Connect with Us

Pesë personazhet që mund të kenë shkruar librin e Lulzim Bashës

Politikë

Pesë personazhet që mund të kenë shkruar librin e Lulzim Bashës

Publikuar

-

Kreu i PD, Lulzim Basha njoftoi dje se kishte publikuar librin e tij të parë ndoshta edhe të fundit, por gjithsesi opinioni publik e ka pritur me tallje, ironi dhe meme.

Me një shfletim të thjeshtë nga libri kupton që ka një fjalor shumë të vakët, dhe shumë gënjeshtra ashtu siç di vetëm Lulzim Basha, i cili që në moshën 14 vjeçare ka rrëzuar diktaturën komuniste dhe në moshën 16 vjeçare edhe pse ishte lidhur me vajzën e një sigurimsi të ushtrisë tregon se fliste kundër qeverisë dhe sistemit të asaj kohe.

Por, le të shohim kush e ka shkruar në të vërtetë këtë libër. Që ta shkruajë Luli, askush nuk e beson se Luli fle më shumë gjumë dhe jo më të shkruajë libra. Kështu që në opinionin publik janë ngritur disa alibi.

Së pari një nga emrat që i është atribuar është bashkëshortja e tij Aurela ose kunati, apo dikush tjetër që e ka paguar Lulzim Basha. Por kush janë personazhet që mund të jenë paguar. Një nga këta emra mund të jetë Preç Zogaj.

Por po ta shohësh librin në vetvete, gjuha, duket pak e ndryshuar. Ose e ka shkruar Preçi dhe e ka marrë ka futur duart kunati me Aurelën dhe e kanë bërë librin më Lulzims dhe pastaj e kanë publikuar.

LEXO EDHE:  Rama apo Basha?/ Durrsakët zgjedhin kë duan kryeministër

Një emër i dytë që mund ta ketë shkruar librin është Flutura Açka, kandidate për deputete e Lulzim Bashës, e dyta në listën e Elbasanit e cila në fakt është edhe botuese.

Personi i tretë që mund ta këtë shkruar këtë libër për llogari të Lulzim Bashës mund të jetë Fahri Balliu i cili pak muaj më parë nxorri dhe librin për djalin e tij “Misioni i Unazës”me autor Klevisin.

Sot jemi përballë faktit që ka dalë libri i Lulit me titullin “Misioni im” i cili duket si një kopje e titullit të Klevisit dhe nuk ka ndonjë ndryshim të madh që ta ketë shkruar Fahriu në bashkëpunim me Klevisin e tij i cili mund të jetë një nga opsionet kryesore si autor i asaj që Lulzim Basha quan letër të hapur dhe jo libër.

Ne kaq emra mundëm të sjellim por, mund të ketë edhe të tjerë në këtë ngjarje të rrallë kur Luli sjell një libër.

Në mes të fushatës, të bëhet objekt memesh dhe ta heqë vëmendjen nga fushata dhe t’i çojë prozhektorët te tema se kush e bëri librin dhe kujt ia vodhi, këtë vetëm një personalitet si Lulzim Basha mund ta bëjë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Konflikti Palestinë-Izarel/ Ironizon Spahiu: Jemi popull pa ‘shtyllë kurrizore’

Publikuar

-

Nga

Nga Kreshnik Spahiu/ “Shqipëria Fiton” nëse votohet Amerika, dhe jo Monika

Ish kreu i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu ka reaguar lidhur me situatën e tensionuar mes Palestinës dhe Izraelit.

Spahiu shprehet se ne jemi një popull pa ‘shtyllë kurrizore’. Ai shton se partitë politike në vendin tonë kanë zgjedhur të heshtin në lidhje me këtë konflikt.

“Në shekuj kombi ynë ka qenë i ndarë dhe pa vizion partneriteti historik: Brenda një shekulli kemi ndërruar 30 popuj miq, dhe i kemi bërë armiq: Turqit, grekët, italianët, serbët, Jugo-sllavët, kubanezët, Vietnamezët, rusët, kinezët, amerikanët, gjermanët, francezët… Së fundmi për turpin tonë jemi ndarë si popull në dysh:

– Tifoza pro Palestinës

– Tifoza pro Izraelit

Thjesht tregojmë mediokritetin dhe mungesën e një shtylle kurrizore si komb i pa përcaktuar për të ardhmen tonë. Jo vetēm kaq por dy shtetet shqiptare dhe 200 partitë politike në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Mal të Zi kanë zgjedhur heshtjen”, shkruan Spahiu./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kush mund të drejtojë PD nëse largohet Basha?/ Arben Imami: Do bëjmë gati kandidatin

Publikuar

-

Nga

Kush mund të drejtojë PD nëse largohet Basha?/ Arben Imami: Do bëjmë gati kandidatin

Ish-deputeti Arben Imami, është pyetur se kush mund të jetë kryetari i PD-së nëse Lulzim Basha jep dorëheqjen.

Teksa ishte i ftuar në emisionin “Zonë e Lirë”, Imami tha se “Grupi për PD” është duke zgjedhur dhe bërë gati një kandidat për postin e kreut të PD-së.

Ai deklaroi se drejtimin e PD-së mund ta bëjë më mirë edhe një kandidat i paprovuar që ka eksperiencë në PD.

“Nuk janë hapur zgjedhjet. Ne si grup, “Grupi për PD” meqënëse ka një kohezion të mjaftueshëm pikëpamjesh dhe marrëdhëniesh besoj se do arrijmë të nxjerrim 1 ose më shumë kandidat që zgjedhjet e ardhshme në parti. Do ta bëjmë gati kandidatin, absolutisht jo s’mund të them që jam unë. Një kandidat i paprovuar që ka eksperiencë në PD, mund ta bëjë më mirë se Basha që ka provuar që nuk e bën dot”, theksoi Imami pa dhënë asnjë emër./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Berishën e sulmonin, por e donin”/ Imami: Me Bashën tallen se nuk fiton dot

Publikuar

-

Nga

“Berishën e sulmonin, por e donin”/ Imami: Me Bashën tallen se nuk fiton dot

Ish-deputeti i PD-së Arben Imami, nuk i ka kursyer kritikat për kryetarin e opozitës Lulzim Basha, pasi humbi zgjedhjet parlamentare me rezultat të thellë.

Imami ka bërë një krahasim të shkurtër me ish-kryeministrin dhe ish-liderin historik të PD-së Sali Berisha, ku deklaroi se këtë të fundit pavarësisht se e sulmonin, edhe e donin.

Ai tha se e kundërta ndodh me Bashën, për të cilin theksoi se po tallen me të se nuk fiton dot kundrejt kryeministrit Edi Rama.

LEXO EDHE:  Kulluri tallet keq me Bashën/ S’e cënon urdhri i qeverisë, ka 3 vjet që nuk mbledh dot më shumë se 10 vetë në PD

LEXO EDHE:  Afrimi i partisë së Bamir Topit në PD/ Gjekmarkaj: Shenjë që vendimet i merr Basha

“Berishën e sulmonin, nuk  kanë lënë fjalë pa i thënë, e urrenin shumë, por e donin shumë. Problemi është që këtë nuk e urren njeri, me këtë tallen. Nuk fiton dot. Unë e kam ditur para 2 vjetësh”, nënvizoi ish-deputeti në emisionin “Zonë e Lirë”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE