LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Video/ Pijet “vrastare” nga vaji i ullirit tek alkooliket, ku prodhohen e si na serviren?

19 Shtator 2017, 21:23, Aktualitet CNA

Larmia e produkteve në treg bën që ditët e sotme qytetarët të kenë mundësinë që të zgjedhin më të mirat, me cilësoret e mbi të gjitha më të sigurtat.

Por sa të sigurta janë produktet që gjenden nëpër dyqane e supermarkete?

Vetëm një javë më parë, një kamera e fshehtë e emisionit ?STOP? pasqyroi mënyrën sesi firma ?Osumi food?, prodhonte produkte ushqimore në një ambient me kushte të mjerueshme higjeno-sanitare.

Por një tjetër kamera e ?STOP? e thellon edhe më shumë këtë skandal, pasi siguria mungon edhe në pijet që konsumojmë. Që nga vaji i ullirit, e deri tek pijet alkoolike.

Këtë herë, në rrjetën e kamerave të fshehta të emisionit ka rënë firma e pijeve ?Briland Shkodër?.

Një qytetar i interesuar i drejtohet magazinave të firmës në qytetin e Shkodrës dhe pronari i saj i premton të ?prodhojë? çfarëdo lloj cilësie që t?i kërkohet dhe me kosto të ulët.

Pasi bëjnë pazaret, pronari i kërkon qytetarit që të shprehet se produktet ia sjell një shok me makinë nga Italia.

Qytetari ? Te ekonomisti më thanë me prit.

Ekonomisti ? Po, hajde!

Qytetari? Këtu, si po ju shkojnë punët?

Ekonomisti ? Mirë more, mirë unë punoj këtu, jam angazhuar. Xhavidi është pronari i firmës, unë jam ekonomisti.

Qytetari ? Ju merreni me ambalazhimin e të gjitha produkteve apo keni vetëm produktet tuja?

Ekonomisti ? Po prodhojmë? pije freskuese zakonisht.

Qytetari ? Po përshembull për këtë B52.

Ekonomisti ? E ka prodhuar.

Qytetari ? E ambalazhoni këtu ju?

Ekonomisti ? Po!

Qytetari ? Sa produkte keni?

Ekonomisti? Sa të duash, 30 produkte. Alkoolike? dhe pijet alkolike. Të gjitha. Verërat të gjitha llojet.

Qytetari ? Freskueset i paskeni gati të gjitha. Nejse, ti e di më mirë tashi. Krahasimi me tregun dhe krahasimi me atë, që në qoftë se unë du me marrë këtu, cilësinë e vendosim ne, të flasim tamam tashi. Drejtpërdrejt, cilësinë e vendosim në bazë të çmimit, me dashtë.

Ekonomisti ? Po!

Qytetari ? Me një fjalë, unë e dua këtë produkt, po themi B52, në qoftë se është 40 lekë të vjetra në treg, unë me dashtë me e porosit me 25 lekë të vjetra, bohet kjo gjë? Ndrysho cilësinë, flas.

Ekonomisti ? Me urdhër të Xhavitit, po!

Takim me pronarin, Xhavitin.

Xhaviti ? Si kaluat?

Qytetari ? Si je?

Xhaviti ? A jeni mirë?

Qytetari ? Mirë!

Xhaviti ? Ke ndonjë makinë?

Qytetari ? Kam një furgon. Une ia mora një broshurë, ia mora për kuriozitet.

Xhaviti ? Me pak shpenzime, ju bo punë?.

Porosia në magazinë.

Qytetari ? Unë desha me marrë pak nga të gjitha. Tashi dëgjo: B52, coca ? cola, freskuese, kanace. Ca të kesh pije alkoolike, konjak, fërnet, verë?, me një fjalë, m?i bëj nga dy mostra. Të gjitha këto, i ambalazhoni këtu ju?

? Po, tana i bëjmë.

Qytetari ? Janë produktet tuaja? B52 me çfarë çmimi e keni pas ju? Nejse, po e diskutoja edhe me atë.

Qytetari ? Kjo? Vaj ulliri? Ça vaji është?

? Kjo është..

Qytetari ? Shampanjë.Nja katër shishe konjak, katër shishe fërnet. Po këto me whiskey p.sh?

? Unë marr kështu, të hapun whiskey ose vodka të hapur. Jo në shishe.

Qytetari ? Si mund me e marrë? Me e marrë me 5 litroshe?, 10 litroshe.

? Po!

Qytetari ? E keni ju këtë?

? Po! Ke whiskey, xhin edhe vodka. I çoj kështu në lokale të tjera, se këto ecin më shumë në diskot sepse në lokale përdorin më shumë konjak e raki. Tek diskot, p.sh të tëra të hapura i marrin si xhin, vodka?

Qytetari ? I marrin 5 litroshe?

? Po, fiks!

Qytetari ? Si e keni paketimin ju?

Punonjësi? E bëjmë kështu në bidon 5 litërsh. Si e me dasht, o në 2 litërsh, 3 litërsh?

Qytetari ? M?i bëj nga dy litra të gjitha!

Magazinieri ? Dy biter, dy cola kështu?, një cola të vogël, një uthull një litërshe, dy majonezë, dy vaj tre litërshe, 2 vaj 0.5, 2 vaj një-litërsh. Ke katër konjak 0,75 % ,ke dy fërneta gjysëm kilëshe, dy ponca gjysëm kilëshe, dy konjak 0,75 % . Ke dy shardone 0.75,  dy vera kabërnet 0.75,  Dy vranac 0.75,  edhe dy spumante 0.75, dhe një uzo 0.5. Ky është malli.

Qytetari ? Po atë whiskey-n?

Magazineri ? Ke xhin 1.5 (litra), ke vodka 1.5 litra, ke edhe whiskey 1.5 litra.

Qytetari ? Këto janë produkte, që ju i prodhoni?

Magazineri ? I prodhojmë vetë.

Qytetari? Ok! Ma jep edhe faturën.

Magazineri? Fatura është dyqind ose njëzet mijë e dyqind e tridhjetë lekë.

Qytetari? Kaloji edhe një herë, të lutem!

Magazineri ? Ok!

Qytetari ? Në rregull je?

Magazineri ? Po!

Pronari ? N.q.s, thua, që e ke bërë këtu në Shqipëri?

Qytetari ? Mbaroi filmi.

Pronari ? S?je në gjendje me marrë tek unë.

Pronari ? M?i bjen një shok nga Italia?, m?i bjen nga 20 litra, 30 litra, është një shofer, që m?i bjen  n.q.s, ke mundësi.

Qytetari ? Ju intereson ajo pjesë.

Pronari ? Fiks me pullë, pa pullë, si t?i duash ti. Mua më ke të gatshëm me punu, si të duash ti. Më kupton?/tvklan.al

Klikoni video:

Lajmet e fundit nga