LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

OPEC + JMMC merr vendimin historik/ Ulet prodhimi i naftës me 2 milionë fuçi në ditë

2022-10-05 18:11:00, Ekonomi CNA

OPEC + JMMC merr vendimin historik/ Ulet prodhimi i naftës me 2

Komiteti i Përbashkët Ministror i Monitorimit (JMMC) i Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës dhe aleatëve përfshirë Rusinë, të njohur kolektivisht si OPEC+, ka rënë dakord të ulë prodhimin e naftës me 2 milionë fuçi në ditë.

Ky lajm është konfirmuar për Reuters nga tre burime të OPEC+.

Kjo ulje është nga nivelet bazë. Pra, ulja e prodhimit është më pak se 2 milionë fuçi në ditë, pasi nivelet aktuale të prodhimit janë tashmë nën kuotë. Megjithatë, është ende një ulje e konsiderueshme.

Siç raportojnë mediat e huaja, shkalla në të cilën çdo shkurtim i kuotave të nëntorit do të zvogëlojë ofertën aktuale do të varet nga mënyra se si anëtarët e OPEC+ do të arrijnë në përmbushjen e objektivave të tyre këtë muaj dhe si do të shpërndahet shkurtimi.

Vendimi u mor gjatë takimit të sotëm në Vjenë.

Kjo shënon shkurtimin më të madh që kur grupi uli kuotën e tij kolektive me 9.7 milionë fuçi në ditë gjatë fazave të hershme të krizës së Covid-19 në 2020.

Ky nuk është një lajm i mirë për konsumatorin amerikan pasi çmimet e gazit do të fillojnë të përshpejtohen sërish. Gjithashtu, ky nuk është një lajm i mirë për vlerësimin e miratimit të Presidentit Biden, i cili mund të mos pajtohej me këtë vendim./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga