Nga zonja 5 milionëshe tek ministrja e marrëdhënieve/ “Bluzë-grisura” e Qeverisë nën hetime – CNA
Connect with us

Aktualitet

Nga zonja 5 milionëshe tek ministrja e marrëdhënieve/ “Bluzë-grisura” e Qeverisë nën hetime

Publikuar

-

qeveria shqiptare me ministrat e rinj dhe te shkarkuar

Ministrja e marrëdhënieve me Parlamentin Elisa Spiropali ka kaluar nëpër një sërë zyrash, me bekimin e kryeministrit Edi Rama. Por, më shumë se për punën e saj ajo mbahet mend për budallallëqet që nxjerr sa herë hap gojën.

Duke tentuar të imitojë Ramën, ajo shpeshherë është kthyer në objekt talljeje nga opinioni publik. Për Spiropalin, Rama është Skënderbeu i kohërave moderne.

Po të kishte mundësi, Spiropali do të transformohej dhe në mashkull, vetëm e vetëm t’i ngjante sa më shumë Ramës, por mjekësia nuk ka arritur deri aty, të paktën jo deri aty se të ndërrojë dhe organin gjenital.

Edhe për gafat Spiropali mban ekskluzivitetin.

” Në mes qëndron simboli i flamurit, shqiponja me dy krena në fushë të zezë”, ka thënë Spiropali, vitin e shkuar, gjatë një seancë parlamentare, duke lënë të kuptohet se nuk e ka shumë parasysh flamurin kombëtar.

Ditë më parë, një tjetër gafë e Spiropalit u bë virale, në media dhe në rrjete sociale. Gjatë një emisioni televiziv, Spiropali u shpreh se Don Kishoti është një figurë romantike dhe komplekse e letërsisë shqiptare.

Mbi Spiropalin rëndojnë një sërë akuzash të ngritura nga Partia Demokratike. PD ndryshe e thërret Spiropalin, “zonja 5 milion euro”.

Sipas selisë, blu postin në dogana, Spiropali e ka shfrytëzuar për të vënë 5 milion euro pasuri të paligjshme.

Sipas PD, Elisa Spiropali nuk ka dhënë akoma asnjë shpjegim se me çfarë parash ka blerë një makinë luksoze, që kushton rreth 100 mijë euro si dhe nuk ka dhënë akoma shpjegim sesi e ka blerë familja e saj apartamentin lukzos buzë Lungomares në Vlorë.

Denoncimi më i fundit që është bërë nga PD në adresë të adhurueses së Ramës, ka lidhje me një kompani private që është krijuar nga vëllai i saj, në kohën kur ajo mori drejtimin e doganave.

Dokumentet zyrtare konfirmojnë se Enkli Spiropali vëllai i ministres, që në atë kohë po merrte emërimin si drejtoreshë e doganave, krijoi një kompani që e quajti SLM me qendër në Fier dhe me kapital 1 mln lekë të vjetra.

Brenda pak muajve kompania e sapokrijuar fitoi tenderin e parë në 27 mars 2014. Bamirësi ishte kunati i tij, bashkëshorti i Elisa Spiropalit.

Sipas PD, për të fshehur gjurmët e konfliktit të interesit dhe të ndonjë vepre tjetër penale vëllai i saj e shiti kompaninë me letra në 8 prill 2014.

Kompania u shit brenda familjes, tek kushëriri i bashkëshortit.

Vlera e shitjes ishte 1 mln lekë, megjithëse kompania fitoi një tender prej 6 mln lekësh.

“Me këtë skemë duke u fshehur pas kushëririt të familjes, bashkëshorti i Spiropalit i ka dhënë familjes së tij 350 mln lekë. Këto janë afera penale që kërkojnë ndjekje penale dhe përballje me drejtësinë. Më e pakta që duhet të ndodhë sot është angazhimi i Inspektoratit të Pasurisë për të hapur një hetim pasuror”, ka deklaruar më herët ish deputetja e PD, Jorida Tabaku.

CNA.al ka bërë një vëzhgim në deklaratat e pasurisë së Spiropalit, sipas të dhënave të Open Spending Albania, mirëpo nuk rezulton as makina 100 mijë euroshe dhe as shtëpia në Lungomare.

Sipas deklaratës së pasurisë, kur u vendos në krye të Doganave ajo rezulton të kishte burime të ardhurash pagën prej 2 200 lekësh, 15 mijë euro të kursyera si dhe një makinë tip Opel me vlerë 200 mijë lekë.

Në vitin 2014, kur kishte kaluar një viti në krye të Doganave ajo ka deklaruar të ardhura nga paga 1 332 mijë lekë. Në kohën që është larguar nga drejtimi i doganave, Spiropali ka deklaruar se ka kursyer në total  2.5 milionë lekë.

Në vitin 2017 ajo është zgjedhur deputete nën siglën e PS dhe në deklaratën fillestare në të njëjtin vit ajo ka deklaruar ka 10 000 euro të kursyera.

Ndërsa bashkëshorti i saj ka deklaruar një shumë rreth 80 000 lekë gjendje nga pagat si dhe 3 000 euro të kursyera, ndërkohë që ka shitur edhe një makinë me vlerë 30 000 euro.
Në media është raportuar se Inspektori i Përgjithshëm,   ka urdhëruar menjëherë fillimin e procedurave të kontrollit të plotë dhe hetimit administrativ për të gjitha deklaratat e interesave private të Elisa Spiropalit.

LEXO EDHE:  Nga pasuria e dyshimtë tek lidhja me të inkriminuar/ Dritan Peka drejt shkarkimit

Hetime ndaj Spiropalit raportohet se kanë nisur edhe nga Prokuroria.

CNA.al po sjell më poshtë deklarimin e pasurisë ndër vite të Ministres së marrëdhënive me Parlamentin, Elisa Spiropali.

Deklaratat e pasurisë ndër vite

Viti 2013

Gjendja cash, kursime ndër vite, 15 000 euro.

Të ardhura të përfituara ndër vite nga angazhimet: Lanser & Kubitsche (Firmë ligjore Neës York 2005 – 2006.); Lëvizja ‘Mjaft’, 2006-2009; Instituti “”Agenda””; Universiteti ‘Ufo’. Totali i të ardhurave 35 000 euro

Pronare me 100 % e një makine tip ‘Opel’ e vitit 2004, blerë me kursime ndër vite, vlera 200 000 lekë.

Makinë tip ‘Mini Cooper’ në përdorim ( e regjistruar në emrin e një personi tjetër).

Viti 2014

Të ardhura nga paga neto vjetore në Drejtoria e Përgjithshme e Doganave, 1 332 580 lekë.

Të ardhura nga shpërblimet neto vjetore në Drejtoria e Përgjithshme e Doganave, 655 lekë.

Gjendja e llogarisë rrjedhëse në një bankë të nivelit të dytë, 2 582 lekë.

Gjendja e llogarisë bankare në një bankë të nivelit të dytë, llogari e lidhur me pagën, 268 057 lekë.

Gjendja cash, 15 000 euro.

Shpenzime për blerjen e një makine tip ‘Mercedes Benz’, blerë në 06.10.2014 sipas kontratës së shitblerjes me të ardhura nga paga dhe shpërblimet, 600 000 lekë.

Viti 2015

Gjendja e llogarisë rrjedhëse në një bankë të nivelit të dytë, llogari page (01.01.2015 – 11.03.

2015), 2 292 lekë.

Gjendja e llogarisë rrjedhëse në një bankë të nivelit të dytë, llogari page, (01.01.2015 – 11.03.

2015), 232 738 lekë.

Gjendje e depozitës bankare në një bankë të nivelit të dytë, nga pakësimi i gjendjes cash, 10 000 euro.

Gjendja cash, 5 000 euro

Deklarata fillestare para vitit 2017

Gjendja e llogarisë rrjedhëse në një bankë të nivelit të dytë, 87 509.95 lekë.

Gjendja cash, 10 000 euro.

Kredi bankare në një bankë të nivelit të dytë, ( e përbashkët me bashkëshortin), marrë më 14.04.2016, 1 120 000 lekë. Detyrimi i mbetur pashlyer, 783 867.51 lekë.

Bashkëshorti, Z. Salarjon Totaj, gjendja e llogarisë bankare në një bankë të nivelit të dytë më 09.10.2017, 34 069 lekë.

Bashkëshorti, Z. Salarjon Totaj, gjendja e llogarisë bankare në një bankë të nivelit të dytë më 12.102017, 47 698.80 lekë.

Bashkëshorti, Z. Salarjon Totaj, gjendja e llogarisë bankare në një bankë të nivelit të dytë më 26.09.2017, shtesë nga shitja e automjetit, 951 200 lekë.

Bashkëshorti, Z. Salarjon Totaj, të ardhura nga kontrata e shitjes së automjetit më 28.06.2017, (likuiduar 950 000 lekë banka), 30 000 euro.

Bashkëshorti, Z. Salarjon Totaj, gjendja cash shtuar me 3 000 euro.

Të ardhura nga paga si anëtare e Këshillit Bashkiak, Bashkia Tiranë, 346 800 lekë.

Bashkëshorti, Z. Salarjon Totaj, të ardhura nga pagesa si anëtar i Këshillit Mbikëqyrës ‘Alb Gaz” sh.a, 197 537 lekë.

Deklarata e vitit 2017

Të ardhurat si deputete, 436 557 lek

Llogari bankare, 34.014,91 lekë.

Gjendje cash shtuar me 2 000 euro.

Karte krediti, pa shlyer 1 498 euro.

Shëprblim si pjesëmarrës në Këshillin  mbikqyrës ALBgaz, 239 089,00 lekë.

Llogari bankare, 24,062,36 lekë.

Llogari Bankare, 47,248,80 lekë.

Llogari bankare, 565,96 lekë.

Shtuar gjendja cash, 500, 000.00 lekë

Kredi bankare, në shumën  112 0000.00 lekë  për 84 muaj.

Kartë krediti ku ka pashlyer  1488 euro.

eluisa spiropali milionat e doganave

Foto-Nga bluza e grisur, tek makina luksoze/ Si ka ndyshuar në vite Elisa Spiropali

Ish-mjaftistja e konvertuar në socialiste/ Zbardhet pasuria e Elisa Spiropalit

Aktualitet

Gara për President të Maqedonisë së Veriut nuk nxjerr fitues

Publikuar

-

By

Kandidatja e VMRO-DPMNE-së dhe koalicionit, Gordana Siljanovska Davkova, kryeson garën presidenciale në Maqedoninë e Veriut,  me grumbullimin e 42,63 për qind të votave.

Në vend të dytë pason kandidati garues i partive LSDM-së dhe Koalicionit, Stevo Pendarovski, me 42,61 për qind të votave të grumbulluara dhe në vendin e tretë del të jetë kandidati shqiptar Blerim Reka, i mbështetur nga partitë “Aleanca për shqiptarët” dhe “Besa”. Reka ka grumbulluar 10,41 për qind të votave.

Ky është dhe rezultati përmbyllës i fazes së parë të garës presidenciale, i cili duke qenë se asnjeri nga dy kandidatët prijës të listës nuk e ka kaluar pragun prej 50 përqind do të vijojë me një fazë të dytë balotazhi.  Lidhur me mbajtjen e tij KSHZ ka caktuar datën 5 Maj, ku sërish votuesit maqedonas do të shprehen me votë për të zgjedhur midis kandidates Gordana Siljanovska Davkova dhe Stevo Pendarovski.

Ndërkohë pas daljes së rezultateve përfundimtare , Gordana Siljanovska, nëpërmjet konferencës për shtyp falënderoi VMRO-DPMNE, si dhe votuesit që i’a besuan votën, duke paralajmëruar rezultat të thellë fitues në balotazh nëse me të bashkojnë votat dhe votuesit e shqiptarit Blerim Reka.

LEXO EDHE:  Ivi Kaso si gjyqtar/ 20 000 euro në dasëm, shtëpi e prona me paratë e vëllait?

“Nëse bashkohen votat tona me ato të Blerim Rekës dallimi është mbi 70 mijë vota. Për dikë, si unë që në tërë fushatën ka treguar për mospërmbajtjen e sistemit ku mungon sundimi i drejtësisë, sistemi i zhytur në krim, korrupsion dhe nepotizëm, kjo është më e rëndësishme. Opozita ka arritur t’i bind qytetarët, se në mungesë të drejtësisë ne mund të themi tregime për BE dhe NATO”, tha Siljanovska, duke theksuar se i duhet dhenë fund politikanëve përfitues të tranzicionit.

“Mendoj se këtij vendi i duhet profil i ri i politikanëve, kulturë e re demokratike, profil i ri i liderishpit, evropian, i guximshëm dhe që nuk gënjen”, -tha ndër të tjera kandidati shqiptar Blerim Reka, i cili doli fitues në të gjitha komunat shqiptare./CNA.al

/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Zgjedhjet presidenciale/ Kandidati Blerim Reka fiton komunat shqiptare

Publikuar

-

By

Blerim Reka, kandidati shqiptarë në garën për president të Maqedonisë së Veriut, ka dalë kryesues në shumicën e vendbanimeve shqiptare, ku kryeson kundrejt kandidatëve të tij tival, Stevo Pendarovski dhe Gordana Siljanovska.

Sikurse pohojnë burimet nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve, përveç vendbanimeve më popullsi të pastra shqiptare, Reka kryeson edhe në komunat më të mëdha shqiptare, si Tetova, me 7.000 vota, në Gostivar,me 9 mijë vota, në Dibër, me 3.200 vota, në Likovë, me3.000 vota, si dhe në Strugë, me 6200 vota, etj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Numërohen 70 % e votave/ Mësoni kush e kryeson garën për President i Maqedonisë

Publikuar

-

By

Burimet më të fundit nga zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë e Veriut flasin se janë numëruar rreth 70 % e votave. Sipas Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, rezultatet e deritashme, të dala nga ky 70 % i votave të numëruara ka sjellë rezultatin e mëposhtëm:

 – Blerim Reka, kandidat i zgjedhur nga Aleanca për Shqiptarët dhe Lëvizja Besa, është votuar nga 68 mijë e 820 qytetarë, ose 11,17%.

– Gordana Siljanovska Davkova, kandidate e opozitës VMRO-DPMNE dhe koalicioni, ka marrë 259 mijë e 069 vota, ose 42,04%.

LEXO EDHE:  Ivi Kaso si gjyqtar/ 20 000 euro në dasëm, shtëpi e prona me paratë e vëllait?

– Stevo Pendarovski, kandidat i maxhorancës qeverisëse: LSDM, BDI, PDSH, Alternativa dhe tjerë, ka marrë 262 mijë e 348 vota, ose 42,57%.

Nga kjo përqindje e votave të përpunuara 20.742 vota janë fletvotime të pavlefshme, ose 4.21%.

Numërimi i votave po vijon me ritëm normal dhe pritet që rezultati përfundimtar të dalë pasmesnatës./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet23:31 - 21 Prill, 2019

Zgjedhjet presidenciale/ Kandidati Blerim Reka fiton komunat shqiptare

Blerim Reka, kandidati shqiptarë në garën për president të Maqedonisë së Veriut, ka dalë kryesues në shumicën e vendbanimeve shqiptare,...

Aktualitet22:28 - 21 Prill, 2019

Komediani mposht bisnesmenin, zgjidhet president i Ukrahinës

Presidenti aktual i Ukrainës, Petro Poroshenko, përfundimisht e pranoi humbjen, duke i njohur fitoren rivalit të tij në zgjedhje Volodimir...

Aktualitet21:16 - 21 Prill, 2019

Zgjedhjet presidenciale në Maqedoni/ Kandidati shqiptar fiton Gostivarin

Burime nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoninë Veriore, kanë publikuar në ueb faqen e vet zyrtare rezultatet e para...

Aktualitet20:23 - 21 Prill, 2019

Zgjedhjet presidenciale maqedonase/ Ja pjesëmarrja në komunat me shumicë shqiptare

Shqiptarët janë faktor determinues në përcaktimin e kandidatit fitues të garës për President të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Kjo...

Aktualitet20:15 - 21 Prill, 2019

Forcohet aleanca e populistëve para zgjedhjeve europiane

Euroskeptikët bashkojnë forcat para zgjedhjeve europiane. Tani edhe kryetarja e „Bashkimit Kombëtar“ francez, Marine Le Pen iu bashkua aleancës së...

Aktualitet20:11 - 21 Prill, 2019

Edhe sa kohë do të qëndrojë në post Angela Merkel?

Largim i parakohshëm i Merkelit? Për këtë po flitet shumë. Në fokus është vendosur kryetarja e re e CDU-së, Annegret...

Aktualitet20:02 - 21 Prill, 2019

Fitore apo balotazh?/ Përfundon votimi për Presidentin e Maqedonisë së Veriu

 Ndërkohë që konform ligjit zgjedhor, ora 19.00 ka sjellë mbylljen e të gjitha qendrave të votimit, duke i dhenë fund...

Aktualitet18:41 - 21 Prill, 2019

Ukrainë, kandidatët presidencialë në balotazh

Zgjedhësit në Ukrainë u drejtuan sot tek kutitë e votimit për të zgjedhur presidentin e ardhshëm të vendit. Balotazhi ka...

Aktualitet18:30 - 21 Prill, 2019

Po merrte pjesë në një ceremoni mortore/ Rrihet lideri i opozitës

Lideri opozitar, megjithse mbrohej nga Njësia e Operacioneve Speciale e policia, pasi u mor nga zona ku ndodhej, është dërguar...

Aktualitet16:49 - 21 Prill, 2019

Maqedonia e Veriut në zgjedhje/ Shqiptarët dynden në kutitë e votimit

Në Maqedoninë e Veriut, sot po mbahen zgjedhjet presidenciale. Në garë për të parin e shtetit janë tre kandidatë, Blerim...

Aktualitet16:42 - 21 Prill, 2019

Votimet në Maqedoninë e Veriut/ OSBE vlerëson procesin

“OSBE e ndjek procesin zgjedhor me 250 vëzhgues të sistemuar nëpër tërë vendin, ndërsa procesi deri më tani po zhvillohet...

Aktualitet16:18 - 21 Prill, 2019

Kina “pushton” Europën/ KE pritet të marrë vendimin drastik

Siç shkruan BBC, invesitimet e Kinës po përhapen gjithmonë e më shumë në Europë dhe kjo gjë ka shtuar ankth...

Aktualitet09:53 - 21 Prill, 2019

Probleme në krahun e djathtë/ Rrëzohet avioni

Një avion është rrëzuar në Bullgari dhe si pasojë kanë humbur jetën dy persona. Ngjarja ka ndodhur në qytezën Orizare....

Aktualitet21:59 - 20 Prill, 2019

Protesta në Mal të Zi/ Qytetarët mblidhen për të rrëzuar Gjukanoviç

Mbrëmjen e sotme u mblodhën disa mijëra njerëz në kryeqytetin e Malit të Zi në Podgoricë. Sipas informacioneve lëvizja e...

Aktualitet21:22 - 20 Prill, 2019

Francezët iu rikthehen protestave/ Përshkallëzohet situata

Francezët jelek-verdhë u janë rikthyer protestave gjatë ditës së sotme. Siç raportojnë mediat e huaja protestuesit i kanë vënë flakën...

Aktualitet21:15 - 20 Prill, 2019

Promovohet në Tiranë dhe Korçë krijimtaria e Besim Xhelilit

Me mbështetjen e Ambasadës Austriake Tiranë, të Muzeut Historik Kombëtar Tiranë dhe në praninë e një numri të madh të...

Aktualitet21:08 - 20 Prill, 2019

Tenton të bëjë një selfie/ Rrezikon seriozisht jetën

Një turist po udhëtonte në autostradë në Canary Island. Ai ka menduar që të bëjë një selfie në makinë, ndërkohë...

Aktualitet10:01 - 20 Prill, 2019

DW: Demonstrim pushteti nga ana e Vuçiç

Dhjetëra mijëra vetë kanë demonstruar në kryeqytetin serb, Beograd në mbështetje të presidentit Vuçiç. Vetë presidenti kishte bërë thirrje për...

Aktualitet20:38 - 18 Prill, 2019

Qeveria gjermane ashpërson rregullat e dëbimit të emigrantëve

Qeveria gjermane miratoi projektin e “ligjit të kthimit të rregullt”, në mënyrë që të mos dështojnë kaq shumë riatdhesime. Ai...

Aktualitet20:15 - 18 Prill, 2019

Në përmbyllje të fushatës presidenciale në Maqedoninë e Veriut

Marrëveshja e Prespës, emri i ri i shtetit, anëtarsimi në NATO dhe në BE, zhvillimi ekonomik, raportet ndëretnike dhe politikat...

Aktualitet16:04 - 18 Prill, 2019

Ndërhyrjet ruse në zgjedhje/ Raporti Mueller gati për publikim

Një nga ngjarjet mbizotëruese në presidencën dyvjeçare të Donald Trump-it kalon në një fazë të re të enjten me publikimin...

Aktualitet09:06 - 18 Prill, 2019

Çfarë presin Kosova dhe Serbia nga takimi i Berlinit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksander Vuçiç, nuk presin që në takimin e Berlinit me (29.04)...

Aktualitet22:12 - 17 Prill, 2019

Merr fund “telenovela” e zgjedhjeve në Turqi/ Shpallet fituesi i Stambollit

Ekrem İmamoğlu, kandidati i Partisë Republikane Popullore (CHP) për kryebashkiak të Stambollit në zgjedhjet lokale të mbajtura muajin e kaluar...

Aktualitet21:19 - 17 Prill, 2019

Djegia e katedrales “Notrë Dame”/ Feston ISIS: Paçi një ditë të mbarë!

Pas djegies së Katedrales së “Notrë Dame de Paris”, ISIS ka ndarë mesazhe në rrjetet sociale. Së bashku me publikimin...

Aktualitet21:05 - 17 Prill, 2019

Ngelën në mes të shkretëtirës/ Çifti gjen mënyrën brilante për të shpëtuar

Një çift e ka gjetur veten në vështirësi, pasi iu është prishur makina në mes të shkretëtirs. Shantelle Johnson dhe...

Aktualitet20:23 - 17 Prill, 2019

Rekord botëror/ Femrat “pushtojnë” parlamentin finlandez

Partia Socialdemokrate (SDP) në Finlandë ka fituar votimet duke marrë 40 vende me 17.7 % të votave nga 200 vende...

Aktualitet20:03 - 17 Prill, 2019

Hyn në fuqi Kodi i ri Penal/ Ashpërsohen dënimet për korrupsionin

Në Kosovë këtë javë ka hyrë në fuqi Kodi i ri Penal që parasheh shtim dënimesh për shkelësit e ligjit,...

Aktualitet19:10 - 17 Prill, 2019

SHBA, sanksione të tjera ndaj Kubës, Nikaraguas, Venezuelës

Qeveria amerikane do të njoftojë sot sanksione shtesë ndaj Venezuelës, Kubës dhe Nikaraguas, masa më e fundit kundër qeverive socialiste...

Trending

Read previous post:
Panik në Gjermani/ Dhjetra qytetarë evakuohen pas kërcënimeve për bombë

Disa njoftime për bombë kanë shkaktuar kaos dhe panik në Augsburg të Gjermanisë. Oficerët e policisë së qytetit deklaruan për...

Close