LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Revista që e nderoi Navalny-n tërhiqet nga tezgat e Moskës

22 Shkurt 2024, 11:33, Kosova & Bota CNA

Revista që e nderoi Navalny-n tërhiqet nga tezgat e Moskës

Një numër i revistës së përjavshme ruse, "Sobesednik", kushtuar pjesërisht Alexei Navalny-t, është tërhequr nga tezgat në Moskë, njoftoi bordi i redaktorëve i revistës, teksa autoritetet ruse po vazhdojnë ta luftojnë çdo manifestim publik që e nderon kundërshtarin e ndjerë të Kremlinit.

Vdekja e Navalny-t në një burg të largët të Arktikut u raportua më 16 shkurt, duke nxitur pikëllim dhe zemërim të madh në Rusi dhe nëpër gjithë botën, pasi autoritetet ruse nuk kanë pranuar t’ia dorëzojnë familjes trupin e Navalny-t duke i rritur dyshimet për shkaktarin e vdekjes së tij.

Zyrtarët rusë thanë se shkaktari ishte sindromi “vdekje e papritur”.

Derisa shumica e gazetave të shtypura në Rusi nuk ishin marrë fare me vdekjen e Navalny-t, numri i fundit i "Sobesednik"-ut, i cili shfaqte një fotografi të Navalny-t duke buzëqeshur në ballinën e revistës e shoqëruar nga një mbishkrim, “...por ka shpresë!” u lëshua më 21 shkurt.

Ajo përmbante raportime nga përkujtime spontane për vdekjen e Navalny-t në disa qytete ruse dhe komente nga figurat publike, aktivistët për të drejtat e njeriut gazetarët si, fituesi i Çmimit Nobel për Paqe 2021, Dmitry Muratov.

Gazetarja e "Sobesednik"-ut, Elena Milchanovskaya, tha për kanalin "SotaVision" në "Telegram" se redaktorët nuk ishin njoftuar pse të gjitha kopjet e revistës ishin konfiskuar nga autoritetet në Moskë.

“E gjithë kjo është shumë serioze dhe madje paksa e frikshme për ne”, tha Milchanovskaya.

Vdekja e Navalny-t pasi ishte burgosur në kushte tejet të rënda në burgun e largët të Arktikut, në rajonin verior të Rusisë, Yamalo-Nenets, i nxiti qindra rusë të mblidhen në kujtim të tij, por ata u shpërndanë menjëherë nga autoritetet.

Sipas "OCD-Info", mes 16 dhe 19 shkurtit, forcat e sigurisë i arrestuan 397 njerëz në 39 qytete gjatë tubimeve në kujtim të Alexei Navalny-t.

Lyudmila Navalnaya, nëna Navalny-t, ka dorëzuar një padi në një gjykatë ruse duke kërkuar lirimin e trupit të të birit, një ditë pasi iu lut presidentit rus Vladimir Putin t’ia dorëzojë trupin e tij.

Putini nuk është përgjigjur./REL 

Lajmet e fundit nga