Ekskluzive/ Ndryshime drastike në qeverinë hije të Lulzim Bashës – CNA
Connect with us

Satire Politike

Ekskluzive/ Ndryshime drastike në qeverinë hije të Lulzim Bashës

Publikuar

-

Lulzim Basha nuk mund të qëndronte pa qeverinë e tij hije, një model ky i përdorur gjerësisht në perëndim.

CNA.al, publikoi qeverinë e parë hije të Lulzim Bashës dy muaj më parë, por që atëherë e deri sot ka pasur shumë zhvillime, shumë prej emrave kanë rënë dhe kuptohet, që LSI kërkon më shumë nga torta e pushtetit, e cila do të jetë më e fortë se e para.

Pas protestave të fundit ndryshimet kanë qenë radikale. Dhurata Çupi, lëshon postin e Ministrit të Brendshëm, i cili merret nga Monika Kryemadhi, e cila do të mbajë edhe postin e Zv.Kryeministres.

Pas video-skandalit Salianji-GD, Ervini nuk do të jetë më ministër hije i Mbrojtjes, duke ia lëshuar këtë vend përfundimisht Gent Strazimirit. Video-skandali ka marrë në qafë edhe Grida Dumën, që pas përplasjeve me Berishën dhe mungesës së duartrokitjeve, maksimumi që mund të aspirojë është posti i një nënkryetarje partie për partneritetin.

Agron Shehaj ka vënë në diskutim postin e tij si ministër i Financave pas mungesës në protestën e tij fundit. Ai vend aspirohet nga Edmond Spaho. Shehaj shkon tek Integrimi, ndërkohë që Aldo Bumçi nuk e lëshon Ministrinë e Jashtme.

Tek Kultura, duket Shezai Rrokaj më i fuqishëm se kurrë. Preç Zogaj bie. Ndërkohë në Arsim, Vali Duka është pa rivale. Ministria e Drejtësisë pritet Enkelejd Alibeaj.

LEXO EDHE:  Takimi i Bashës me Rulin dhe Mustafajn/ Flet Tritan Shehu

Ministër i Teknologjisë dhe Informacionit është studenti i shkëlqyer i universiteteve Britanike, Klevis Balliu. Tek Mjedisi bie Jamarbër Malltezi dhe LSI sjell Sazan Gurin.

Në Ministrinë e Diasporës, Ervin Salianji është në pikëpyetje, pasi rivalizohet nga Tritan Shehu. Ministër i Shëndetësisë pritet të jetë Nadire Meçorapi, e cila zëvendëson Flamur Nokën.

Kryetar Kuvendi do të jetë Genc Pollo, i cili ia lëshoi Ministrinë e Jashtme Aldo Bumçit. Tek Transportet dhe Infrastruktura, pritet Luan Baçi ndërsa tek Energjitika Enno Bozdo.

Ministër për Sipërmarrjen Floida Kërpaçi. Nënkryetar i Kuvendit pritet të jetë Kejdi Mehmetaj dhe Vangjel Dule i PBDNJ-së.

Për postin e Drejtorit të TVSH-së Artur Zheji ka një rival të ri, i cili ka mbështetjen e Petrit Vasilit. Ai është Andi Bejtja.

Arben Ristani dhe Fatbardh Kadilli pritet të jenë përkatësisht zv.Kryeministër dhe Ministër për Reformat dhe Zv.Kryeministër dhe Ministër për Pushtetin Vendor Ndërsa Astrit Veliaj pritet të jetë Ministër për Marrëdhënien me Parlamentin.

Në Ministrinë e Bujqësisë, bie Agron Duka dhe vjen Edi Paloka. Emërimi për Sekretar të Përgjithshëm i Kryeministrisë pritet të emërohet nga kunati.

Kryeministër: Lulzim Basha (part time).

Qani mos qeshni./ CNA.al

Më poshtë qeveria e parë hije e Lulzim Bashës:

Ekskluzive/ Zbulohet qeveria hije e Lulzim Bashës

Aktualitet

Plasin bastet për Top Channel/ Sa është koeficenti për largimin e Filip Çakulit

Publikuar

-

By

Vitet e fundit nuk kanë të ndalur “rrjedhjet” në Top Channel, nga ku ka pasur mbi 50 të larguar, shumica prej tyre në epokën e Vjollca Hoxhës, dhe më pas edhe në epokën “Vjollca-Blushi”.

Nisur nga këto largime të njëpasnjëshme, në rrjetet sociale ka plasur humori. Shumë qytetarë shkruajnë se “Top Channel” pas Botërorit duhet të kuotohet në kompanitë e basteve.

Ashtu siç ndodh në Angli, ku kuotojnë gjithçka, në Shqipëri mund të kuotojnë largimet nga Top Channel. Janë larguar me dhjetëra themelues, njerëz që kanë vënë gozhdën e parë në këtë televizion.

Ironia në rrjete vazhdon me shumë emra të njohur të cilët vijojnë të jenë pjesë e Top Channel.

LEXO EDHE:  Kriza në selinë blu/ Anëtari i Kryesisë së PD “shuplakë” Bashës

Një nga ata është edhe ikona e këtij televizioni, drejtori i “Fiks Fare”, Filip Cakuli. Koeficenti qe Filipi do të largohet nga Top Channel është 3, 75%. Një koeficient i mirë për të luajtur. Gjithçka mund të ndodhë , ashtu si në Botërorin Rusi 2018, i cili u quajt botërori i surprizave. Me koeficient 2,15% kuotohet vetë Ben Blushi, ndërsa Alban Dudushi, ka 4.7% kuotimin në baste.

E gjithë kjo një ironi që vjen për shkak të hemoragjisë që ka plasur në Top Channel./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Surpriza e Ramës/ Zbulon liderin e fshatit

Publikuar

-

By

Tashmë nuk ka më asnjë diskutim. E ka thënë vetë ai, i madhi fare, e tha vetë sot me gojën e tij se djali prej Korçe, Niko Peleshi është lideri i fshatrave.

Sot në një aktivitet ku u firmos marrëveshja për “100 fshatrat”, kryeministri Rama u shpreh se “Ministria e Bujqësisë është lider në këtë proçes”.

Ne të CNA.al ndajmë një mendje me kryeministrin në këtë rast, megjithëse jemi kritik dhe kundërshtar për shumë çështje me qeverinë, që Nikoja prej Korçe është lider i fshatit na ka satisfaksionuar së tepërmi dhe ndihemi krenar për këtë lider që me kazmë, shatë dhe bel në dorë mundi të bëhet më në fund lider i fshatit. Dikur kishim Themie Thomain apo Lenka Çukon, sot kemi Nikon prej Korçe, që jo kot Edi Rama e quan liderin e fshatit dhe për në është Themiu modern i Bujqësisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Letër samitarit me shpatë

Publikuar

-

By

Nga Zef ZEFI

*I dashur shoku kokëministër rilindasi ynë, kryeprokurori, kryegjykatësi, kryedrita jonë.

Edhe pse “futbolli” po na ngatërrohet nëpër këmbë këso ditësh, populli socialist i vatanit, është mbledhur shesheve (të rilindura) të katundeve, lagjeve, qyteteve në shenjë solidariteti me ju.

I madh e i vogël, duke filluar nga kërthinjtë me cicë, biberon deri tek ata me cigare në gojë, janë derdhur shesheve, me fotot tuaja samitiane në dorë.

Duke ju ndjekur nëpërmjet TV, vigjilenca e Rilindjes, vuri re se shpesh jeni gjetur në situata të disfavorshme; i vetëm, fillikat, ligësht, pa miq e shokë, me duar në xhepa, duke u vagabonduar sa tek njëri grup biseduesish tek një tjetër, në pritje të ndonjë vemendjeje, ftese apo fotoje të rëndësishme me ndokënd.

Kjo i preku fort zemrat tona socialiste. Madje nuk ngurrojmë t’ju informojmë se në byro, shumë u lagën sysh, pas lagies së syve, disa prej pjeshkave e spiropaleve filluan të klithin me lemzë. Nuk zgjati shumë po si në një gjëmë, u dëgjua kuisja e Braçeve me Ballët. Në fillim të gjithë menduam se librazhdasit i plasi damari i folklorit dhe ia mori ndonjë kënge, por kur pamë lotë prej verteti në moll(aqet) e faqeve të tyre, besuam se nuk ishte ajo që dukej.

LEXO EDHE:  Kriza në selinë blu/ Anëtari i Kryesisë së PD “shuplakë” Bashës

Sikur të mos mjaftonte kjo, situata desh u përshkallëzua e mund ta bënte të pakthyeshëm dëshpërimin, kur qau vetë Ruçi. O sa fort qau. Qau labçe, me zë. Qau me ligje, pastaj plasi Xhafi e me iso krejt biroja.

Po siç duhet ta merrni me mend, kjo situatë mortuare, elegjiake, e gjitha u konsumua me dyer të mbyllura, brenda mureve prej gome të byrosë.

Jashtë ketyre mureve, aty ku fillon populli, ka vetëm suksese entuziasëm dhe optimizëm.

Në këtë kuadër, ju bëjmë dije se organizatat rilindase, në bashkë-punim të ngushtë me ato kanabiste, dhe shatoret soroiste, bënë një punë të shkëlqyer për sensibilizimin dhe mbajtjen ngrehur të dashurisë e unitetit të popullit me ty e për ty atje në samitin e largët.

Me mësimet e direktivat tuaja në zemër, portretet në dorë, dhe veshtrimin drejt horizonteve të kahershme… populli socialist edhe pse po i digjet “xhani” në pikë të diellit të korrikut, është këtu për të manifestuar mbeshtetjen e përkrahjen rilindase deri në fundgropën e ferrit.

Kemi bindjen e plotë se tya,  nuk do ta bëj syri apo ndonjë gje tjetër “tërrt…” para asnjë kërcënimi apo shantazhi.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet23:54 - 19 July, 2018

Një kokërr vezë 8 mijë lekë/ Ironizon gazetari i njohur

Gazetari klodian Tomorri publikoi pak ditë më parë faturën e një restoranti në jug të Shqipërisë, ku një omlet me...

Aktualitet23:38 - 19 July, 2018

Zhgënjen edhe në transfertë/ Partizani largohet nga Europa League

Partizani ka zhgënjyer edhe në ndeshjen e luajtur në transfertë ndaj skuadrës së Mariborit. Të kuqtë u mundën në Slloveni...

Aktualitet23:16 - 19 July, 2018

Nuk fiton as në shtëpi/ Luftëtari i thotë lamtumirë aventurës europiane

Skudra e Luftëtarit nuk ka mundur të fitojë as në ndeshjen e dytë përballë tifozëve të vetë, ndaj letonezëve të...

Aktualitet22:58 - 19 July, 2018

Prishtina e pafat/ Eleminohet nga gjuajtjet e penalltive

Skuadra nënkampione e Kosovës, Prishtina është eleminuar pak minuta më parë nga modestët luksemburgas FC Fola Esch. Ndryshe nga skuadrat...

Aktualitet22:46 - 19 July, 2018

Zjarr në Dhërmi/ Rrezikohen banesat dhe bizneset

Një zjarr i madh sapo ka përfshirë një pyll në zonën e Dhërmiut. Flakët po përparojnë me shpejtësi dhe po...

Aktualitet22:35 - 19 July, 2018

Dhërmiu në flakë/ Forca të shumta zjarrëfikëse dhe policie në vendngjarje

Një sipërfaqe e madhe pylli ka marrë flakë në zonën e Dhërmiut. Nga zjarri rrezikohet një lokal dhe dy objekte...

Aktualitet22:32 - 19 July, 2018

E trishtë/ Gazetarja përlot me kujtimin për 24 vjeçarin

Gazetarja Nikoleta Kovaci ka sjellë edhe njëherë në kujtesë, tragjedinë e një viti më parë në Zvërnec të Vlorës, ku...

Aktualitet22:16 - 19 July, 2018

Sfidat e përditshme/ Basha tregon ku e gjen frymëzimin

Kreu i PD, Lulzim Basha, ka përshëndetur vendosjen e bustit të ish-kryetarit të Kuvendit, Pjetër Arbnori. Në një postim në...

Aktualitet22:09 - 19 July, 2018

Zyrtare/ Luigi Soreca emërohet ambasadori i BE-së në Shqipëri

Shefja e Politikës së Jashtme, Federica Mogherini, ka zbuluar emrat e 24 ambasadorëve të rinj. Për Shqipërinë, Mogherini ka vendosur...

Aktualitet21:58 - 19 July, 2018

Ministri “ i botës së krimit” padit shkrimtarin

Ministri i Brendshëm italian, Matteo Salvini ka paditur shkrimtarin e njohur Roberto Saviano lidhur me disa postime që i ka...

Aktualitet21:48 - 19 July, 2018

Grabiti bankën/ Tentoi të “paralizonte” policinë

Një 38 vjeçar u përlesh sot me policinë në Rradhimë të Vlorës. Gaqo Gjini, tentoi të godiste me thikë efektivët...

Aktualitet21:42 - 19 July, 2018

Kapriçot e motit/ I nxehti afrikan prek vendin në fundjavë

I nxehti afrikan nuk do të kursejë as këtë vit Shqipërinë. Sinoptikanët parashikojnë që kjo valë e të nxehtit të...

Aktualitet21:32 - 19 July, 2018

Lodra me përmbajtje kancerogjene/ Dërgohen për ekspertim 15 kampionë

Autoritetet kosovare kanë dërguar për ekspertim në Amsterdam, 15 kampionë lodrash, pasi dyshohet se përmbajnë elemente kancerogjene. Lajmin e ka...

Aktualitet21:16 - 19 July, 2018

Skandal/ Një i pastrehë në “arrest shtëpiak”

Një 65 vjeçar i pastrehë është dënuar 3 herë me burg për ngacmim seksual. Gjergj Pergjivuka shprehet se herën e...

Aktualitet21:03 - 19 July, 2018

NGA ASTRIT PATOZI/ KA ARDHUR KOHA, DOKTOR

Eh, si vajti kjo punë, o doktor! Tani, meqë katandisja i ka kaluar të gjitha fantazitë, mendoj se ti do...

Aktualitet20:59 - 19 July, 2018

Prokurorja Rovena Gashi në “sitën” e Vetingut/ Si ndryshoi pasuria e saj në 13 vite

Rovena Gashi, prokurorja e pezulluar nga detyra për shkak se është nën hetim për fshehje pasurie do të përballet të...

Aktualitet20:46 - 19 July, 2018

Mashtrimi me kartat e bankës/ Të moshuarit i zbrazin llogarinë

Një person i panjohur ka mashtruar një të moshuar, duke i marrë 18 mijë denarë. Ngjarja është regjistruar në kryeqytetin...

Aktualitet20:38 - 19 July, 2018

“Mbrojti” kolegët e akuzuar për korrupsion/ Zbardhet pasuria e gjyqtares Albana Boksi

Komisioni i Vettingut po vijon punën me shkarkimin dhe konfirmimin e  gjyqtarëve dhe prokurorëve. Në lidhje me këtë proces janë...

Aktualitet20:30 - 19 July, 2018

Shfrytëzuan të miturën/ Procedohen penalisht tre persona

Prokuroria e Shkupit ka ngritur padi për tre persona të cilët akuzohen për trafik të fëmijëve. Organi i akuzës ka...

Aktualitet20:10 - 19 July, 2018

Video/ Balla kapet duke flirtuar me Presidenten Kroate

Presidentja kroate, Kolinda Grabar-Kitaroviç, vizitoi sot Kuvendin e Shqipërisë, ku mbajti edhe një fjalim. Në fjalën e saj, ajo falenderoi...

Aktualitet19:59 - 19 July, 2018

Kriza në selinë blu/ Anëtari i Kryesisë së PD “shuplakë” Bashës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha u takua sot me ish ministrat e kësaj partie, Genc Rulin dhe Besnik Mustafajn,...

Aktualitet19:58 - 19 July, 2018

Argjentinasi i Romës flet i bindur / Juventusin di si ta mposht!

Skuadra e Romës ka bërë një merkato shumë pozitive deri më tani. Ardhja e Pastore tregon qartë se kryeqytetasit janë...

Aktualitet19:52 - 19 July, 2018

Kaloi qipriotët/ Laçi mëson kundërshtarin e rradhës në Europa league

Laçi, ka  mësuar kundërshtarin në turin e dytë të Europa League. Sipas formulës, skuadra e drejtuar nga Besnik Prenga do...

Aktualitet19:42 - 19 July, 2018

Laçi në turin e dytë të Europa League/ Kualifikohet përpara spektatorëve të tij

Me golin shënuar në minutën e 88- të nga Myrto Uzuni, skuadra e Lacit ka kaluar në turin e dytë...

Aktualitet19:35 - 19 July, 2018

Jose Mourinho / Kritika “të fshehura” poshtë suksesit për Paul Pogbanë

Tekniku i Manchester United, Jose Mourinho, u shfaq në një konferencë për shtyp gjatë qëndrimit të tij në Amerikë, ku...

Aktualitet19:29 - 19 July, 2018

Dhunoi avokatin/ “Arratiset” prokurori Arjan Ndoj?!

Avokati Ilia Ilia është dhunuar ditën e sotme, kur sapo kishte përfunduar një seancë gjyqësore. Pas marrjes së mjekimit avokati...

Aktualitet19:15 - 19 July, 2018

Përleshja me policinë në Rradhimë/ Zbardhen detajet

Një person në kërkim, u përlesh me policinë në Rradhimë të Vlorës. Mësohet se 38 vjeçari, Gaqo Gjini tentoi të...

Aktualitet19:10 - 19 July, 2018

Federata Franceze e Futbollit / Mësohet e ardhmja e Deschamps, por dhe e Zidane!

Presidenti i Federatës Franceze të Futbollit (FFF), Le Graet është i sigurt se ai dhe Deschamps do të qëndrojnë në...

Trending

Read previous post:
Panik në Gjermani/ Parandalohet sulmi terrorist në mes të maratonës

Autoritet gjermane kanë arritur të parandalojnë një tjetër sulm terrorist në mes të maratonës së sotme në kryeqytetin gjerman Berlin....

Close