Pas “vrasjes” së Fatmir Xhafajt/ Ben Blushi përgatit sulmin ndaj Ballës e Ruçit – CNA
Connect with us

Aktualitet

Pas “vrasjes” së Fatmir Xhafajt/ Ben Blushi përgatit sulmin ndaj Ballës e Ruçit

Publikuar

-

Mbrëmjen e së mërkurës, “vrasësi” me pagesë i Rilindjes në krye të Top Channel, Ben Blushi nëpërmjet një kronike të transmetuar në emisionin “Top Story” sulmoi ashpër ish-ministrin e Brendshëm, Fatmir Xhafaj.

Ndërkohë që Fatmir Xhafaj, edhe pse i përfshirë në jo pak skandale, i akuzuar e shumë akuzuar nga opozita por edhe në media, në Top Channel nuk u tha asnjë fjalë për të, madje as vetë Ben Blushi nuk e sulmoi asnjëherë, tashmë që është larguar sulmohet ashpër.

Por, CNA.al ka mësuar se Blushi nuk do të ndalet me kaq, por tashmë “Topin” e tij do ta drejtojë nga dy eksponentë të tjerë të Partisë Socialiste.

LEXO EDHE:  Njerëzit e Sorosit në PS dhe PD/ Deklarata e miliarderit, 14 vite më parë

Pas sulmit ndaj Fatmir Xhafajt, Ben Blushi po përgatit sulmin ndaj kreut të grupit parlamentar të PS, Taulant Ballës dhe kryeparlamentarit Gramoz Ruçit.

Burime pranë Top Channel i thanë CNA.al se gazetarët e Top Story po shkruajnë skenarin sipas udhëzimeve të Blushit. I pari pritet të sulmohet Taulant Balla, personi që e perzuri Ben Blushin nga Elbasani dhe më pas edhe nga PS.

Ndërsa pas Ballës, radhën duket se do ta ketë kryeparlamentari Gramoz Ruçi./ CNA.al

Ben Blushi dhe Topi i tij, si “vrasës” me pagesë për Rilindjen

Aktualitet

“Lufta” Qeveri-Presidencë/ Zbardhet roli i Metës në shkatërrimin e Kushtetueses

Publikuar

-

By

“Mungesa e Gjykatës Kushtetuese vjen si pasojë e mos kryerjes së detyrës së presidentit Ilir Meta, në kohën kur duhet të shpallte vakancën, në vitin 2016”.

Kështu është shprehur ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, e ftuar në emisionin “Tempora”, duke iu kundërpërgjigjur Presidentit Ilir Meta, i cili ankohet për mungesën e Gjykatës Kushtetuese.

Meta, reformën në drejtësi e ka quajtur ramaforma në drejtësi.

Por, sipas Gjonajt, nëse Presidenti do të ishte i shqetësuar për ngritjen dhe funksionimin e Gjykatës Kushtetuese do duhej të kishte hedhur shortin e KED, si në 2017, ashtu edhe në 2018.

LEXO EDHE:  Basha vijon me 30 qershorin/ “S’ka ndodhur kurrë në 3 dekada”

“Nëse Presidenti do ishte i shqetësuar për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese do duhej të kishte shpallur vakancën e parë kur është njoftuar që në 2016, për dorëheqjen e një anëtari të saj. Por në fakt e ka shpallur dy vite më vonë gati në shkurt të vitit 2018. Të gjitha këto vonesa nuk janë për shkak të qeverisë. Qeveria i ka bërë të gjitha detyrat e saj dhe Ministria e Drejtësisë ka ushtruar të gjithë funksionin kushtetues dhe ligjor”, ka thënë Gjonaj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Reforma në drejtësi/ Ministrja Gjonaj kapet duke gënjyer

Publikuar

-

By

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, nuk shkëputet dot nga linja e gënjeshtrave të Qeverisë.

Madje ajo guxon të gënjejë, hapur teksa deklaron se reforma në drejtësi sot nuk pengohet nga politika.

“Nëse më përpara edhe pas miratimit, kishte rrezikshmëri që të pengohej nga politika, sot nuk ka asnjë pengesë nga politika. Sot merr kohën e saj që do ti duhet çdo sistemi që ndryshon nga fillimi, me një arkitekturë dhe institucione të reja të marri periudhën e saj tranzitore që i duhet për të ringritur sistemin e ri”, ka thënë Gjonaj në emisionin”Tempora”.

LEXO EDHE:  Nga Mitro Çela/ Dora e Zotit në sup të Ramës

Faktet se politika i ka duart në drejtësi janë të shumta, duke nisur që nga emërimi i prokurores së përgjithshme të përkohshme Arta Marku, tek skandali që vitin e kaluar përfshiu Krimet e Rënda apo së fundi tek përzgjedhja e disa prokurorëve skandaloz për në SPAK./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Kërcënoi Arben Malajn”/ Taulant Balla pranon fajin

Publikuar

-

By

Partia Sociale që mbrëmë ka njoftuar se do të kërkonte shkarkimin e Arben Malajt nga bordi i Bankës së Shqipërisë.

Sot, gjatë ditës, Malaj reagoi, duke thënë se ka marrë edhe mesazhe kërcënuese nga kolegët e tij dhe drejtori gishtin ndaj kreut të grupit parlamentar të PS, Taulant Balla.

Ky i fundit i ftuar në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dërvishi ka mohuar të ketë kërcënuar Malajn.

“Nuk do doja të bëja asnjë koment. Do të jenë kolegët e Grupit Parlamentar që kanë kerkuar marrjen e kësaj mase disiplonore që do të flasin. Në asnjë Bankë Kombëtare në botë, asnjë anëtar që paguhet nga buxheti i shtetit, nuk bëhet pjesë e aktiviteteve publike”, është shprehur Balla.

LEXO EDHE:  Njerëzit e Sorosit në PS dhe PD/ Deklarata e miliarderit, 14 vite më parë

Më tej ai ka pranuar se ka faj, por e ka lidhur me propozimin që ai ka bërë për emërimin e zotit Malaj në bordin e BSH-së.

“Unë di vetëm që kam fajin dhe përgjegjësinë që kam propozuar zotin Malaj që të bëhet anëtar i bordit të Bankës së Shqipërisë. Me ne, nëse shkel ligjin shkarkohesh, është një shkelje flagrante e ligjit nga Malaj. Une mbaj pergjegjësi që kam ngulmuar të ishte edhe ish-ministri i Financave, Arben Malaj”, është shprehur Balla./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama

Trending