LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Samiti BE/Pritet konfirmim i sanksioneve ndaj Rusisë

19 Mars 2015, 18:44, Aktualitet CNA

Liderët europianë pritet të rikonfirmojnë sanksionet ndaj Rusisë, duke caktuar që ato të mbeten në fuqi deri në zbatimin e plotë të marrëveshjes së Minskut.

Përpara samitit, kryeministri I Ukrainës, Arseniy Yatsenyuk kërkoi që BE të qëndrojë fort pas sanksioneve. Ai I tha BBC-së se Rusia duhet të paguajë çmimin për veprimet e veta dhe sugjeroi se çdo përpjekje për të hequr sanksionet e BE-së për arsye financiare do të ishte ?e neveritshme dhe e papranueshme?.

Kreu I Komisionit Europian pritet ta përdorë samitin në Bruksel për të nxitur mendimin se sanksionet ndaj Rusisë të mbeten në fuqi deri në fund të vitit.

Lajmet e fundit nga