LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kosovo-Serbia talks and conditions for European integration

2023-12-07 18:07:00, Kosova & Bota CNA
Kosovo-Serbia talks and conditions for European integration
Illustrative photo

The European envoy for the Kosovo-Serbia talks, Miroslav Lajcak, said on Thursday in Brussels that there is progress in the process of implementing some agreements reached in the talks, underlining that without the normalization of relations neither side can progress on the European path.

He made these comments during a debate on the expansion of the European bloc of the non-governmental organization "Friends of Europe", in which it was said that the normalization of relations between Kosovo and Serbia is of strategic importance.

"Without this normalization we cannot even dream of the European future. We have made progress recently in this direction. We will soon close the energy file, there is progress in the issue of license plates, in the issue of missing persons, in the issue of local elections in the north and in the implementation of the agreement on the road to the normalization of relations" , said Mr. Lajçak, referring to the agreement reached on February 27 in Brussels and the agreement on March 18 in Ohrid on the ways of its implementation.

Next week, the European Union is expected to debate the enlargement policies, and within the framework of the discussions, the approval of the conclusions is expected, which has been warned that they will include the request that the European Commission make the Ohrid agreement part of the negotiations for Serbia's membership in the bloc, namely Chapter 35 of negotiations.

The conclusions are expected to be approved by the foreign ministers of the member countries in a meeting on December 12 and then by the European Council, in a meeting of leaders that will carry out the work on December 14 and 15.

The Serbian President, Aleksandar Vucic, said on Wednesday that there is a possibility that the Ohrid Agreement will become part of the membership negotiations.

The agreement requires good neighborly relations between Kosovo and Serbia, recognition of documents and symbols and respect for each other's sovereignty and territorial integrity. It requires that the parties do not hinder each other in the integration processes, but it does not require mutual recognition. The plan also envisages the fulfillment of all agreements previously reached in talks mediated by the European Union.

But Serbian President Vucic reiterated that for Serbia it is unacceptable for Kosovo to "join the United Nations".

"I have met with the French, the Germans, the Italians, all the Europeans, the Americans, about this. Everyone knows this", said the Serbian president in an interview for the exclusive Serbian magazine, NIN. According to him, if all the points of the agreement are included in the conclusions of the block, "the doors of the EU for Serbia will be closed".

Since the beginning of talks on the normalization of relations between Kosovo and Serbia in 2011, the West has emphasized that this is a condition for European integration.

Një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit i tha Zërit të Amerikës se Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të mbështesin fuqishëm bisedimet e lehtësuara nga BE-ja si e vetmja rrugë për të arritur një marrëdhënie paqësore ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“Për këtë arsye, ne përsërisim thirrjet tona për qeveritë e Kosovës dhe Serbisë që të bëjnë përparim konkret në angazhimet që kanë marrë në kuadër të marrëveshjes së normalizimit dhe presim që të dyja vendet të zbatojnë plotësisht të gjitha detyrimet e tyre sipas Marrëveshjes Themelore dhe aneksit të zbatimit të saj”, thuhet në përgjigjen e zëdhënësit të DASH-it në të cilën ritheksohet përkushtimi i Shteteve të Bashkuara për të mbështetur Serbinë, Kosovën dhe të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor për të përmbushur aspiratat e tyre për integrim evropian dhe anëtarësim në institucionet euroatlantike.

Marrëveshja e Ohrit nuk i uli tensionet ndërmjet palëve, të cilat u përkeqësuan në fund të shtatorit pas një sulmi mbi policinë e Kosovës nga një grup serbësh të armatosur, ku mbeti i vrarë një oficer policie.

Në projektin e përfundimeve të takimit të vendeve anëtare të BE-së i kërkohet Serbisë vënia para drejtësisë e autorëve të sulmit të 24 shtatorit, përgjegjësinë për të cilin e mori përsipër Milan Radoiçiç, ish-nënkryetar i Listës Serbe, partisë kryesore të serbëve në Kosovë që gëzon mbështetjen e Serbisë. Beogradi, e ka mohuar deri tani çdo lidhje me sulmin.

Ministri për Komunitete dhe Kthim në qeverinë e Kosovës, Nenad Rashiç, tha të enjten se emri i Milan Radoiçiçit është në listën e të kërkuarve nga Policia Ndërkombëtare (Interpol). Kërkesa sipas tij është bërë nëpërmjet Misionit të Kombeve të Bashkuara, meqë Kosova nuk është pjesë e Interpolit për shkak të kundërshtimit të pavarësisë së saj nga Serbia dhe aleatja e saj Rusia.

Ngjarjet e 24 shtatorit u pasuan nga shtimi i pranisë së forcave paqeruajtëse në Kosovës, por edhe një shtim përpjekjesh perëndimore për t’i nxitur palët të përshpejtojnë normalizimin e marrëdhënieve, mes shqetësimeve se Rusia mund të përpiqet të nxisë konflikt në Ballkan, për të shmangur vëmendjen nga agresioni i saj në Ukrainë.

Udhëheqësit më të lartë evropianë i kërkuan më 26 tetor Kosovës të nisë procedurën për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë Serbe, ndërsa Serbisë që të njohë de-facto shtetësinë e Kosovës.

Ata u thanë të dyja palëve se në mungesë të përparimit për normalizimin e marrëdhënieve, rrezikojnë të humbasin mundësi të rëndësishme në radhë të parë integrimet evropiane.

Serbia i ka shpallur këto integrime synim të saj, por ka refuzuar t’u bashkohet sanksioneve perëndimore kundër Rusisë për shkak të agresionit të saj në Ukrainë, në radhë të parë për shkak të mbështetjes së pretendimeve serbe ndaj Kosovës nga ana e Kremlinit.

The American ambassador to Serbia, Christopher Hill, said on Thursday in Brussels that the European Union must prove that this time the possibility for integration is real, while underlining that Serbia is doing a lot in the reform process as well as in its aid to Ukraine.

"Serbia is doing a lot for Ukraine, but please don't make a big deal of it, because it wouldn't be in the interest of everyone in Serbia ," said Ambassador Hill, without giving more details about what kind of aid it is./ VOA

Lajmet e fundit nga