Connect with Us

“Braktisen” universitetet në Shqipëri/ Studentët ikin jashtë vendit, zbardhen shifrat

Sociale

“Braktisen” universitetet në Shqipëri/ Studentët ikin jashtë vendit, zbardhen shifrat

Publikuar

-

cna lajme sociale

Arsimi shihet si një mënyrë për të ndryshuar të ardhmen. Në Shqipëri e drejta e arsimimit është e garantuar me Kushtetutë, për të gjithë shtetasit pa asnjë lloj dallimi.

Në fillim të vitit shkollor 2020-21, 82,8 % e të gjithë fëmijëve dhe studentëve të moshës shkollore u regjistruan në arsim.

Sipas INSTAT, nxënësit e arsimit parauniversitar kanë një ulje të vazhdueshme në numër në të gjithë programet, ulje e cila vitin e fundit arrin 13,0 %, krahasuar me nxënësit e arsimit parauniversitarit 2016-17.

Ulje në numrin e studentëve vihen re edhe në arsimin e lartë, me 12,5 % më pak, krahasuar me vitin 2016-17.

Struktura e nxënësve në arsimin e mesëm nuk ka pësuar ndryshime të ndjeshme ndër vite.

 

Një tregues i rëndësishëm në arsim, është raporti i nxënësve ose studentëve për 1000 banorë.

Këto raporte paraqiten në rënie për disa arsye. Një arsye kryesore është që studentët por edhe nxënësit shqiptarë preferojnë të studiojnë jashtë vendit, por ndikon gjithashtu edhe plakja e popullsisë së vendit.

Diplomime në Arsimin e Lartë

Arsimi luan një rol shumë të rëndësishëm në krijimin e kapitalit njerëzor dhe është një nga premisat për zhvillimin ekonomik dhe social të një vendi. Në universitetet shqiptare aplikohen programet e Bolonjës, standard i BE-së për arsimin e lartë. Nga krahasimi i të diplomuarve në arsimin e lartë për katër vitet e fundit, midis fushave të gjera të studimit, rezulton se numri më i madh i tyre i përket fushës së “Biznesit, administrimit dhe ligjit”. Vendin e dytë e zë fusha “Shëndet dhe mirëqenie”, megjithëse numri i të diplomuarve në këtë fushë është afërsisht sa ngjysma e atyre të vendit të parë.

LEXO EDHE:  Jo negociatave! Ju nuk jeni Lulzim Basha

Të diplomuar sipas gjinisë

Në vitin 2020, u diplomuan në arsimin e lartë 32.889 studentë, ku 65,3 % e studentëve të diplomuar janë femra.

Fushat në të cilat janë diplomuar më shumë femrat janë “Arsim” me 82,9 %, ndjekur nga “Arte dhe shkenca humane” me 77,8 % dhe “Shkenca sociale, gazetari dhe  informacion” me 77,1 %.

Fushat në të cilat janë diplomuar më shumë meshkujt janë “Shërbime” me 66,9 %, “Inxhinieri, prodhim dhe ndërtim” me 63,9 % , dhe “Teknologjia e informacionit dhe komunikimit” me 59,1 %./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Sociale

Keni bërë plane për fundjavën?/ Sinoptikanët kanë një lajm të mirë për ju

Publikuar

-

Nga

cna, lajme, sociale

Dita ka nisur me reshje dhe vranësira të pakta në pjesën më të madhe të teritorit duke bërë që kryesisht zonat qëndrore dhe ato jugore të kenë rreshje shiu. Ndërkohë, në zonat juglindore ka pasur reshje të pakta dëbore.

Sipas sinoptikanes Lajda Porja, pritet përmirësimi i kushteve të motit duke filluar që sot pasidite. Kemi një zhvendosje të sistemit të rreshjeve duke na rikther intervalet e kthjellimeve duke bërë që fundjava të jetë me kushte të qëndrueshme atmosferike. Moti i kthjellët do të jetë prezent sidomos në në ultësirën perëndimore, duke lënë me  kthjellime dhe vranësira  zonat malore. Nuk parashikohet që të ketë reshje.

LEXO EDHE:  Studentët nuk tërhiqen/ Sot sërish në protestë

LEXO EDHE:  U fiku kaldajat/ Studentët “surprizojnë” rektorinPër sa i përket vlerave termike sot ka pasur një tjetër rënie në orët e para të mëngjesit duke bërë që minimalja të jetë 0 ose -1 gradë Celsius në zonat e thella malore, ndërkohë që maksimalja do të ketë një rritje 1-2 Gradë, ku priten vlera 18 apo 19 gradë. Fundjava do të sjellë rritje duke kulumar ditën e dielë ku termometri do të ngjitet në 22 apo 23 Gradë Celsius.

Era do të jetë problematike duke qënë se do të ketë drejtim kryesisht verilindor dhe era e ftohtë do të bëjë që i ftohti të ndihet veçanërisht në orët e para të mëngjesit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Reshje shiu dhe bore/ Temperatura nga 0 gradë deri në 19 gradë

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Paraditja paraqitet me kthjellime dhe vranësira të shpeshta të cilat do të sjellin reshje të pakta, kryesisht në zonat Jugore dhe Lindore.

Por gjatë orëve të pasdites moti përmirësohet gradualisht, duke sjelle dominim të kthjellimeve dhe vranësira kalimtare në territor, ku më të dukshme vranesirat mbeten në Juglindje.Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të vijojnë të ulen në mëngjes, por rriten në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 0°C deri në 19°C.

LEXO EDHE:  U fiku kaldajat/ Studentët “surprizojnë” rektorin

LEXO EDHE:  U fiku kaldajat/ Studentët “surprizojnë” rektorin

Era do të fryejë mesatare në tokë dhe e fortë në det me shpejtësi 55 km/h nga drejtimi Verior – Verilindor duke sjell në det dallgëzim 4 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Foto-Korça zgjohet në bardhësi/ Nisin reshjet e para të borës

Publikuar

-

Nga

Qarku i Korçës është zgjuar mëngjesin e sotëm, i veshur me vellon e bardhë të borës.

Temperaturat në Juglindje kanë rënë në nivelet 3°C.

Reshje bore, raportohet se  ka pasur edhe  në Malin e Gramozit në Kolonjë, në Mokër të Pogradecit, në fshatin Panarit dhe Shtyllë, Dardhë e Voskopojë.Nuk raportohen probleme me qarkullimin, pasi reshjet e borës kanë qenë të lehta.

LEXO EDHE:  Marrëveshja për konviktet/ Do rindërtohen vetëm 5 godina, ja kostoja 

LEXO EDHE:  Jo negociatave! Ju nuk jeni Lulzim Basha

Por, drejtuesit e automjeteve paralajmërohen që të mos lëvizin pa zinxhirë./CNA.al

LEXO TE PLOTE