Connect with Us

Thellohet skandali i inceneratorëve/ Gazetari: Ajo firmë të çon direkt në burg, edhe Rama nuk shpëton  

Politikë

Thellohet skandali i inceneratorëve/ Gazetari: Ajo firmë të çon direkt në burg, edhe Rama nuk shpëton  

Publikuar

-

Thellohet skandali i inceneratorëve/ Gazetari: Ajo firmë të çon direkt në burg, edhe Rama nuk shpëton  

Koncesioni i inceneratorëve në Shqipëri, i shumë akuzuar nga opozita si një aferë korruptive, duket se është një skandal që vijon të thellohet.

Gazetari Klodian Tomorri shkruan se po tentohet që plehrat e Durrësit, të sillen pa garë tek inceneratori i Tiranës, dhe kjo sipas tij do të bëhet më firme kryetari ose me vendimi Këshilli Bashkiak.

Por, gazetari paralajmëron se kushdo zyrtar që firmos për të transferuar plehrat e Durresit pa gare tek inceneratori i Tiranes, e pret burgu.

Sipas gazetarit Tomorri, edhe vetë kryeministri Edi Rama po të firmosë, nuk shpëton dot.

Tomorri thekson se nga kjo firmë nuk ka gjykatë në botë që të shpëton dot dhe është kjo arsyeja pse nuk munden ta bëjnë me vendim qeverie apo me procedure ne Ministrine e Infrastruktures, dhe po tentohet të përdoret Bashkia e Durrësit.

Ai zyrtari i Bashkise se Durresit qe do te firmose vendimin per te transferuar plehrat e Durresit pa gare tek inceneratori i Tiranes duhet t’i beje llogarite mire. Ajo firme te con automatikisht ne burg. Direkt.

Nuk ka gjykate qe te shpeton nga kjo. Edhe vete Edi Rama po ta firmose ate vendim nuk shpeton dot. Pse mendoni se nuk e bejne me vendim qeverie apo me procedure ne Ministrine e Infrastruktures?

Do e beni me firme kryetari do e beni me vendimi Keshilli Bashkiak nuk ka rendesi. Kushdo qe do jete pjese e vendimarrjes nuk duhet t’i hyje valles pa te pakten 5 milione euro. Cdo cmim tjeter me poshte eshte te biesh deshmor ne emer te Partise.

Se ne fund te fundit kjo eshte ceshtje trade-offi. Nuk shitet dita e burgut per me pak se 1 mije euro. Se nje dhjetevjecar brenda eshte i garantuar aty me ate firme.

Kjo ishte keshille miqesore e pakerkuar. Por ju beni si te dini vet. Se njeriu mund ta beje dhe per idealizem. Dakord jam dhe me kete. Historia ka plot raste kur njerezit kane dhene dhe jeten ne emer te Partise. Respekt maksimal per ata qe jane aq idealiste. Por ketu jane shume leke ne loje ndaj.”-shkruan Klodian Tomorri./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Edi Ramës duhet t’i priten duart”/ Roland Bejko: Zërat kundër në PD, e pasuruan partinë

Publikuar

-

Nga

“Edi Ramës duhet që t’i priten duart” / Roland Bejko: Zërat kundër në PD, e pasuruan partinë

Anëtari i Kryesisë së PD, Roland Bejko ka folur mbi situatën brenda partisë dhe zërat kundër.

Në një intervistë për Fax news ai theksoi se duhet që Edi Ramës t’i priten duart, në kuptim të figurshëm, pra t’i shkatërrohet mekanizmi që ka krijuar për manipulimin e votave.

“Secili nga drejtuesit e qarqeve prezantoi mendimin e asaj sa ndikoi në rezultat ndërhyrja e qeverisë për të deformuar vullnetin e qytetarëve, pra duke mos e lënë votën e qytetarëve të rridhte e lirë.

Duke ndaluar këtë dhe duke gjetur një përkrahje të ndërkombëtareve të cilët luajnë rol të rëndësishëm, të jeni të sigurtë që nuk do të kemi më të njëjtin deformim të vullnetit të qytetarëve.

Duhet që Edi Ramës t’i priten duart, t’i shkatërrohet kjo inxhineri që ka krijuar për manipulimin e votave, dhe përfundimisht të kemi zgjedhje të lira. Analiza vazhdon”, tha Bejko.

LEXO EDHE:  Aksident i rëndë në portin e Durrësit/ Trajleri shtyp për vdekje punonjësen

LEXO EDHE:  Aksident i rëndë në portin e Durrësit/ Trajleri shtyp për vdekje punonjësen

Duke folur për zërat kundër në PD, Roland Bejko u shpreh se këto zëra vetëm sa e kanë pasuruar partinë.

Në fund ai kishte dhe një ftesë për zërat kundër të cilëve ju bëri thirrje që të luftonin së bashku për të mirën e partisë.

“Më ka ndodh dhe mua ta shoh vetën jashtë këshillit kombëtar por nuk jam larguar nga PD. Unë do t’i ftoja të qëndrojnë dhe të gjithë së bashku të luftojmë. PD doli mirë nga kuvendi në tërësi. Një parti politike nuk e pasuron vetëm elementi sasior por idetë dhe aksionet që përfundojnë me rezultate politike. Të gjithë ne kemi një qëllim, pra ta rimëkëmbim PD-në. Mbi të gjitha kemi nevojë të gjejmë një ekip pasionant . Kemi nevojë të krijojmë një lidhje të fortë midis qendrës dhe bazës”, tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Gjykata na ka urdhëruar të heqim kangjellat”/ Manjani ‘masakron’ Veliajn: Mamluk i Rilindjes!

Publikuar

-

Nga

Gjykata na ka urdhëruar të heqim kangjellat/ Manjani ‘masakron’ Veliajn: Mamluk i Rilindjes!

Krybashkiaku Erion Veliaj ka përmendur sot një vendim të gjykatës, për të hequr rrethimet mbrojtëse anash rrugëve të Tiranës, çka ai e ka quajtur skandaloz dhe të marrë nën lobimin e pronarëve të lokaleve apo lavazheve.

Lidhur me këtë ka reaguar dhe ish ministri i Drejtësisë Ylli Manjani, i cili teksa e quan Veliajn mamluk i Rilindjes, me tone të forta shton se duhet të zbatojë vendimin e gjykatës dhe mos e zgjasë shumë.

“Një gomisteri e një lavazh në Laprakë na paskan arritur të lobojnë një vendim gjykate.- thotë bashibozuku i bashkisë që bën si pronari i Tiranës.

Ejj një gomist e një lavazhier..!!

Po për shëmbjen e Teatrit Kombëtar cili lavazh e cili gomist lobboi?!

Bahhh! Fjalë e mashtrim është ky mamluk i Rilindjes!

Zbato mor vendimin e gjykatës e mos e zgjat! Siç nuk guxon askush në Paris e Londër të mos e përflasë gjykatën.

***

Por kam idenë se do ti gjendet një gjykatës edhe këtij bashibozuku, që do dijë ku tja vendosë hekurat… Një gjykatës që e ka vëllain gomist dhe çunin e xhajes lavazhier…

Kështu e kanë ngrënë edhe të tjerë…”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Neveri për njerëzit që abuzojnë”/ Eli Fara hedh poshtë akuzat: Nuk kam mashtruar kurrë

Publikuar

-

Nga

“Neveri për njerëzit që abuzojnë”/ Eli Fara hedh poshtë akuzat: Nuk kam mashtruar kurrë

Këngëtarja Eli Fara ka reaguar për herë të parë publikisht pas akuzave të publikuara në disa media, ku ajo akuzohet se ka qënë punësuar për tetë vite si drejtoreshë në dy ministri.

Në një postim në rrjetet sociale, Eli Fara hedh poshtë çdo akuzë, ndërsa thekson se çdo gjë që ka në jetë, e ka arritur me djersën e saj.

Ajo thekson se ndjen neveri për abuzuesit, dhe shton se nuk ka  firmosur kurre ne asnje bordero si drejtoreshe dhe ska marrë kurrë një pagë si e tillë.

Zoti me ka bekuar me zerin qe me fali , gjith jeten time ia kam kushtuar artit te kenges! Ndjej neveri te pa fund per njerezit qe abuzojne me jeten e te tjereve duke shpifur pafytyresisht!!!

Ndjej detyrim moral te sqaroj opinionin publik mbi lajmet e rreme nga disa portale keto dite! Nuk di te kem mashtruar apo vjedhur askend kurre ne jeten time! Kam punuar fort dhe jam krenare per rrugen qe kam ndjekur per te perballuar çdo gje me djersen time, jam krenare per edukaten qe me kane dhene prinderit e mi te mrekullueshem larg te keqiave, mashtrimeve, vjedhjeve! Deri tani nuk e kam besuar se ne bote ka njerez kaq te ligj, te paskrupullt dhe abuzive! Perse i ka sjelle zoti ne kete bote? Duke shkruar tani po shoh babain tim 88 vjeçar duke shkulur barishtet e keqia ne oborr, si mendoni do shpetoje nga ato? Zoti e befte mire per te gjithe ne!

Nuk kam firmosur kurre ne asnje bordero si drejtoreshe!!!Nuk di te kem marre ndonjehere rroge si drejtoreshe!!!! Nuk di te kem udhetuar ndonjehere si drejtoreshe!!! Kam udhetuar vetem per koncerte dhe nuk kam pasur nevoje per shoqerues! Kjo eshte e verteta!

Thone qe ne ditet me te veshtira njeh ata qe te duan por edhe ata qe mezi presin te marrin gurin e pare e te te godasin. Per keta te fundit nuk dua te flas me shume, disa prej tyre do te kene perballje ligjore. Ndersa per ata qe u shqetesuan njesoj si une dhe besojne te e verteta ime, dua ti Falenderoj pa fund!”-shkruan këngëtarja Eli Fara./CNA.al

LEXO TE PLOTE