Connect with Us

Çfarë tha Lulzim Basha dje në Opinion

Politikë

Çfarë tha Lulzim Basha dje në Opinion

Publikuar

-

Lulzim Basha kryetari i opozitës jashtëparlamentare, dje ishte i ftuar në “Opinion” në prani të një paneli gazetarësh ku për dy orë u përpoq të sqaronte përgatitjet e opozitës  tre muaj para zgjedhjeve.

Në fakt, një kryetar opozite tre muaj para zgjedhjeve, pasi kundërshtari i tij ka tetë vite në pushtet, pritshmëritë tre muaj para dites së votimit i ka maksimale. Por, Lulzim Basha si gjithmonë nuk zhgënjen! Ai nuk zhgënjeu as mbrëmë. Gazetarët e pyetën se ku do të kandidonte dhe ai këtë nuk e tha, gazetarët e pyetën se cila do të ishte qeveria e nesërme, pra cilët do të ishin njerëzit në krah të tij, ai nuk tha asnjë emër. Ai gjatë gjithë kohës qendronte tek ekspertët duke thënë se ai ka ekspertë.

Gazetarët e pyetën se cilët do të ishin kandidatët për deputet në disa nga qarqet, ai këtë nuk e tregoi. E pyetën se kur do konfiguroheshe koalicioni dhe me sa lista do hynë në zgjedhje, sërish edhe në këtë rast nuk tregoi asgjë, por tha tre variante e këtë sërish ja la ekspertëve. U vërtit për gati dy orë me gazetarët dhe nuk tha asgjë. Emisioni i djeshëm më Lulzim Bashën ishte ndoshta nga më katastrofat që ai ka pasur dhe për faktin se sa më shumë afrohen zgjedhjet dhe rriten pritshmëritë e vëmendja ndaj tij, ai më shumë zhgënjen dhe aq më shumë nuk tregon dhe nuk thotë asgjë sepse e di që do të gënjejë ose do këputë budalliqe, prandaj ka zgjedhur tu shmanget përgjigjeve duke mos thënë asgjë.

Baton Haxhiu zë ngushtë Bashën/ Kreu i PD nuk tregon asnjë emër oligarku

Dje kishte vetëm një fjali, nga fillimi në fund të emisionit Lulzim Basha ka thënë: Unë jam kryeministër, unë do të bëhem kryeministër. Duke thënë këto dy fjali në forma të ndryshme, Lulzim Basha ka qenë dje në “Opinion” thjesht dhe vetëm për të thënë se do të jetë kryeministri nesër. Në fakt këtë dëshirë të Lulzim Bashës nuk e vendos dot ai, pra duhet ta kuptojë që nuk është më as lider opozite, as kryeministër nëse nuk duan demokratët dhe shqiptarët.

LEXO EDHE:  “Çudia më e madhe zgjat dy ditë”/ Çfarë ndodhi me survejimin e Lulzim Bashës?

Pra, nuk është Lulzim Basha të firmosë, vulosë dhe vendosë çfarë do të bëjë dhe si do të zgjidhet. Nuk mjafton të thuash unë dua këtë! Për të ardhmen nuk vendos dot Lulzim Basha, por janë shqiptarët, e që shqiptarët të vendosin duhet të shohin një lider të vendosur, një njeri me program e strategji, me emra dhe aleatë të vërtetë. Lulzim Basha është sërish në çetën e hajdutëve të Monës me disa aleatë të korruptuar dhe të paaftë, me një Parti Demokratike si kurrë më parë. Drejton një opozitë të përçarë thjesht dhe vetëm vazhdon të shohë ëndrrën e tij që të bëhet nesër kryeministër.

Të gjithë e kuptojnë që Lulzim Basha ka një hall, do të bëhet kryeministër, kurse shqiptarët kanë një tjetër hall, duan që të votojnë një njeri të zotin që qeveris ndryshe nga Edi Rama edhe të ketë një vizion tjetër. Lulzim Basha dje nuk tregoi as që do të qeverisë ndryshe nga Rama, as që do të ketë një vizion tjetër dhe as që është një njeri i zoti.

Ai tha vetëm që kishte një endërr që donte te bëhej kryeministër.

Dikur Martin Luther King mbaji një fjali, “I have a dream”, një nga fjalimet në brilante në historinë pas Luftës së Dytë Botërore, ndërsa Lulzim Basha nëqoftëse do të lexohej si i tillë, fjalimi i Lulit ishte “I have a dream, dua të bëhem kryeministër”.

Dje Lulzim Basha nuk tha asgjë në Opinion!/CNA.al

Kush do jetë kandidati i opozitës për kryeministër?/ Basha mburr veten: Padiskutim unë

 

Fitorja po vjen apo po largohet?/ Basha i shmanget pyetjes: Nuk ka zgjedhje të zakonshme

Në zgjedhje me një apo dy lista?/ Basha: Jemi në fund të rakordimeve

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Refuzojmë dhunën, mbrojmë demokracinë”/ Basha thirrje nga Durrësi

Publikuar

-

Nga

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka vijuar fushatën për zgjedhjet e 25 Prillit ku deklaroi se duhet ta refuzojmë dhunën. Basha nuk përmendi ngjarjen në Elbasan, ku mbeti i vrarë aktivisti i PS, Pjerin Xhuvani, por theksoi se nuk ka shitblerje votash që e ndal ndryshimin.

“Nuk ka forcë, banda dhe shitblerje votash te na ndalë. Ne e refuzojmë dhunën, por ne do ta mbrojmë demokracinë me çdo çmim.  Fitorja ka zbritur në zemrat tuaja. Dita e diel është dita e ndryshimit, është dita e fitores. Fitorja më e bukur dhe më e çmuar, do t’i takojë të gjithë shqiptarëve. Qeveria e ndryshimit që do të sillni me votën tuaj për numrin 9 do ti takojë çdo shqiptari. Tetë vite të gjata dhe të vështira, plot dështime me premtime të pambajtura edhe tre ditë për të vendosur. Bashkë për ndryshim. Të dielën Rama humb dhe Shqipëria fiton. Ndal bandave dhe shitblerjes së votave. Po e mbyll këtë mbrëmje në Durrësin e lashtësisë dhe vlerave. Ditëve të fundit i është vërsulur me marifetet e vjetra por e ka kot. Shikojeni fuqinë, energjinë e pandalshme të ndryshimit që po vjen,” deklaroi Basha. / CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Konfliktet krijojnë frikë, pasiguri dhe varfëri”/ Duka:Të gjithë të garantojmë zgjedhje të lira

Publikuar

-

Nga

“Paratë e rindërtimit po i përdor për të bërë vota”/ Duka bën denoncimin e forte

Kryetari i PAA-së Agron Duka ka reaguar për ngjarjet e fundit gjatë fushatës elektorale. Sipas tij, secila forcë politike duhet të dënojë çdo tension. Duka u shpreh se zgjedhjet duhet të jenë mundësi konkurimi dhe jo mundësi konfilikti.

Gjithashtu ai shtoi se këto ngjarje krijojë frikë, pasiguri dhe varfëri në vend.

Mandatet apo fitoret e përgjakura dhe konfliktet që vazhdojnë, krijojnë frikë, pasiguri dhe varfëri. Strukturat e garantimit të rendit publik duhet të jenë politikisht neutrale dhe  efektive në parandalimin e çdo akti apo tendence tensionuese. Çdo kandidat dhe çdo forcë politike në konkurim në 25 Prill, duhet publikisht të dënojë çdo tensionim. 

Të gjithë realisht duhet të garantojmë zgjedhje të lira dhe të ndershme. Kjo arrihet vetëm duke eleminuar çdo influencë nxitëse dhe çdo keq-përdorim të anëtarëve, mbështetës, simpatizantëve dhe sidomos të çdo individi me cv, para apo tendenca  kriminale, thjesht dhe vetëm për pushtet. Shqiptarët meritojnë një Shqipëri më të mirë dhe jo një Shqipëri të tensionuar dhe të përçarë. Zgjedhjet le të jenë vetëm mundësi konkurimi dhe jo konflikti”, u shpreh Duka. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vrasja në Elbasan/ Reagon BE: Të hetohet me shpejtësi, ndalni gjuhën e urrejtjes

Publikuar

-

Nga

Vrasja në Elbasan/ Reagon BE: Të hetohet me shpejtësi, ndalni gjuhën e urrejtjes

Delegacioni i Bashkimit Europian në Shqipëri KA reaguar pas ngjarjes së rëndë në Elbasan, ku mbeti i vrarë një person, dhe u plagosën 4 persona të tjerë.

BE deklaron se akti i dhunshëm duhet të hetohet me shpejtësi dhe të gjenden përgjegjësit, teksa bën thirrje për vetëpërmbajtje.

“Akti i dhunshëm që ndodhi sot në Elbasan duhet të hetohet me shpejtësi nga autoritetet kompetente, dhe duhet të bëhet qartësi në lidhje me përgjegjësitë dhe të ndiqet në tërësi. Ne bëjmë thirrje për përmbajtje dhe shmangie të dhunës, retorikës inflamatore dhe gjuhës së urrejtjes në këtë moment vendimtar të fushatës elektorale”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE