LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

They threatened and stole money from a young man in Tirana/ 2 people were arrested, two others are being sought

2022-08-09 12:05:00, Kronika CNA
They threatened and stole money from a young man in Tirana/ 2 people were
Illustrative photo

Crime Investigation Specialists at Police Station No. 2, following the work to combat illegality, after the notification received that in the Headquarters, some unidentified persons, under the threat of a gun, had taken the citizen KZ, 23 years old, a sum of money and the bicycle, they immediately organized and finalized the operation coded "Escape", for the identification and capture of suspected perpetrators. 

Si rezultat i këtij operacioni, falë veprimeve të shpejta dhe profesionale të shërbimeve të Komisariatit të Policisë Nr. 2, në bashkëpunim me shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 4 është bërë identifikimi, kapja dhe arrestimi i shtetasve:

- S. O., 19 vjeç, banues në Tiranë, për veprat penale "Vjedhja me dhunë", kryer në bashkëpunim, "Largimi i të burgosurit nga vendi i qëndrimit", "Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit" dhe “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”;

- R. Th., 23 vjeç, banues në Tiranë, për veprën penale "Vjedhja me dhunë", kryer në bashkëpunim.

Gjithashtu, u shpallën në kërkim shtetasit:

- M. F., 23 vjeç, dhe E. S., 20 vjeç, të dy banues në Tiranë.

These citizens, in cooperation with each other, have taken from KZ citizens, 1450 euros, an amount of lek, the mobile device and the bicycle at gunpoint.    

During the physical search, the firearm suspected to be used during the theft and a quantity of suspected narcotic substance cannabis sativa were found and seized from SO citizens as material evidence. Following the actions, it turned out that this citizen violated the "House Arrest" security measure, set by the Court, for the criminal offense of "Theft", by going out of the apartment. 

Lajmet e fundit nga