LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Studimi: Vaji i ullirit është më efektiv se viagra

1 Tetor 2018, 12:40, Lifestyle CNA

Një studim i kryer së fundmi sygjeron se një dozë javore me vaj ulliri mund të jetë më e mirë se viagra në përmirësimin e performancës së meshkujve në dhomën e gjumit.

Sipas shkencëtarëve nga Universiteti i Athinës, vetëm 9 lugë gjelle nga ky përbërës janë të mjaftueshme për të ulur rrezikun e impotencës me gati 40%.

Vaji i ullirit ka një sërë përfitimesh shëndetësore, si mbrojtja e enëve të gjakut apo përmirësimi i qarkullimit të gjakut në të gjithë trupit.

Studim i kryer tek më shumë se 600 meshkuj me një moshë mesatare 67 vjeç doli në përfundimin se ata që ndjekin një dietë të stilit mesdhetar ? të pasur në fruta, perime, bishtajore, peshk, fruta të thata dhe vaj ulliri ? kanë më pak probleme me shëndetin riprodhues.

Vaji i ullirit mund të ndihmojë gjithashtu në rritjen e niveleve të testosteronit, duke ulur kështu rrezikun e dis-funksionit erektik.

Lajmet e fundit nga