LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Studimi shokues/ Marrja e vitaminës C dhe E mund të nxisë rritjen e tumoreve

2 Shtator 2023, 17:43, Sociale CNA

Studimi shokues/ Marrja e vitaminës C dhe E mund të nxisë rritjen

Suplementet popullore pa recetë mund të nxisin rritjen e disa tumoreve kancerogjene, paralajmërojnë ekspertët.

Marrja e pilulave të vitaminave C dhe E mund të bëjë që kanceri i mushkërive të rritet dhe të përhapet.

Shkencëtarët suedezë theksuan se njerëzit me çdo formë kanceri duhet të shmangin ndryshimin e dietës së tyre në fund të studimit të ri.

Por ata thanë se marrja e suplementeve në krye të një diete të shëndetshme të pasur me vitaminë C dhe E, mund të inkurajojë përhapjen e sëmundjes.

Studimi, i botuar në The Journal of Clinical Investigation , tregon se shkencëtarët u jepnin minjve me kancer vitamina shtesë, të cilat ata tashmë i merrnin në dietën e tyre, shkruan The Sun.

Studiuesit zbuluan se sa më i lartë niveli i vitaminave në sistemin e miut, aq më shumë enë të reja gjaku formohen brenda tumoreve – diçka që mund të nxisë përfundimisht rritjen dhe përhapjen e sëmundjes.

Vitamina C gjendet kryesisht në fruta dhe perime si limonët, specat, luleshtrydhet, brokoli dhe patate.

Sipas NHS , të rriturit e moshës 19 deri në 64 vjeç kanë nevojë për 40 mg vitaminë C në ditë.

Ju duhet të jeni në gjendje të merrni të gjithë vitaminën C që ju nevojitet nga dieta juaj ditore.

Mungesa e vitaminës C mund të shkaktojë skorbutin .

Vitamina E është një shumëllojshmëri e gjerë ushqimesh, të tilla si vajrat bimore, arrat dhe farat dhe drithërat.

Ndihmon në ruajtjen e lëkurës dhe syve të shëndetshëm dhe rrit sistemin imunitar të trupit.

Gratë kërkojnë 3 mg në ditë, ndërsa burrat 4 mg.

Ju duhet të jeni në gjendje të merrni të gjithë vitaminën E që ju nevojitet nga dieta juaj./ CNA

Lajmet e fundit nga