Connect with Us

Shkarkohet Ardi Veliu/ Zbulohet kush pritet ta zëvendësojë

Kronika

Shkarkohet Ardi Veliu/ Zbulohet kush pritet ta zëvendësojë

Publikuar

-

cna lajme aktualitet

Burime për CNA.al bëjnë me dije se Drejtor i Drejtorisë i Përgjithshëm  i Policisë së  Shtetit pritet të jetë Gledis Nano, i cili ka  mbajtur postin e Drejtorit i Antiterrorit në Policinë e Shtetit.

Nano është kandidati i cili pritet të emërohet në vend të Ardi Veliut.

Kush është Gledis Nano?

cna lajme aktualitet

Gledis Nano u emërua në detyrën e  kreut të drejtorisë të Antiterrorit që prej 17 shkurtit 2016 pas një pune të gjatë dhe eksperiencë 17-vjeçare si pjesë e policisë së shtetit.

Gjatë të gjithë karrierës Nano ka kryer detyra të ndryshme në polici ku ka pasur rezultate në zbulimin e ngjarjeve të rëndësishme.

Në vitin 2013 ka kryer hetimet e dosjes se “Imameve” të arrestuar për terrorizëm, ngjarje e cila ka pasur shumë jehonë si një nga më të suksesshmet në këtë fushë në të gjithë rajonin.

Gledis Nano po ashtu drejtoi të gjithë operacionin sekret të dëbimit një muaj më parë të diplomatëve iranian nga Shqipëria.

Së fundmi në emër të të Qeverisë Amerikane, ambasadorja Yuri Kim i dorëzoi Gledis Nano, një certifikatë vlerësimi për kontributin e dhënë në luftën kundër terrorizmit global.

Në certifikatën e dorëzuar shkruhet “Për partneritetin e jashtëzakonshëm dhe dedikimin në mbështetje të Ambasadës Amerikane në Tiranë Shqipëri, dhe përpjekjet e përbashkëta në luftën botërore ndaj terrorizmit. Vendosmëria juaj dhe përkushtimi në luftën kundër terrorizmit ka sjellë kredite të mëdha e të shtuara tek vetja juaj edhe për Drejtorinë e Antiterrorit dhe Policinë e Shtetit”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

Koka e grupit “Hijet e natës”/ Kush është Saimir Kuçi, tmerri i biznesmenëve

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Saimir Kuçi është arrestuar  në lidhjen me dhunimin e biznesmenit Nazmi Çangu.

Kuçi nuk është emër i panjohur për organet e drejtësisë. Ai rezilton të jetë “koka”, e grupit “Hijet e natës”, të cilët më herët kanë grabitur edhe ambsadën daneze.

Saimir Kuçi së bashku me Elton Likën janë  arrestuar edhe më parë  nga policia e Tiranës, për e grabitjen e një biznesmeni në zonën e Kamzës.Skema ka qenë e njëjtë si në rastin e biznesmenit Çangu.

Lika dhe Kuçi kanë qënë pjesë e një grupi të strukturuar kriminal prej 8 personash, të cilët do të arrestoheshin me 13 dhjetor të 2009 për një seri vjedhjesh të bizneseve të mëdha dhe gjobëvënie.

Saimir Kuçi sëbashku me Elton Likën kanë qenë ideatorët e çdo plani për të grabitur biznese si supermarkete, shoqëri imobilare dhe zyra të shoqërive të ndërtimit dhe ishin shumë të organizuar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Zbardhet grabitja e Nazmi Çangu në Nikël/ Ja çfarë u gjet në banesën e të arrestuarit

Publikuar

-

Nga

Policia e Shtetit ka dhënë informacion zyrtar për operacionin e zhvilluar mëngjesin e sotëm, ku është arrestuar një prej autorëve të grabitjes e dhunimit të biznesmenit nga Nikla, Nazmi Çangu.

Strukturat hetimore të Komisariatit të Policisë Krujë, Drejtorisë Vendore të Policisë Durrës, Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, nën koordinimin e Departamentit të Policisë Kriminale dhe Departamentit të Sigurisë Publike në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Krujë, zhvilluan operacionin policor “Kasaforta”, për dokumentimin ligjor, kapjen dhe ndalimin e personave të dyshuar.

Në kuadër të këtij operacioni u arrestua në flagrancë shtetasi Saimir Kuçi, banues në Tiranë, ndërsa shtetasi Artan Prenga ndiqet me masa kërkimi. Po kështu, ndiqen me masa kërkimi edhe disa shtetas të tjerë të dyshuar si të përfshirë në këtë ngjarje.

Gjatë kontrollit të këtyre banesave, në cilësinë e provës materiale janë sekuestruar: 14 telefona, një palë pranga, armë të ftohta, lëndë narkotike, 1 bllokues valësh, pajisje elektronike, detektor për kërkim sendesh të çmuara, një maskë bashkë me doreza, ora të markave të ndryshme me vlerë, bizhuteri floriri, koleksion monedhash (60 monedha të vjetra të shteteve të ndryshme).Ky operacion u zhvillua pas një pune hetimore dhe gjurmuese të bërë nga strukturat hetimore të Policisë së Shtetit në nivel vendor dhe qëndror, me kontributin profesional të Institutit të Policisë Shkencore Tiranë, duke bërë të mundur dokumentimin me prova ligjore se shtetasi Artan Prenga, në bashkëpunim me persona të tjerë, është autor i dyshuar i ngjarjes së ndodhur më datë 24.10.2021, në fshatin Nikël të rrethit Krujë.

Materialet iu kaluan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Krujë, për veprime të mëtejshme.

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Si u identifikua banda që grabiti biznesmenin Çangu/ Klodiana Lala zbardh detaje nga aksioni i Policisë

Publikuar

-

Nga

“Policia kapet në flagrancë duke gënjyer”/ Klodiana Lala kërkon dorëheqjen e Ardi Veliut

FNSH ka zhvilluar një aksion mëngjesin e sotëm për vënien në pranga të autorëve të grabitjes dhe dhunimit të biznesmenit Nazmi Çangu.

Gazetarja Klodiana Lala bën me dije se operacioni ka nisur prej orës 4 të mëngjesit, teksa është arrestuar një person, është shpallur në kërkim një tjetër dhe janë shoqëruar disa të tjerë.

Në pranga ka përfunduar Saimir Kuçi, ndërsa është shpallur në kërkim Artan Kurti Lleshi, të dy të skeduar nga policia.

Operacioni erdhi pas urdhër-arresteve të lëshuara nga Gjykata e Krujës me kërkesë të Prokurorisë.Mësohet se kanë qenë gjurmët e lëna në vilën e biznesmenit Çangu nga autorët që kanë çuar në identifikimin e tyre, teksa nga kontrolli në një banesë janë zbuluar dhe sende të kundraligjshme.

“Kuçi është arrestuar si pjesëtar i bandës që dhunoi brenda banesës biznesmenin Çangu. Njihet si person me precedentë penalë dhe rezulton i arrestuar dhe më herët në operacionin ‘Hija e natës’.

Artan Kurti Lleshi sipas policisë është kreu i grupit kriminal dhe rezulton të jetë i skeduar në fushën e grabitjeve. Ai nuk është gjetur gjatë kontrolleve nga policia në banesën e tij dhe është shpallur në kërkim./CNA.al

LEXO TE PLOTE