Connect with Us

Plas në PS-në e Pogradecit: Nuk e duam Shalsin deputet

Politikë

Plas në PS-në e Pogradecit: Nuk e duam Shalsin deputet

Publikuar

-

Plas në PS-në e Pogradecit: Nuk e duam Shalsin deputet

Eduart Shalsi, deputet i qarkut të Korçës dhe i zonës së Pogradecit, ka filluar të ketë probleme jo vetëm me elektoratin e zonës së tij, por edhe me strukturat socialiste.

Burime nga strukturat lokale të PS në Pogradec i thanë CNA.al se socialistët kanë refuzuar kandidaturën e Eduart Shalsit, për të rikandiduar në Pogradec.

Drejtuesit lokalë të kësaj partie ia kanë bërë të ditur kundërshtimin e tyre për rikandidimin e Eduart Shalsit gjatë kohës që po përgatiten listat kreut të socialistëve për qarkun, Niko Peleshi, si edhe kryeministrit Edi Rama.

Gjithashtu socialistët lokalë kanë vënë nën presion edhe kryebashkiakun e Pogradecit Ilir Xhakolli, të cilit i është kërkuar që të kundërshtojë emrin e Eduart Shalsit në takimin e ardhshëm që pritet të ketë kryetari i socialistëve Rama me drejtuesit lokalë, pra drejtuesit e pushtetit vendor dhe të partisë për të vendosur përfundimisht për listen e qarkut të Korçës.

Edi Rama dhe Eduart Shalsi

Rama tha disa ditë më parë se do jenë drejtuesit e qarqeve ata që do të propozojnë emrat dhe më pas strukturat e partisë ata që do të vendosin, por mesa duket në Pogradec ka një problem, strukturat lokale refuzojnë Eduart Shalsin, deputetin aktual që për ta është një njeri inekzistent. Prej katër vitesh nuk është paraqitur asnjëherë në Pogradec, nuk ka zgjidhur asnjë hall dhe problem për banorët e për socialistët dhe është vetëm për turizëm apo kur kryeministri Rama shfaqet në qytetin liqenor.

Mesa duket kreu i qeverisë dhe drejtuesi i qarkut Niko Peleshi tashmë janë përballë strukturave të tyre lokale në Pogradec, për të zgjedhur midis përplasjes, pra për të kundërshtuar bazën e partisë në lidhje me Eduart Shalsin apo për të vendosur emrin e ministrit dhe një bashkëpunëtori të Edi Ramës në listë me forcë.

LEXO EDHE:  “Ekonomia në kolaps”/ Tabaku: Rama ka vjedhur dy buxhete shteti, dëmi 7,2 miliardë euro
Niko Peleshi dhe Edi Rama

Gjithsesi, socialistët lokalë i thanë CNA.al se do të ketë hapa të tjera dhe përplasje që do të bëhen publike, por tashmë shumica e informacioneve janë mbajtur konfidenciale dhe është shpresuar që në rrugë zyrtare të komunikohet me kryeministrin nëpërmjet të deleguarve për t’i dhënë një zgjidhje këtij problemi.

Ata thanë për CNA.al se nuk do të pranojnë në asnjë mënyrë që Shalsi të jetë kandidat për Pogradecin, pasi ai ka dështuar dhe rikandidimi i tij do të sillte një humbje të turpshme në qytet, por edhe në zonat e fshatrat që Shalsi nuk ka shkelur kurrë.

Ata theksuan se Pogradeci nuk duhet të provokohet sërish, ashtu siç ndodhi me zgjedhjet në vitin 2015, ku vendosja e një kandidature nga LSI apo me forcë nga qendra, solli humbjen e bashkisë së Pogradecit, prandaj dhe rikandidimi i Shalsit do të ishte e njejta situatë dhe do të sillte një disfatë të turpshme elektorale në zgjedhjet e 25 prillit.

Ndaj dhe socialistët pretendojnë se me një emër tjetër dhe me një kandidaturë të mirëmenduar, do të kishte një tjetër qasje të qytetarëve pogradecarë në mbështetje të socialistëve dhe të vetë kryeministrit Rama./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Video-Basha tallet me tropojanët/ Tropojsa e tropojse…

Publikuar

-

Nga

Video-Basha tallet me tropojanët/ Tropojsa e tropojse…

Kryetari i Republikës së Re, Lulzim Basha ka vijuar takimet në sajë të fushatës elektorale të 25 prillit.

Sot ai është ndalur në qytetin e Tropojës, ku ka ofenduar dhe është tallur rëndë me banorët e qytetit verior.

Teksa kishte hipur mbi një poltron dhe po fliste para dhjetëra militantëve të PD-së, Basha ka ofenduar vendasit duke i quajtur tropojse dhe topojsa, ndërkohë që banorëve të kësaj zone i thërrasin të gjithë tropojanë.

Kjo tregon papërgjegjshmëri nga ana e kreut të opozitës, i cili pretendon të marrë mandatin e kryeministrit dhe të drejtojë qeverinë e këtij vendi.

LEXO EDHE:  Arta Dade: Të ikë Edi Rama/ Përgjigjet Kryeministri

LEXO EDHE:  Rama i delegoi kompetencat Cakajt/ Zbardhen shkeljet ligjore

Basha shpeshherë ka bërë gafa në daljet publike, por deklarata e sotme mund të konsiderohet si më ofenduesja për shqiptarët dhe në veçanti tropojanët./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

KQZ letër partive: Hiqni materialet propagandistike nga fasadat e ndërtesave publike

Publikuar

-

Nga

“Zgjidh, voto, vendos”/ Celibashi bën thirrjen e fortë për të rinjtë

Megjithëse legjislacioni për afishimin e materialeve propagandistike gjatë fushatës elektorale ka ndryshuar, sërish partitë politike nuk e zbatojnë atë për të cilën kanë rënë dakord.

Në një shkresë që KQZ u ka dërguar Partisë Socialiste dhe asaj Demokratike, konstaton se ato nuk e kanë zbatuar udhëzimin e Komisionerit dhe Kodin Zgjedhor, duke vendosur materiale propagandistike në ambiente publike dhe fasada godinash të cilat ligji nuk i lejon.

Për këtë arsye Komisioni qendror i zgjedhjeve u ka kërkuar dy partive te mëdha të heqin posterat apo materiale të tjera propagandistike nga ndërtesat e institucioneve publikë. Konkretisht partisë demokratike nga fasada e Universitetit Politeknik të Tiranës, dhe Partisë Socialiste nga fasada e Bashkisë Gjirokastër.

Përveç kësaj, komisioneri Celibashi ka kërkuar nga Partia Socialiste që të shmangë gjuhen denigruese ndaj kundërshtarëve, duke treguar vetëpërmbajtje gjatë dhënies së mesazheve politike./euronews

LEXO EDHE:  Rama drejt qeverisë teknike?!/Ja zonja që mund të bëhet kryeministre!

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deklarata e Vuçiç/ Reagon Tedi Blushi: Pas 25 prillit…

Publikuar

-

Nga

Meta pranon skandalin/ “Unë fshihem pas bojkotit të AlbControl”

Zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta,Tedi Blushi, ka reaguar lidhur me qëndrimet publike të Presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç, i cili pretendon se pas Lulzim Bashës qëndron ish-kryeministri Sali Berisha.

Blushi ka thumbuar Edi Ramën, për të cilin thotë se dihet kukull e kujt është dhe e paralajmëron se më 25 prill do të marrë gjykimin e popullit.

Zëdhënësi i Metës deklaron se marrëdhëniet midis Shqipërisë dhe Serbisë do të jenë konstruktive dhe mbi baza respekti të ndërsjellë pas zgjedhjeve parlamentare.

“Më 25 prill 2021, Ndryshimi fiton mbi dy të tretat sipas të gjitha sondazheve të besueshme, që ka Presidenti i Republikës, Sh.T.Z Ilir Meta.

LEXO EDHE:  “Opozitat janë frrymëmarrje për shoqërinë”/ Rama: Populli gjendet nën sulmin e virusit vdekjeprurës

LEXO EDHE:  Basha nervoz dhe në panik për humbjen/ Kërcënon kreun e OSHEE: E pret fat i zi

Se kukull e kujt është Rama kjo dihet, ndaj më 25 prill ai do të marrë gjykimin e popullit të Shqipërisë.

Marrëdhëniet midis Shqipërisë dhe Serbisë do të jenë konstruktive dhe mbi baza respekti të ndërsjellë pas 25 prillit 2021.

Përmes Referendumit të 25 prillit dhe Triumfit të Ndryshimit, shqiptarët heqin bllokuesin e çeljes së negociatave me Bashkimin Europian.

Anëtarësimi në BE është i vetmi projekt, që kemi”, thekson Blushi./ CNA.al

“Pas Bashës qëndron Berisha”/ Vuçiç flet për zgjedhjet e 25 prillit: Po i ndjek me vëmendje

LEXO TE PLOTE