LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Edicioni i 95-të i çmimeve “Oscar”/ Lista e plotë e fituesve, ja filmi qe mori 7 trofe

2023-03-13 08:12:00, Lifestyle CNA

Edicioni i 95-të i çmimeve “Oscar”/ Lista e plotë e

Mbrëmjen e djeshme u zhvillua ceremonia e çmimeve “Oscar”, ku u nderuan yjet e “Hollywood-it”.

Filmi “Everything, Everyëhere, All e Once”, dominoi këtë vit, duke fituar plot 7 çmime nga 11 nominime, ku më të rëndësishëm prej tyre ishin “Best Picture” dhe “Best Director”.

Më poshtë do të gjeni listën e plotë të fituesve dhe të nominuarve gjatë ceremonisë së 95-të të Academy Award.

Lista e plotë:

Filmi më i mirë:

“All Quiet on the Western Front”

“Avatar: The Way of Water”

“The Banshees of Inisherin”

“Elvis”

“Everything, Everywhere, All at Once” (Fitues)

“The Fabelmans”

“Tár”

“Top Gun: Maverick”

“Triangle of Sadness”

“Women Talking”

Aktori më i mirë:

Austin Butler – “Elvis”

Colin Farrell – “The Banshees of Inisherin”

Brendan Fraser – “The Whale” (Fitues)

Paul Mescal – “Aftersun”

Bill Nighy – “Living”

Aktorja më e mirë:

Cate Blanchett – “Tár”

Ana de Armas – “Blonde”

Andrea Riseborough – “To Leslie”

Michelle Williams – “The Fabelmans”

Michelle Yeoh – “Everything Everyëhere All at Once” (Fituese)

Regjisori më i mirë:

Martin McDonagh – “The Banshees of Inisherin”

Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert – “Everything Everyëhere All at Once” (Fitues)

Steven Spielberg – “The Fabelmans”

Todd Field – “Tár”

Ruben Östlund – “Triangle of Sadness”

Aktorja më e mirë në rol dytësor:

Angela Bassett – “Black Panther: Ëakanda Forever”

Hong Chau – “The Whale”

Kerry Condon – “The Banshees of Inisherin”

Jamie Lee Curtis – “Everything Everyëhere All at Once” (Fituese)

Stephanie Hsu – “Everything Everyëhere All at Once”

Aktori më i mirë në rol dytësor:

Brendan Gleeson – “The Banshees of Inisherin”

Brian Tyree Henry – “Causeway”

Judd Hirsch – “The Fabelmans”

Barry Keoghan – “The Banshees of Inisherin”

Ke Huy Quan – “Everything Everywhere All at Once” (Fitues)

Skenari origjinal më i mirë:

“The Banshees of Inisherin,” Martin McDonagh

“Everything Everywhere All at Once,” Daniel Këan dhe Daniel Scheinert (Fitues)

“The Fabelmans,” Tony Kushner and Steven Spielberg

“Tár,” Todd Field

“Triangle of Sadness,” Ruben Östlund

Skenari i përshtatur:

“All Quiet on the Ëestern Front,” Edëard Berger, Lesley Paterson dhe Ian Stokell

“Glass Onion: A Knives Out Mystery,” Rian Johnson

“Living,” Kazuo Ishiguro

“Top Gun: Maverick,” Ehren Kruger, Eric Ëarren Singer dhe Christopher McQuarrie, story by Peter Craig dhe Justin Marks

“Women Talking,” Sarah Polley (Fitues)

Dokumentari më i mirë:

“All That Breathes”

“All the Beauty and the Bloodshed”

“Fire of Love”

“A House Made of Splinters”

“Navalny” (Fitues)

Dokumentari me metrazh të shkurtër:

“The Elephant Whisperers” (Fitues)

“Haulout”

“How Do You Measure a Year?”

“The Martha Mitchell Effect”

“Stranger at the Gate”

Filmi më i mirë ndërkombëtar

“All Quiet on the Western Front” (Fitues)

“Argentina, 1985”

“Close”

“EO”

“The Quiet Girl”

Filmi më i mirë i animuar:

“Guillermo del Toro’s Pinocchio” (Fitues)

“Marcel the Shell ëith Shoes On”

“Puss in Boots: The Last Wish”

“The Sea Beast”

“Turning Red”

Filmi me metrazh të shkurtër:

“An Irish Goodbye” (Fitues)

“Ivalu”

“Le Pupille”

“Night Ride”

“The Red Suitcase”

Film me metrazh të shkurtër i animuar:

“The Boy, the Mole, the Fox and the Horse” (Fitues)

“The Flying Sailor”

“Ice Merchants”

“My Year of Dicks”

“An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It”

Kompozimi:

“All Quiet on the Western Front” (Fitues)

“Babylon”

“The Banshees of Inisherin”

“Everything Everyëhere All at Once”

“The Fabelmans”

Kënga më e mirë:

“Applause” nga “Tell It like a Woman”

“Hold My Hand” nga “Top Gun: Maverick”

“Lift Me Up” nga “Black Panther: Wakanda Forever”

“Naatu Naatu” nga “RRR” (Fitues)

“This Is A Life” nga “Everything Everyëhere All at Once”

Kostumografia:

“Babylon”

“Black Panther: Wakanda Forever” (Fitues)

“Elvis”

“Everything Everyëhere All at Once”

“Mrs. Harris Goes to Paris”

Produksioni:

“All Quiet on the Western Front” (Fitues)

“Avatar: The Way of Water”

“Babylon”

“Elvis”

“The Fabelmans”

Kinematografia:

“All Quiet on the Western Front” (Fitues)

“Bardo: False Chronicle of a Handful of Truths”

“Elvis”

“Empire of Light”

“Tár”

Sound:

“All Quiet on the Western Front”

“Avatar: The Way of Water”

“The Batman”

“Elvis”

“Top Gun: Maverick” (Fitues)

Grimi dhe flokët:

“All Quiet on the Western Front”

“The Batman”

“Black Panther: Wakanda Forever”

“Elvis”

“The Whale” (Fitues)

Editimi:

Mikkel E.G. Nielsen, “The Banshees of Inisherin”

Matt Villa dhe Jonathan Redmond, “Elvis”

Paul Rogers, “Everything Everyëhere All at Once” (Fitues)

Monika Willi, “TÁR”

Eddie Hamilton, “Top Gun: Maverick”

Efektet vizuale:

“All Quiet on the Western Front”

“Avatar: The Way of Water” (Fitues)

“The Batman”

“Black Panther: Wakanda Forever”

“Top Gun: Maverick”

16:24 Lifestyle

Luizi

Futja e banorit të ri në “Big Brother VIP”, Qetësor Ferrun...

Lajmet e fundit nga