LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Forget Elon Musk/ Who is the richest man in history?

2022-11-27 21:25:00, Kuriozitete CNA
Forget Elon Musk/ Who is the richest man in history?
Illustrative Photo

When we think of the richest people in the world, names like Elon Musk, Jeff Bezos, Bill Gates and Gautam Adani may come to mind.

Of course, these are based on the latest net worth figures and can fluctuate at any given moment.

Forget Elon Musk/ Who is the richest man in history?

Think further and some more famous names like American business magnates John D. Rockefeller, Cornelius Vanderbilt, Henry Ford and the Russian Imperial Romanov family also had staggering fortunes.

Forget Elon Musk/ Who is the richest man in history?

Por çfarë nëse do të ktheheshim vërtet pas në kohë dhe do t'ju thonim se personi më i pasur i të gjitha kohërave (duke marrë parasysh inflacionin) mundi jo vetëm miliarderët e sotëm të teknologjisë dhe magnatët e anijeve të epokës industriale, por edhe sundimtarët më të mëdhenj të botës - Augustus Caesar (6 trilion dollarë), William Pushtuesi (5 miliardë dollarë) dhe Akbar I (i pallogaritshëm), sipas The Times of India?

Forget Elon Musk/ Who is the richest man in history?

Sipas historianëve, njeriu më i pasur që ka ecur ndonjëherë në tokë ishte një njeri i quajtur Mansa Musa, një sundimtar i Afrikës Perëndimore të shekullit të 14-të, pasuria e të cilit ishte thjesht "e papërshkrueshme" dhe "e pakuptueshme", sipas BBC.

Pra, kush ishte ai saktësisht dhe pse ndoshta nuk keni dëgjuar për të?

Mansa Musa ishte sulltani i Perandorisë Mali

Forget Elon Musk/ Who is the richest man in history?

Në Mandinka, "Mansa" do të thotë sulltan ose perandor. Është regjistruar se Musa Keita ka lindur rreth vitit 1280 pas Krishtit gjatë Dinastisë Keita, sipas BBC.

Ai lindi në një familje sundimtarësh dhe erdhi në pushtet në vitin 1312 pas Krishtit, kur vëllai i tij Mansa Abu-Bakr abdikoi nga froni për të shkuar në një ekspeditë ekstravagante në det. Sipas historianit Shibab al-Umari, Abu-Bakri kishte qenë gjithmonë i magjepsur me Oqeanin Atlantik dhe thuhet se ishte larguar me një flotë prej rreth 2000 anijesh me mijëra burra, gra dhe skllevër - por ai nuk u kthye më.
Mansa Musa u bë sulltani i nëntë i mbretërisë së Afrikës Perëndimore, e cila tashmë konsiderohej shumë e pasur në kohën kur ai u ngjit.

Mbretëria e tij ishte e pasur me kripë, ar dhe tokë

Forget Elon Musk/ Who is the richest man in history?

Historianët vlerësojnë se Perandoria e Malit ishte në atë pikë prodhuesi më i madh i arit në botë, duke zotëruar më shumë se gjysmën e furnizimit të përgjithshëm në botë, sipas Muzeut Britanik.

Me Musain në fron, mbretëria vazhdoi të zgjerohej fenomenalisht, falë punës së tij në zgjerimin e tregtisë në rajon. Pasuria e tij vazhdoi të ngrihej në qiell nga nxjerrja e depozitave të konsiderueshme të kripës dhe arit, si dhe nga tregtimi i fildishit të elefantit, siç thuhet nga National Geographic.

Forget Elon Musk/ Who is the richest man in history?

Megjithatë, nuk ishte vetëm kripa dhe ari që kontribuan në pasurinë e Musait. Nën sundimin e tij, mbretëria u rrit jashtëzakonisht, duke u shtrirë mbi 3,000 km (1,864 milje) nga Oqeani Atlantik në Nigerin e sotëm, duke aneksuar mbi 24 qytete, duke përfshirë Timbuktu. U raportua se ai nuk kishte humbur kurrë një betejë dhe, në shumë raste, territoret iu bashkuan Perandorisë Mali me dëshirë për shkak të cilësisë më të lartë të jetës.


Ai bëri pelegrinazhin më ekstravagant të të gjitha kohërave

Si një mysliman i devotshëm, Musa filloi udhëtimin e tij në Mekë nga viti 1324-1325, i cili tani përmendet si "pelegrinazhi më ekstravagant në historinë njerëzore", sipas Magnates Media.

Musa kishte një vizion për të përhapur emrin e tij në botë dhe ky pelegrinazh 6500 km në shkretëtirë ishte mundësia e përsosur për ta bërë këtë. BBC raportoi se mbreti u largua nga Mali me rreth 60,000 burra dhe gra, nga zyrtarët mbretërorë deri tek shoferët e deveve dhe skllevër.

U raportua se shumica e këtyre udhëtarëve ishin të stolisur me mëndafsh persian nga koka te këmbët dhe brokadë ari - duke përfshirë edhe skllevërit. Devetë – rreth 100 prej tyre – ndërkohë mbanin thasë me ar të pastër.

Si tjetër e spërkati arin e tij?

Forget Elon Musk/ Who is the richest man in history?

Udhëtimi e çoi Musain dhe shokët e tij nëpër shkretëtirën e Saharasë dhe Egjiptin, duke arritur në Kajro, ku perandori do të spërkatte bujarisht paratë e tij - ose arin, në këtë rast - në kryeqytet. Ai shpenzoi aq shumë ar saqë destabilizoi ekonominë vendase dhe shkaktoi inflacion masiv për 10 vjet pas largimit të tij.

Trashëgimia e Mansa Musa…

Forget Elon Musk/ Who is the richest man in history?

Ai gjithashtu ndërtoi shkolla, biblioteka dhe xhami dhe ndihmoi Timbuktu të bëhej një epiqendër për kulturën dhe arsimin, sipas BBC.

Forget Elon Musk/ Who is the richest man in history?

Musa vdiq në vitin 1337 në moshën 57-vjeçare dhe u pasua nga djemtë e tij, por përfundimisht perandoria u shpërbë.

Pra, sa i pasur ishte ai, me të vërtetë?

Forget Elon Musk/ Who is the richest man in history?

Some estimates place Mansa's modern net worth at $400 billion to $500 billion, although it can be difficult to fairly calculate a fortune based on gold, salt and land. However, many historians agree that his wealth was "richer than anyone can describe".

However, Mansa Musa will be remembered not only for his mountains of gold, but also for his generosity and devotion to his Islamic faith, promoting education and funding the larger cultural developments of his empire. /CNA.al

Lajmet e fundit nga