njohur të Partisë Demokratike”, u shkrua në vitin 2017 në media.

CNA.al, ashtu si në rastet e prokurorëve dhe gjyqtarëve të tjerë, ka bërë një vëzhgim të pasurisë së kreut të Prokurorisë së Matit, Hysni Vata.

Sipas të dhënave të Open Spendindg Albania, dhe të dhënave që CNA.al ka marrë parën ILDKPKI, rezulton se prokurori Hysni Vata dhe bashkëshortja e tij, punojnë në qytetin e Burrelit, por kanë shtëpi dhe në Tiranë.

Në vitin 2007 ai ka blerë një apartament tek Kthesa e Kamzës, që ka kushtuar  41 000 euro.

Viti 2006 (deklarata fillestare)

Pronar me 100% i një shtëpie banimi me sip. 78 m2, përfituar me privatizim në vitin 1994, 530 000 lekë.

Shtesë pasurie në vitin 2007 duke prenotuar dhe paguar për apartament me sip. 92 m2 në Tiranë, 41 000 euro, likujduar me këste deri më 02.04.2008.

Depozitë bankare, 4 100 000 lekë, me të ardhura nga paga, pjesa takuese 12%, tërhequr total vlera në Korrik 2007 për likujdim banese.

Gjendje para kesh, 1 500 000 lekë.

Viti 2007

Të ardhura nga paga dhe shpërblime, 798 000 lekë.

Bashkëshortja, të ardhura nga paga dhe shpërblime, 984 000 lekë.

Prenotuar në Korrik 2007 banesë me sip. 92 m2 në Tiranë, 41 000 euro, për të cilën janë likujduar 33 250 euro me para nga depozitat bankare 4 100 000 lekë dhe 1 000 000 lekë.

Gjendje para kesh, shtuar me 800 000 lekë.

LEXO EDHE:  Sekuestrohen pasuri me vlerë 500 mijë euro / Dyshohen të ardhura nga akriviteti kriminal

Viti 2008

Të ardhura nga paga dhe shpërblime, 939 898 lekë.

Bashkëshortja, të ardhura nga paga dhe shpërblime, 1 035 557 lekë.

Gjendje para kesh, pakësuar me 5 750 euro për likujdim këst i fundit për blerje banese.

Gjendje para kesh, shtuar me 900 000 lekë.

Viti 2009

Të ardhura nga paga dhe shpërblime, 1 261 533 lekë.

Bashkëshortja, të ardhura nga paga dhe shpërblime, 1 235 631 lekë.

Gjendje para kesh, 1 000 000 lekë.

Detyrime të paguara në vlerën -285 416 lekë për kredi konsumatore marrë më 04.05.2009 me principal 3 000 000 lekë, me afat shlyerje 15 vjet.

Viti 2010

Të ardhura nga paga dhe shpërblime, 1 462 125 lekë.

Bashkëshortja, të ardhura nga paga dhe shpërblime, 1 302 226 lekë.

Gjendje para kesh, 400 000 lekë.

Detyrime të papaguara në vlerën 1 461 331 lekë për kredi konsumatore marrë më 04.05.2009 me principal 3 000 000lekë, me afat shlyerje 15 vjet.

Detyrime të paguara në vlerën -1 784 340 lekë për kredi konsumatore marrë më 04.05.2009 me principal 3 000 000 lekë, me afat shlyerje 15 vjet.

Viti 2011

Të ardhura nga paga dhe shpërblime, 1 916 595 lekë.

Bashkëshortja, të ardhura nga paga dhe shpërblime, 1 123 246 lekë.

Gjendje para kesh, shtuar me 1 000 000 lekë.

Detyrime të paguara në vlerën -1 488 242 lekë për mbyllje kredi konsumatore marrë më 04.05.2009 me principal 3 000 000 lekë, me afat shlyerje 15 vjet.

Viti 2012

Të ardhura nga paga dhe shpërblime, 1 734 422 lekë.

Bashkëshortja, të ardhura nga paga dhe shpërblime, 1 159 655 lekë.

Gjendje para kesh, shtuar me 2 000 000 lekë.

Çelur më 09.10.2012 depozitë bankare, 1 500 000 lekë, me kursime.

Viti 2013

Të ardhura nga paga dhe shpërblime, 1 152 659 lekë.

Bashkëshortja, të ardhura nga paga dhe shpërblime, 985 000 lekë.

Gjendje para kesh, shtuar me 600 000 lekë.

Bashkëshortja, shtuar më 10.04.2013 depozitë bankare, me 500 000 lekë, me kursime dhe interesa bankare nga depozita e mëparshme.

Viti 2014

Të ardhura nga paga dhe shpërblime, 1 190 524 lekë.

Bashkëshortja, të ardhura nga paga dhe shpërblime, 2 029 491 lekë.

Gjendje para kesh, shtuar me 1 560 000 lekë.

Bashkëshortja, shtuar më 11.04.2014 depozitë bankare, me 1 000 000 lekë, me kursime dhe interesa bankare nga depozita e mëparshme.

Viti 2015

Të ardhura nga paga dhe shpërblime, 1 183 015 lekë.

Bashkëshortja, të ardhura nga paga dhe shpërblime, 1 909 759 lekë.

Gjendje para kesh, shtuar me 300 000 lekë.

Bashkëshortja, shtuar më 14.04.2015 depozitë bankare, me 1 000 000 lekë, me kursime dhe interesa bankare nga depozita e mëparshme.

Viti 2016

Gjendje cash, 1 400 000 lekë

Të ardhura nga paga vjetore, 458870 lekë.

Detyrim i papaguar 2000 euro për apartamentin e banimit, me sipërfaqe 91.34 metër katror, tek kthesa e Kamzës

Depozitë bankare në emër të bashkëshortes, 84 950 lekë.

Të ardhura nga bashkëshortja si notere, 2341578 lekë.

Një automjet në emër të vajzës./CNA.al

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Zbulohen të ardhurat dhe shpenzimet e PS-së/Ja milionat për dieta e hotele

LEXO EDHE:  Krimet e Rënda i bëjnë gati prangat/ Zbulohet pasuria e gjyqtarit të skedinave

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Kreu i Kushtetueses nën filtrin e Vetingut/ Dedja në kushte “të mjerueshme” financiare

LEXO EDHE:  Pas emërimit në Prokurorinë e Apelit/ Gent Xholi blen apartament në Pogradec

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: