LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Këlliçi vijon misionin/ “Shuplakë” Veliajt: Kush nuk mban premtimet ndëshkojeni me votë

15 Mars 2023, 13:25, Politikë CNA
Këlliçi vijon misionin/ “Shuplakë” Veliajt: Kush
Foto ilustruese

Kandidati i Partisë Demokratike për Tiranën, Belind Këlliçi ka zhvilluar një takim me banorët e fshatit Dorbë, Njësia Administrative Kashar. Rruga në gjendje të mjerueshme, mungesa e ujit të pijshëm, diskriminimi dhe mosmbajtja e premtimeve ishte evidente në këtë zonë, e cila nuk është as dhjetë kilometra nga qendra e Tiranës.

Kelliçi tha se ndërsa iu deshën 55 minuta për të përshkruar rrugën që të çon në Dorbë me një gjatësi prej rreth 3 km, Erjon Veliaj gjen kohën dhe organizon takime luksoze për të folur për Tiranën dixhitale dhe projekte futuriste. 

"Mund t'ju duket e çuditshme, por na u deshën 55 minuta për të përshkuar 3 km rrugë për shkak të trafikut. Në Tiranë të gjitha problemet kishin mbaruar dhe fokusi ishte te Tirana dixhitale. Dhe meqenëse jam në një takim me ju. ,duhet te di nese jane zgjidhur problemet dhe te diskutojme per Tiranen Dixhitale.A ke nje ore ne dite me thuaj qe ndoshta e kam gabim se nuk jetoj ne kete Tirane ku jeton Veliaj.Nje ore ne dite 24 ore si i keni rruget e pash por me duhet te me tregosh mund ta kishte zgjidhur te gjithe situaten mund te sillte nje lopate zhavorr apo ca zhavorr.Uji i pijshem mund te ishte kujdesur ne kete zonë të paktën.Vetëm me aktivitetin që bëri dhe doli për të thënë vetëm gënjeshtra mund ta kishte zgjidhur”, tha Këlliçi.

Temë e bisedës me banorët ishte edhe arratisja e të rinjve.

Njëri prej banorëve tha se kishte tetë fëmijë dhe 6 prej tyre kanë emigruar: "Kam tetë fëmijë. Kam 4 djem në Gjermani, kam dy vajza, një në Francë dhe një në Greqi, dhe dy i kam këtu . nje fjal kam shum nipa shkoj t'i shoh ndonjehere me vijne por zemra me plagoset ne kishim vene nje gyp tash ate tubin tash po na prishin asfaltin tani nuk po rregullojne. Problemet janë shumë të mëdha, por edhe dhimbja është shumë e madhe”.

Kelliçi nga ana e tij ka thënë se vjen me një model krejt tjetër, ndërsa u ka kujtuar banorëve se çdo politikan që nuk i mban premtimet duhet të dënohet me vota.

" Unë vij me një model krejt tjetër. Unë jam një qytetar si ju, jetoj në të njëjtin qytet me ju. Sepse unë jetoj në këtë Tiranë, në Tiranën e vërtetë, në Tiranën e vërtetë, në Tiranën tuaj. Nuk kam jetuar . degjoni Erjon Veliajn duke folur per kullat, inceneratorin, mungesen e punes, apo faktin qe femijet tuaj po ikin.Doja te pyesja shumica prej jush i keni femijet ketu apo jashte? Po pse i keni jashte, ndersa kaq e bukur kjo tirana, ka kaq shume pune, eshte qyteti europian i rinise, pse i dergove femijet jashte, te gjithe kemi gabim dhe Erjon Veliaj ka te drejte, apo te gjithe ne te drejte dhe Erjon Veliaj eshte mashtrues. Kjo është shumë e thjeshtë.

Nëse të kam harruar, do të më harrosh, kjo është krejt normale dhe kështu duhet të funksionojë. Votoni për të ndëshkuar ata që ju lanë pas dore, ata që ju gënjyen, ata që morën përsipër t'ju zgjidhin një problem dhe jo vetëm nuk e zgjidhën, por as nuk e merituan t'ju përgjigjen, harrojini. Po pallati që Veliaj dha aty përballë zyrës së tij, 7 kate pa leje për sheshin ‘Skënderbej’. E ka mu para zyrës, hap dritaren në mëngjes dhe para tij i shfaqet ndërtesa.

Ajo që kam parë tha. E dini çfarë i ka bërë ndërtuesi, i ka dhënë një leje tjetër ndërtimi. Ju them nga thellësia e zemrës, kam nevojë për mbështetjen tuaj. Unë thjesht nuk mund ta fitoj këtë betejë. Unë kam me vete të vërtetën, me vete kam njerëzit e thjeshtë, me vete kam opozitën e vërtetë, me vete kam qytetarët. Ne jetojmë në këtë qytet. Do të doja shumë që ato që thotë të ishin të vërteta, por nuk janë, nuk janë. Do të doja shumë që Tirana të ishte kaq e mirë. Ne jemi një nga dhjetë qytetet më të pista në botë, që ta dini, nuk e them këtë, këtë thonë raportet e huaja. E kuptoni se çfarë i ka bërë Erjon Veliaj këtij qyteti ”, përfundoi Kelliçi./ CNA.al

Lajmet e fundit nga