LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ukraina thirrje Rusisë të ndalojë sulmet mbi centralin bërthamor/ “Duhet krijuar një zonë sigurie”

12 Mars 2022, 12:22, Kosova & Bota CNA

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, tha se trupat ruse po qëllojnë nga të gjitha anët në centralin bërthamor të Zaporizhzhia, centrali më i madh në Evropë. Ndërkohë autoritetet lokale kanë bërë me dije se si shkak i sulmeve ka rënë zjarr në uzinë.

?Rusët duhet të ndërpresin MENJËHERË zjarrin, të lejojnë zjarrfikësit, të krijojnë një zonë sigurie!?,  ka shkruar në Twitter Kuleba.

Laura Rockëood, drejtoresha e rrjetit jofitimprurës të Open Nuclear Netëork, tha më herët për BBC se lufta mund të ketë një ndikim në rrjetin elektrik të Ukrainës, i cili varet nga energjia bërthamore.

Ajo tha se aktiviteti ushtarak rreth një centrali paraqet dy rreziqe të drejtpërdrejta për instalimet bërthamore – dëmtim të mundshëm në infrastrukturën e një centrali dhe dëmtim të personelit të tij, ose dëme shumë më serioze që ndikojnë në aftësitë operacionale të centralit./ CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga