Connect with Us

Dimri i madh PD-LSI

Politikë

Dimri i madh PD-LSI

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kush ka menduar se Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim janë një “çift i lumtur” apo po krijojnë një familje të madhe për të ardhur në pushtet, ka gabuar. Tashmë palët kanë “nxjerrë dhëmbët” dhe po “kafshojnë” njëri-tjetrin, për humbjet dhe dështimet, për disfatat e pësuara në shumë qarqe.

LSI ka akuzuar PD për vjedhjen e votave dhe për lojërat e saj të pista, të cilat nuk kanë bërë asgjë, por kanë maksimalizuar votat e PD-së, kanë sjellë humbje mandatesh për LSI-në dhe opozitën e lanë me “gisht në gojë” në zgjedhjet e 25 prillit.

Zyrtarë të lartë të LSI-së, pavarësisht sulmeve ndaj kryeministrit Rama, e shikojnë se do të qëndrojnë në opozitë përballë kryeministrit, jo në një strategji të udhëhequr nga Lulzim Basha, siç ndodhi me zgjedhjet e fundit, kur befas LSI u distancua, palët nuk dolën në një koalicion të përbashkët dhe në zgjedhje gjatë fushatës pati shumë probleme.

Në shumë qarqe, rezultati i dalë për të dy palët solli një kosto të madhe elektorale, e cila mendohet se ka qenë dhe shkaku kryesor i humbjes.

Kjo për faktin se në shumë qarqe mandatet e LSI-së kanë mbetur për pak vota.

Pra në Korçë, në Elbasan, në Tiranë, në Vlorë, e gjetkë, LSI-ja nuk ka mundur të marrë mandatet e saj për një grusht votash, ndërkohë që PD ka disa mijëra vota mbi mandatin që siguronte, çka do të bënte që opozita e bashkuar të kishte një mandat më shumë, LSI të kishte një mandat më shumë dhe kjo do të sillte që Edi Rama të mos ishte sot kryeministër, por të ishte një koalicion i gjerë opozitar i udhëhequr nga PD dhe LSI.

LEXO EDHE:  Prokuroria e Përgjithshme kërkon heqjen e mandatit për dy deputetë

Ujërat kanë rrjedhur shumë. Ka shumë turbullirë mes PD-së dhe LSI-së. Ka një mungesë komunikimi, një konflikt, një përplasje.

LSI-ja bën përgjegjës Lulzim Bashën, ndërsa vetë Lulzim Basha e ka drejtuar gishtin nga Ilir Meta dhe aktet e tij të “çmendura” gjatë fushatës elektorale, të cilat i ka quajtur kosto të pallogaritshme, që  kanë dëmtuar imazhin e Opozitës dhe fitores së saj në zgjedhje.

Dje PD mbylli procesin e zgjedhjes së strukturave, kuptohet pa ndonjë lajm të madh, pa ndonjë habi dhe tashmë pritet që edhe LSI-ja të bëjë një riformatim të saj, pas disa largimeve. Më pas do të shohim se çfarë do të ndodhë midis dy aleatëve të fortë opozitar të zgjedhjeve, të cilat po shkojnë në Parlament të ndarë për të bërë opozitë ndaj Edi Ramës.

Megjithëse ndarja nuk është thjeshtë dhe vetëm mes PD dhe LSI, ka ndarje edhe midis deputetëve të partive të vogla, të cilët kanë filluar “t’i shkelin syrin” Edi Ramës, duke qenë se për shumë vite po qëndrojnë në opozitë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Rritja e çmimeve/ Rama tenton të qetësojë qytetarët

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Kryeministri Edi Rama është shfaqur këtë mëngjes, duke iu përgjigjur pyetjeve të qytetarëve, të ngritura në rrjetin e tij social.

Rama foli për çmimin e energjisë për familjarët, duke thënë se është nën nën koston reale.

Ndër të tjera, Rama, ka ripërsëritur se çmimet në treg nuk i përcakton qeveria por kërkesa dhe oferta.

 “Shqipëria nuk e prodhon sasinë e naftës së pari, është naftë e rëndë ajo që prodhon dhe shkon për tregun ndërkombëtare. Rreth 600 mijë ton janë nën produktet që vijnë nga importi.Ne prodhojmë vetëm një pjesë të energjisë që konsumojmë, kjo na ndihmën që të kemi në çmim të rregulluar.

Sot që flasim çmimi i energjisë për familjarët është një çmim nën koston reale, falë masave  të marra për mbrojtjen e konsumatorit.

Çmimet e mallrave në treg i përcakton kërkesa dhe ofertën jo qeveria, vetëm në diktaturën komuniste i vendos qeveria. Për sa kohë flasim për mallra që i blejmë në tregjet ndërkombëtare siç janë energjia dhe nafta, çmimet janë njësoj si në Spanjë si në Shqipëri.’, është shprehur Rama, duke iu përgjigjur pyetjeve të qytetarëve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bumçi: Këto janë arsyet themelore pse mbështes Sali Berishën

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Anëtari i kryesisë dhe i Këshillit Kombëtar të PD-së, Aldo Bumçi , tregon se ka disa arsye themelore pse mbështet ish kryeministrin Sali Berisha.

I ftuar në emisionin “Të paekspozuarit”  me Ylli Rakipin, Bumçi është shprehur se opozita ofron më shpresë që pas humbjes së zgjedhjeve në 25 Prill.

Ai u shpreh se, nëse Sali Berisha nuk do të dilte dhe të organizonte foltoren, opozita do kthehej në muze.

Kam mbështetur Berishën për shumë arsye dhe themelorja është se opozita nuk ofron shpresë dhe kjo shpresë u shua me mos fitoren në zgjedhjet e 25 prillit.Fakti që nuk i ofruam shqiptarëve ndryshimin ishte goditje për opozitën. Duke qenë se partitë fushatën dhe gjithçka e kanë kthyer në presidenciale dhe merita do ti shkonte atij do bëhej kryeministër por kur humb duhet të mbash përgjegjësi.

Kjo humbje krijoi krizë besimi dhe kemi raportin më kritik që është bërë për zgjedhjet, por pse Basha nuk e përdor raportin kritik të zgjedhjeve.

Kur merr vendime duhet të përballesh. Demokratët e kuptojnë të mirën e PD, pse nuk i ndanë me to dhe të dalë ashtu siç del Berisha.

Duhet të kthejmë shpresën që opozita do ekzistojë, nëse Berisha nuk do të dilte opozita do kthehej në muze.  Kjo opozitë nuk ofron më shpresë se e ndryshon situatën dhe e bën më mirë”, tha Bumçi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Sondazhi/ Demokratët duan Berishën në krye të PD

Publikuar

-

Nga

Gjysma e votuesve të Partisë Demokratike preferon Sali Berishën si kryetar të PD. Lulzim Basha mbështetet nga 1/3-ta e votuesve të PD, për të qëndruar në karrigen e kryetarit të partisë.

Vetëm 8.3% e votuesve të PD mendojnë që partisë i duhet një udhëheqës i ri.Thuajse gjysma e votuesve të PD-së mendojnë se largimi i Sali Berishës nga grupi parlamentar demokrat nuk e ndihmon partinë të vijë në pushtet më shpejt. Vetëm 22% e tyre mendojnë se vendimi i Bashës e ndihmon ardhjen në pushtet të PD-së./Euronews

LEXO TE PLOTE