LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Presidenti austriak, në Kuvendin e Shqipërisë/ "Integrimi i Shqipërisë në BE, çështje zemre për Austrinë"

27 Mars 2023, 13:40, Politikë CNA

Presidenti austriak, në Kuvendin e Shqipërisë/ "Integrimi i

Presidenti austriak, Alexander van der Bellen, gjatë fjalës së tij në Kuvend, foli për marrëdhëniet e ngushta mes Austrisë dhe Shqipërisë.

Ai përmendi gjithashtu edhe mbështetjen e vazhdueshme të Austrisë ndaj rrugës së Shqipërisë drejt integrimit europian.

“Pas çdo aktiviteti që Austria zhvillon në Shqipëri qëndron një qëllim i madh dhe kjo është mbështetja e rrugës së Shqipërisë drejt BE-së. Austria ka qenë edhe është një nga ato vende anëtare që e mbështesin integrimin e Shqipërisë dhe për të cilët integrimi është një çështje zemre.

Për këtë mund t’ju thosha disa arsye si për shembull pozita gjeografike. Është e qartë që Ballkani Perëndimor është pjesë e familjes së Europës së përbashkët dhe prandaj Austria ka kohë që mbështet negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut", tha ai./CNA

Lajmet e fundit nga