LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

1 Maji, Dita Ndërkombëtare e punëtorëve

1 Maj 2015, 06:42, Aktualitet CNA

1 Maji, Dita Ndërkombëtare e punëtorëve nga protestat e punëtorëve për të kërkuar dhe siguruar të drejtat, liritë dhe kushtet e punës e të jetesës. Kërkesa e parë publike është paraqitur në Australi gjatë vitit 1855 me sloganin: ? 8 orë punë, 8 orë dëfrim e 8 orë gjumë?.
Kremtimi i 1 majit lidhet ngushtë me protestat e përgjithshme e të përgjakshme të dhjetëra mijëra punëtorëve të fabrikave të Çikagos në Amerikë, me 1 maj 1866. Manifestimi masiv dhe madhështor u bë një vit më vonë, në të njëjtin qytet më 1 maj 1867.

Në Evropë, 1 Maji filloi manifestimin me Internacionalen e parë të Gjenevës. Nga viti 1890 në Paris, Kongresi themelues i Internacionales së dytë, vendosi që pikërisht 1 Maji të mbetet dita ndërkombëtare e punëtorëve. Nga viti 1891, Kongresi i tretë i Internacionales në Bruksel, mori Vendim, që: Dita e 1 Majit do të kremtohet përgjithmonë dhe në të gjitha vendet, si ?festa e punëtorëve?, në të cilën punëtorët do t?i identifikojnë, avancojnë dhe mbrojnë me Kushtetutë e Ligje: Liritë, të drejtat, kushtet e punës, rrogën mesatare të garantuar, pushimin ditor, javor, vjetor dhe pushimet tjera sipas nevojës.

Lajmet e fundit nga