Connect with Us

Kush po e “grabit” drejtimin e RTSH?!

Politikë

Kush po e “grabit” drejtimin e RTSH?!

Publikuar

-

https://www.cna.al/2021/05/23/skandalozi-sokol-balla-ne-krye-te-rtsh-se/

Drejtorit të RTSH-së, Thoma Gëllçi i mbaroi mandati dhe me një proçedurë normale, Kuvendi njoftoi këtë të fundit, por edhe bordin, se Zoti Gëllçi tashmë kishte mbyllur nga ana ligjore mandatin e tij si kreu i RTSH-së, zgjedhur në këtë detyrë nga bordi i këtij institucioni.

Menjëherë filluan aludimet për emrat e rinj, por ata prej kohësh qarkullonin në tregjet politike dhe mediatike të Tiranës.

Një emër kryesor në këtë garë është Sokol Balla. Ky i fundit moderator që gjatë këtyre viteve, më shumë sesa ngritje në karrierë ka njohur ulje. Nga drejtor informacioni në Top Channel, shkoi në Vizion Plus, dhe tani në një televizion me titra, si Neës 24.

Por, pikërisht këtu fillon edhe pyetja, kush do ta kapë RTSH-në?

Vetë Sokol Balla, për interesat e Edi Ramës, pasi Zoti Balla njihet dhe si kamikaze i Rilindjes dhe si mik i kryeministrit, përtej lidhjeve të tjera?

Ndonjë nga eksponentët e Partisë Socialiste, i cili kërkon të ketë influencë të gjerë mediatike, siç është rasti i Taulant Ballës, si kryetar i Grupit Parlamentar të PS-së?

Që është dhe njeriu, i cili sipas shumë informacioneve, po kërkon të vendosë Sokol Ballën në krye të RTSH-së.

Apo është Irfan Hysenbelliu?

Taulant Balla ne ditelindjen e Irfan Hysenbelliut

Ky i fundit pronar mediash, njihet edhe si një mik i ngushtë i Taulant Ballës. Së fundmi Irfani Taulantin e ka shpallur vëlla, ashtu si dikur shpallte Lulzim Bashën.

CNA.al ka raportuar shpesh për marrëdhënien e ngushtë Balla-Hysenbelliu. Apo çfarë e lidhte Taulant Ballën direkt me Lulzim Bashën.

Por, përtej këtyre, sot kemi një fakt tjetër.

Nëpërmjet një personazhi skandaloz, konfliktual politik, si Sokol Balla, përtej aftësisë për të menaxhuar një emision raportimi ditën e zgjedhjeve, duket hija e Irfan Hysenbelliut dhe Taulant Ballës. Këta të fundit, duke shfrytëzuar fitoren e Rilindjes, kërkojnë të kapin RTSH-në, për interesa krejtësisht personale.

Nuk do të kishte asgjë të keqe që RTSH të rinovohej, të modernizohej edhe më tej, të kishte edhe reforma të thella, por kjo nuk mund të bëhet nëpërmjet skandalozëve me kyç në dorë, kjo nuk mund të bëhet nëpërmjet klientelës së Irfan Hysenbelliut apo pasioneve të Taulant Ballës.

Është dhimbshme deri në kriminale, që një institucion public si RTSH-ja, të merret dhe të përdoret për qoka, dhe jo të përfaqësohet denjësisht me një personalitet, me një intelektual i cili do të udhëhiqte një reformim të vërtetë. Apo do t’i jepte nder postit të drejtorit të këtij televizioni.

LEXO EDHE:  Foto nga Franca/ Rama: Vigjilje drithëruese, cilido rezultati kjo është fantastike
Edi Rama, Sokol Balla

Është një televizion publik që paguhet nga taksat e shqiptarëve. Nuk e paguan as Taulant Balla, as Irfan Hysenbelliu dhe as Sokol Balla. Por janë qytetarët shqiptarë që paguajnë çdo muaj në faturat e tyre taksën për televizionin publik. Që ai t’iu shërbejë, me këtë taksë të paguhet stafi dhe të jetë pronë e tyre.

Prona e publikut nuk mund të “grabitet” nga Taulant Ballad he Irfan Hysenbelliu për interesat e tyre personale, duke shkrytrëzuar emrin e Sokol Ballës. Rilindasit paksa të vonuar në proceset politike që kërkon një post publik.

Në fakt “shkëlqimi” i tij më i madh janë disa video skandaloze të dala kohë më parë, por kjo nuk ka rëndësi. Është jeta e tij private. Suksesi në fushën e gazetarisë gjithmonë e ka lënë në vendin e tretë apo të katërt. Nuk ka mundur kurrë të jetë kampion. Ndaj dhe RTSH-ja nuk mund të jetë një eksperiment, për të tentuar për të ngritur Sokol Ballën aty ku nuk ka mundur kurrë të ngjitet.

Do të ishte e udhës që palët politike, qoftë mazhoranca, por edhe opozita, tashmë përtej sherrnajave elektorale të ulin kokën dhe të gjejnë emra dinjitozë intelektualësh, personalitete, të cilët duhet të përfaqësojnë Radio Televizionin Publik që nuk paguhet, ashtu siç e theksuam më lart, nga politikanët, por paguhet nga xhepat e qytetarëve. Dhe nuk mund të lejohet që të përdoret për interesa të ngushta klienteliste të disa personazheve politikë, publikë, apo të botës së biznesit./CNA.al

Loja me RTSH/ Gati kamikazi i Ramës

Skandalozi Sokol Balla në krye të RTSH-së?

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Si nuk keni turp”/ Qytetarët i “tregojnë vendin” Metës: Vetëm për të vjedhur doni

Publikuar

-

Nga

Alarmi për situatën e zjarreve/ Meta “masakrohet” nga qytetarët: Ju vetë i keni paguar

Presidenti Ilir Meta, ka përshëndetur ndihmën e dhënë nga Bashkimi Evropian, për vënien e zjarreve nën kontroll në vendin tonë. Meta i shpreh BE mirënjohjen për solidaritetin e treguar në këto momente të vështira për vendin.

“I shumëpritur aktivizimi i Mekanizmit të Mbrojtjes Civile nga Bashkimi Europian për Shqipërinë, në kushtet e një situate tepër të rrezikshme të përballjes me zjarret.
Mirënjohje për solidaritetin dhe ndihmën e përhershme në momente kritike!”, shkruan Meta, në një postim në rrjetet sociale.

Por, pas këtij postimi, qytetarët kanë “shpërthyer” në akuza kundër klasës politike 30-vjeçare, duke mos kursyer as Ilir Metën.

Qytetarët shkruajnë se politika shqiptare vetëm e ka vjedhur këtë popull.

LEXO EDHE:  Manjani ironizon Ramën/ Rilindja ia arriti qëllimit, ta gëzojmë!

“Një avion i tillë, sa nje vilë te Gjiri Lalzit kushton, por ju të politikës doni me vjedh lekë dhe me ble vila dhe jo avion për këto raste,.!”-shkruan një qytetar.

LEXO EDHE:  10 vite nga vrasja e Fatmir Xhindit/ Balla: Drejtësia e re do të zbardhë çështjen

Ndërsa një tjetër qytetar shkruan “Shko mor Like je ba si Eni Cobani ..përshëndes Ameriken, Kanadanë, Australinë .. talluni sa të mundeni”.

Gjithashtu një tjetër qytetar shkruan “Vetëm duke lypur mbetet gjithmonë. Si nuk iu vjen turp. Shtet me vite e keni degraduar Shqipërinë”.

Më poshtë disa nga komentet e qytetarëve:/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Amerika ka marrë në dorë SPAK-un”/ Ngjela paralajmëron ngjarje të mëdha në politikë

Publikuar

-

Nga

Ngjela “zbërthen” lëvizjet/ këto janë dy pikat pse u shkarkua Meta

Avokati Spartak Ngjela ka folur për thirrjen e Ambasadores Amerikane, Yuri Kim, e cila kërkoi lista të pastra në parlamentin e ri shqiptar.

Spartak Ngjela theksoi se ligji i dekriminalizimit nul lejon futjen ne parlament të personave që janë të shpallur non-grata në Amerikë, prandaj dhe Amerika kërkon që ish-Kryeministri Berisha të mos futet në Parlament.

“Duhet të jemi të qartë. Kur i ka ardhur ftesa nga Rama, Basha e ka refuzuar. Prandaj ka hyrë në lojë politika e madhe. Ky ka romanin ‘edhe i vetëm do luftoj’. Basha nuk është shprehur për aatë i kërkuan ata. Në jurisprudencën moderne heshtja është pohim. Deri tani ai është në pohim. Nuk besoj se do ketë kundërshtim nga Basha, sepse nuk e lejon ligji. Ligji pengon personin non-grata të hyjë në Parlament”, tha Ngjela, në një intervistë për Fax News.

Sipas avokatit, Amerika ka marrë në dorë SPAK-un, dhe tashmë kërkon të marrë në kontroll dhe parlamentin , gjë të cilën e vërteton deklarata e fundit të Yuri Kim.

“Politika amerikane nuk po i ndahet luftës për vendosjen e drejtësisë në Shqipëri. Ambasadorja nuk është e para herë që flet kështu. Mund të jetë e 100-ta. Politika amerikane po këmbëngul për vendosjen e drejtësisë dhe goditjen e krimit shtetëror. Ana tjetër e medaljes është se ajo thotë një gjë të rëndësishme. Ajo i thotë të dy palëve, duhet të bëni pastrimet për ata që duhet të hyjnë në parlament. Ata që janë non-grata në Amerikë, duhet të mos lejohen të hyjnë në Parlament. Kërkon një bashkëpunim të tyre në Parlament, sepse një parlament bashkëpunues është i nevojshëm për vijimin e reformës në drejtësi, sepse do të ketë ligje të tjera. Mazhoranca socialiste nuk ka 2/3. Ajo i thotë bashkëpunoni se ne nuk heqim dorë. SPAK e drejton politika amerikane, ajo nuk diskutohet. Tani ajo thotë dua të drejtoj dhe parlamentin“, u shpreh Ngjela.

LEXO EDHE:  Basha “sulmon” tryezën e Reformës Zgjedhore

LEXO EDHE:  Foto nga Franca/ Rama: Vigjilje drithëruese, cilido rezultati kjo është fantastike

Avokati Ngjela ka përjashtuar kategorikistht mundësinë që politika amerikane të kontrollohet nga Kryeministri Rama. Ai shtoi se shtatori mendohet të ketë ngjarje të rëndësishme politike në favor të funksionimit të drejtësisë

“Nuk ka mundësi që politika amerikane të drejtohet nga Rama. Ata ja kanë thënë. Politika amerikane nuk urdhëron. Ja kanë sugjeruar dhe ajo doli e tha. Pak ditë më parë bëri presion të hapur diplomatik. Tha ose hajde me ne, ose ik me Saliun dhe hani bar. Ata Berishën në parlament nuk do ta pranojnë. Ambasadorja thotë respektoni ligjin. Hyni në Parlament me një bashkëpunim dhe të pastrohen ata që i kap ligji i dekriminalizimit. Shtatori mendohet të ketë ngjarje të rëndësishme politike në favor të funksionit të drejtësisë”, tha ai.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ngjela tregon “mesazhin” e Bashës/ Çfarë do të ndodhë me Berishën në shtator

Publikuar

-

Nga

Spartak Ngjela: Fatos Tushen e arrestuan sepse ka shenja për korrupsion

Avokati Spartak Ngjela është shprehur sot se përderisa në lojën politike është futur Amerika, Berisha nuk do të futet dot në Parlament në shtator.

Në një intervistë për Fax News, Ngjela ka komentuar edhe heshtjen e Bashës, për të cilën thotë se është një mesazh I qartë që tregon se ish-kryeministri nuk do jetë në parlamentin e ri.

Përderisa ka hyrë Amerika në lojë Berisha nuk mundet kurrsesi të futet në Parlament dhe heshtja e Bashës për këtë gjë tregon se ai është plotësisht dakort dhe nuk do kundërshtojë pasi nuk e lejon as ligji. Kjo qeveri është mediokre dhe e nuk ka politikë të tillë në botë që të ketë ministra apo deputetë që nuk njihen, as Mao Ce Duni nuk e ka bërë këtë gjë që ka qenë një ndër komunistët më të mëdhenj.

Shtatori mendohet te ketë ngjarje të rëndësishme politike dhe nëse KQZ ja jep mandatin Berishës që ai të mos endet gjyqeve kjo është e gjitha kundër ligjit“- u shpreh Ngjela.

LEXO EDHE:  Foto/ “Surpriza” e Lleshajt te Kuvendi, deputetët ngelen pa fjalë

LEXO EDHE:  Manjani ironizon Ramën/ Rilindja ia arriti qëllimit, ta gëzojmë!

I pyetur nga gazetarja se cfarë mendon për bashkëpunimin me Amerikën dhe sa i vlen vendit tonë në reformat e fundit avokati u përgjgj duke thënë se është domosdoshmëri e demokracisë bashkëpunimi por duhet të jemi të sigurt që është në favor të shtetit tonë.

“Amerika ka dalë garant që do bëjë reformën, bashkëpunimi nënkuptohet dhe forcat që janë kunder brenda partisë demokratike që janë të pakta nuk e dimë sa ndikim do kenë që Berisha të mos jetë pjesë e parlamentit. Qeveri mediokër, e mori mandatin sepse opinioni publik nuk pranon Berishën, as 2 mijë vota nuk i mori ai prandaj përfituan socialistët.
Në keto momente Shqipëria është në një pikë të nxehte në sajë të zhvillimit, nuk mund të ecësh nën anonimat “
-përfundoi avokati.

LEXO TE PLOTE